Ştirea zilei

Victorie remarcabilă, chiar de 1 Decembrie 2023: Șahistul Mihnea Costachi aduce titlul de seniori în proba de blitz la Alba Iulia

Albaiulianul Mihnea Costachi aduce titlul de seniori în proba de blitz la Alba Iulia, chiar de 1 Decembrie 2023, Ziua Națională a României.

„De Ziua Națională a României, Mihnea Costachi aduce titlul național de seniori în proba de blitz la Alba Iulia!

Tânărul maestru internațional albaiulian i-a devansat pe marii maeștri internaționali Constantin Lupulescu, Tiberiu Georgescu și Ciprian Nanu, la capătul unui turneu extrem de disputat găzduit de Hotelul Leul de Aur Sebeș în cadrul Festivalului Internațional al României la șah organizat de Federația Română de Șah în parteneriat cu Consiliul Județean Alba.

Succesul în proba de blitz a fost dublat de o medalie de argint în proba de dezlegări, în care Mihnea a fost devansat doar de expertul în domeniu Vlaicu Crișan, fost campion mondial la compoziție șahistă.

Festivalul Internațional al României la șah continuă sâmbătă și duminică la Sebeș cu Campionatele naționale de șah rapid și blitz pe echipe, în care la start se vor afla și CSM Unirea Alba Iulia și CSO Metalurgistul Cugir, iar luni și marți Hotel Transilvania din Alba Iulia va găzdui Finala Grand Prix România 2023″, a transmis Marius Ceteraș, prin intermediul paginii de socializare.

Știri recente din categoria Ştirea zilei

Gimnasta Daria Mihaiu, din Alba, medalie de aur la „Cupa Cetății” organizată în Deva: Urmează să participe la Cupa Mondială din Japonia

Bogdan Ilea

Gimnasta Daria Mihaiu, din Alba, medalie de aur la „Cupa Cetății” organizată în Deva: Urmează să participe la Cupa Mondială din Japonia „Cupa Cetății” a fost organizată la Deva și a reunit peste 200 de sportivi de la 22 de cluburi din toată țara. Medalia de aur a fost obținută de către cugireanca Daria-Alexandru Mihaiu, […]