Ziarul Unirea

Victor Ponta: Astăzi vom aproba deblocarea a peste 1.000 de posturi din sănătate

Executivul va aproba deblocarea a peste 1.000 de posturi în domeniul sanitar, a anunţat premierul Victor Ponta, miercuri.

„Astăzi vom aproba deblocarea a peste 1.000 de posturi din sănătate. Toți banii din fondul de rezervă, 200 de milioane de lei, se duc la sănătate. Modificările pe care le-ați convenit cu sindicatele pentru 2014 sper să fie un semnal clar de voință din partea noastră de a sprijini cu tot ce este omenește posibil”, a declarat Ponta, la începutul ședinței de Guvern, adresându-se ministrului Sănătății, Eugen Nicolăescu.

ELIT

Primul ministru le-a mulțumit ministrului Nicolăescu și ministrului pentru Dialog Social, Doina Pană, pentru că au reușit să ajungă la un acord cu sindicatele din sănătate și au evitat declanșarea unei greve.

Victor Ponta i-a cerut ministrului Sănătății să continue dialogul cu cadrele sanitare, apreciind că doar așa se pot rezolva problemele din sistem.

„De amenințări, nu dăm niciodată nimic”, a afirmat Ponta.

De asemenea, premierul i-a mai cerut lui Nicolăescu să contracareze atitudinea unei părți a presei care îndeamnă medicii la grevă.

„Vreau să contracarați iresponsabilitatea presei băsiste care îi îndeamnă pe medici să intre în grevă și să lase oamenii să moară în spital”, a spus șeful Executivului.

 Sursa: Agerpres.ro

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Concurs pentru ocuparea unei funcţii publice de execuţie vacante din cadrul aparatului de specialitate al Consiliului Judeţean Alba

Concurs pentru ocuparea unei funcţii publice de execuţie vacante din cadrul aparatului de specialitate al Consiliului Judeţean Alba organizat in… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

"De amenintari nu dam nimic" 27 noiembrie 2013 at 14:27

Si atunci de ce a fost nevoie de o greva de avertisment,dottore, ca sa-ti amintesti ca are guvernul 200 de milioane numai bune pt Sanatate? Cata demagogie: cat era in opozitie,usl incuraja orice protest impotriva guvernului Boc sau MRU. Acum o astfel de incercare se numeste „basism”!?

Hippocrate 27 noiembrie 2013 at 14:28

” Victor Ponta: Astăzi vom aproba deblocarea a peste 1.000 de posturi din sănătate ” – Sa moara prostii de necaz ca nu mai au ce comenta …

Status-Quo 27 noiembrie 2013 at 17:11

Fericiti cei saraci cu duhu…

Status-Quo 27 noiembrie 2013 at 17:10

Categoria ”Nicule, mai da-le 10 lei…”

Evident ca n-a fost vorba de amenintari. A vazut cineva amenintari? A fost din placere.

Lasand gluma la o parte: si cu asta ce-am facut? Le-am dat 200 de milioane acum si am angajat 1000. Si la anu’?

Asta-i la categoria Vosganian-Tariceanu: sunt bani la buget (erau banii din vanzarea BCR) deci putem mari pensiile cu 50%. Si la anu’?

vuvuzel 27 noiembrie 2013 at 20:44

Sau din categoria ” Daca le dai, nu-i bine. Daca nu le dai, tot nu-i bine. Daca aprobi deblocarea a 1000 de posturi, nu-i bine. Daca nu aprobi, tot nu-i bine. Oricum se gaseste cate un Gica- Contra care sa se afle si el in treaba. Multi sar gardul si poarta-i deschisa !

Status-Quo 27 noiembrie 2013 at 20:50

N-ai inteles nimic. Nu mai prinde muste!

vuvuzel 28 noiembrie 2013 at 6:01

Se zice ca intotdeauna mustele trag la kkt si de cand ai aparut tu pe forum, s-a umplut de muste, asa ca trebuie sa li prind ! Si daca eu ” n-am inteles nimic”, sunt convins ca tu ai inteles tot, apropo de muste !
P.S. Vezi ca am deschis poarta !

Status-Quo 28 noiembrie 2013 at 10:58

@vuvuzel,
toata ziua cu kktu plin de muste verzi in varfu limbii.

Bai da cat de smintit trebuie sa fii sa te scoli la 6 dimineata sa dai raspunsuri pe forum. Si ce raspunsuri!!!

Astia-s sustinatorii fostului usl (cu litera mica). Niste tembeli sinistrii care, in cel mai bun caz (!!!), sunt capabili sa repete ce aud seara la haznaua preferata. Asta cand nu injura.

Si nici macar injuraturile nu-s originale, tot de la hazna le iau.

Sa-ti explic bai trompeta sparta ce n-ai inteles? Nu e cazul… nu-i asa?

Hippocrate 27 noiembrie 2013 at 20:33

” Sa moara prostii de necaz ca nu mai au ce comenta …” Uite ca mai exista cate unu’ (prost) care si-a gasit ce sa comenteze ! Vesnicul comentator (prost). Va urma !

Status-Quo 27 noiembrie 2013 at 20:56

Hipopocrato,

oricate pseudonime ti-ai da (incepand cu Cristina si sfarsind cu Plici) tot aceeasi ”desteapta” ramai.

Nu-i nimic mai urat la o muiere decat sa se creada desteapta si frumoasa cand in realitate e taman pe dos.

vuvuzel 28 noiembrie 2013 at 12:11

@ SQ. – Hai s-o luam pe indelete:
1. Ma trezesc la 6 dimineata pt. ca atunci am tranzitu’ si tot atunci fac „ceva cad” in baie pentru tine, ca sa fie proaspat si
sa-l poti servi la ora 10,58 cand apari tu pe forum. Apoi merg la munca sa intregesc bugetul de pensii si pt. tine, pensionar amarat ce esti !
2. La 11,30 am pauza de masa si atunci mai am un tranzit si cum sunt cam constipat, intru pe net si cand vad Status Quo constat ca esti un bun laxativ, adica mai pe romaneste cand te vad ma apuca kkrea si-ti mai servesc „unul” cald, azi esti chiar norocos ca am avut si putina diaree, deci digetia iti va fi mai usoara.
3. Ti-am spus – vezi ca am deschis poarta- si tot ai sarit gardul : ori esti putin diliu, ori te-ai matrafoxat si tu !
4. Acum te las, pauza s-a terminat, dar te invit mai tarziu la „cel de seara”, am sa ma straduiesc sa ti-l grijesc cald, va trebui sa ai grija sa nu faci vreo indigestie ca tocmai am mancat ardei iute si s-ar putea sa ai probleme …
5. In rest, iti servesc ori de cate ori vrei si iti pun si o vorba buna la colegi …!

Status-Quo 28 noiembrie 2013 at 20:02

Gușato,

cat de proasta poti fi! Nu incetezi sa ma uimesti cu ce esti in stare sa scoti si sa bagi in/din gura.

Urci noi culmi ale cretinismului la fiecare postare. Tot mai zdruncinata pe zi ce trece! Iti recomand un consult medical amanuntit. La cap!

O sa te las sa postezi singura pentru ca mi-e jena sa schimb mesaje cu una care scoate WC-ul inainte de fiecare postare.

vuvuzel 28 noiembrie 2013 at 20:41

Asculta bai mosulica, ia numara tu cate „epitete” mi-ai adresat, numai in „replica” de la ora 10.58… Asa ca ia nu mai poza aici in fata mare, ca tu ai inceput cu jignirile. Sau ce ai scris aici (mai sus) ti se pare a fi a unui om normal ? Nu am facut decat sa-ti raspund cu aceeasi moneda, asa ca ia vezi cine a scos WC-ul inainte. Te pui cu cine nu trebuie mosulica asa ca vezi-ti de treaba ta si nu ma mai provoca, alfel iti „servesc” cat cuprinde, babetule …

Hippocrate 28 noiembrie 2013 at 8:04

@ Status Quo – ” Vesnicul comentator (prost). Va urma !” Si dupa cum se vede – a urmat ! Si inca va urma pt. ca comentatorul SQ, este suficient de prost ca sa nu-si dea seama cat e de prost.

soimul de munte 28 noiembrie 2013 at 8:34

si asa, sfadindu-se intre ei, forumistii au uitat esenta mesajului articolului- 1000 de posturi ”deblocate” in sanatate care vor fi ocupate in mare parte de contzopishti lipitori de afise pentru partid- oricare o fi ala; si pentru un an, banii alocati suplimentar acum, se vor duce in mare parte pe salariile celor 1000; deci nu s-a facut nimic pentru a creste eficienta si calitatea a ceea ce fac lucratorii din domeniu si pentrca spitalele sa devina eficiente econom,ic; felicitari @Hippo ca ai priceput … ca ce nu e cu noi, trebuie injurat si sfadit ca sa-i vina mintea la cap si sa nu mai critice conducatorul iubit