Ziarul Unirea

SC “APA CTTA” SA Alba are un nou Consiliu de Administraţie. Vezi cine face parte din AGA a operatorului judeţean de apă!

Consilierii judeţeni au adoptat joi, în cadrul şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean Alba organizată la Cugir, propunerile pentru cei 7 candidaţi ce vor ocupa funcţiile de membri ai Consiliului de Administraţie al Societăţii Comerciale “APA CTTA” SA Alba.

Propunerile sunt făcute, potrivitul proiectului de hotărâre, în baza unei selecţii prealabile efectuată de către SC “DAD EXPERTISE” SRL, persoană juridică specializată în recrutarea resurselor umane.

ELIT

Cei  7 candidaţi propuşi au fost votaţi în unanimitate de către cei 30 de consilieri judeţeni prezenţi joi la şedinţă, lucru ce demonstrează faptul că negocierile prealabile dintre consilierii celor 4 partide ce formează  CJ Alba, reuşesc să mulţumească pe toată lumea.

Numele celor care for forma noul Consiliu de Administraţie (CA) al Societăţii Comerciale “APA CTTA” SA Alba, operatorul de apă din judeţ, sunt:

–          Viorel Lazăr (actualul director general al societăţii)

–          Liviu Iancău

–          Gabriel Ioan Lupea

–          Sebastian Onac (profesor de informatică la Colegiul HCC Alba Iulia)

–          Elena Opruţa

–          Eugen Popa (fost consilier judeţean PSD)

–          Sergiu-Ion Negrea–Oprean

Având în vedere faptul că SC “APA CTTA” SA Alba, îndeplineşte cumulativ condiţiile prevăzute de OUG 109/2011, privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor, şi anume:

–  a înregistrat o cifră de afaceri în ultimul exerciţiu financiar superioară echivalentului în lei de 7.300.000 de Euro

–  are cel puţin 50 de angajaţi

este obligatoriu ca selecţia candidaţilor să fie făcută de către un expert independent.

În acest sens a fost încheiat contractul de prestări servicii pentru realizarea selecţiei prealabile a candidaţilor pentru posturile de membru în CA al SC “APA CTTA” SA, cu firma SC “DAD EXPERTISE” SRL, care a venit cu propunerile de mai sus, adoptate ulterior în unanimitate de consilierii judeţeni.

În data de 10 octombrie va avea loc alegerea preşedintelui Adunării Generale a Acţionarilor (AGA), de către cei 7 membrii ai Consiliului de Administraţie.

Consiliul Judeţean Alba este acţionarul majoritar al SC “APA CTTA” SA Alba, deţinând  67 % din acţiunile companiei.

 

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Investiție de peste 3 milioane de lei pentru modernizarea DJ 103G: Licitația pentru reabilitarea celor peste 11 kilometri, lansată în SEAP

Investiție de peste 3 milioane de lei pentru modernizarea DJ 103G: Licitația pentru reabilitarea celor peste 11 kilometri, lansată în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

GG 28 septembrie 2012 at 8:12

APA CTTA ar trebui desfintata ! Folosesc un bun care vine de la Dumnezeu, jumate de infrastructura este facuta pe vremea comunismului iar cealalta jumatate (reteaua de canalizare si aductiune din Alba Iulia) refacuta pe bani europeni. Avand in vedere ca este un loc caldut de munca acolo si-au gasit cuibusor platit pe bani multi o gramada de incompetenti de pe la toate partidele si fufe care vreau salariu cat mai mari prestand o munca cat mai usoara. Si avand in vedere astea ce s-au gandit ei… sa jefuiasca prostimea din Alba Iulia si imprejurimi punand cel mai mare pret pe metrul cub de apa din tara. Mai mut decat atat daca din cauza unora care poate chiar nu au de unde sa plateasca intretinerea mai si taie apa potabila ca deh’ ei sunt monopol absolut in Alba Iulia. Si se mai mira unii de ce PP-DD a ajuns la 18% in ultimele sondaje… Continuati asa bai dobitocilor ca o sa ajunga PP-DD la 30-40% si o sa ma rad de o sa ma imprastiu in acel moment ! Dar se pare ca amicii din poze dhiar asta si vreau… sa reuseasca „mascariciul fara dinti” (aka DD) ceea ce nu a reusit Vadim in anul 2000.

Status Quo 28 septembrie 2012 at 12:04

Tu faci parte dintre cei care darama ceva fara sa aiba ce pune in loc. Total gresit.

Auzi la el: APA CTTA trebuie desfiintata! Usurel GG usurel! Ia un calmant.

Trebuie vazut care e ratiunea in spatele maririi preturilor. In mod sigur nu e vorba doar de salarii.

Din cate stiu era vorba de realizarea unei companii care sa gestioneze apa intregului judet si care sa realizeze investitii accesand bani europeni. Bun…

Insa atunci cand faraonii locali si judeteni au inceput acest proces nimeni nu a precizat (sunt curios daca s-a facut un studiu) ca unul din efectele investitiei va fi cresterea pretului la apa in urmatorii ani.

Toate lumea mucles! Capu’ in nisip!

Asta trebuia dezbatut in campanie stimabililor. Nu prostii si acuze. Nu culori pe afise. nu fantasmagorii.

Asta inseamna un om/echipa serios in campanie care sa-i poata bate pe Hava si Dumitrel sa le sune apa-n cap. Unul care sa arate problemele judetului /localitatilor si sa aiba si propuneri serioase pentru rezolvarea lor.

Ce sa-i faci! D-astia nu prea avem pe la partide.
Rezultatul: costul vietii creste an de an.

Costel* 28 septembrie 2012 at 19:10

Pretul apei a crescut atunci cand domnul Lazar nu a mai avut bani de salarii visteria CTTA APA find golita de toti banii dupa plata afiselor la alegerile locale pentru niste prieteni ai firmei PDL-isti de vaza …

Lex 28 septembrie 2012 at 9:07

Nota 10 GG !

jean 28 septembrie 2012 at 10:24

metrul cub e aproape 6 lei,si asta intr-o „tara a apelor”…E aceeasi apa care in urma nu cu 20,ci cu 7-8 ani costa banutzi…

jean 28 septembrie 2012 at 10:38

Sa nu mai faci niciodata Sebesul imprejurimi!!!Aici sebesenii nu mai stiu de gluma! Gainarel sarbu,ex-ul pe care lumea l-a uitat deja, ne-a bagat in Ctta,fara sa ne consulte,cum ar fi fost normal,intrucat preturile s-au dublat -triplat(Sebesul avea sursa si conducta proprie,duse zestre Ctta…prosta afacere,impusa politic de sefii de partid,iar gainarel s-a conformat,pe spinarea…

Status Quo 28 septembrie 2012 at 10:43

La APA CTTA ar trebui o adevarata revolutie. Inceputa cu atac asupra Bastiliei.

O comparatie pe cifre:
Iun 2009 – apa=1,36 lei/mc canal=0,66 lei/mc
Iun 2012 – apa=2,71 lei/mc canal=1,89 lei/mc

Scurt:
-la apa pretul s-a dublat.
-la canal s-a triplat.

Toate lumea se plange de valorile pe care ajunge sa le plateasca pe apa. Nimeni nu poate (?) face nimic. Nu exista nici o parghie prin care APA CTTA al carei actionar majoritar e CJ Alba – deci pana la urma noi – sa-si reconsidere preturile?

Nimeni nu explica de ce a fost nevoie de majorari.

Aici ar fi rolul vostru Unirea. Trimiteti-va un reporter la APA CTTA pentru ca vrem sa vedem care-i explicatia lor pentru magariile pe care le vedem in facturi luna de luna.

Probabil or sa va serveasca niste minciuni de genul ”contractele cu baietii destepti de la Hidroelectrica sunt confidentiale”.

Unde era punctul asta pe programele onor candidatilor la CJ in campanie? In loc sa aiba explicatii pe subiectul asta au preferat sa injure sau sa taca.

jean 28 septembrie 2012 at 10:43

ce mutre satisfacute(he he,telectualul Dumitrica..) intr-i tara de nefericiti si nemultumiti cronici..rusine,imbuibatilor!Si mai ales rusine noua,ca nu stim (sau nu avem,aici rusine intelectualilor,ca nu iau taurul de coarne,sa iasa in fata,si lasa Dumitrici si havele la carma) pe cine sa alegem! prea sunteti toti o apa si un pamant!

Status Quo 28 septembrie 2012 at 10:55

In imagini vad ”toata floarea cea vestita a intregului apus”: Ioan Darzu, Simion Cretu, Ionut Fulea, Ioan Florea plus necunoscuti. Unii sunt absorbiti in lectura unei brosuri probabil cu ”realizarili” marete ale APA CTTA. Niste grafice, niste explicatii, niste poze. Frumos. Sub spoiala asta stau detaliile si in detalii sta …

Deci care-i rezultatul final al ostenelii lor? O apa mai scumpa in fiecare an. Asta-i rezultatul stimati participanti la sedinta.

Ce-or fi votand oamenii astia acolo? Ce inteleg ei din ce se intampla la APA CTTA? Mai nimic, probabil.

jean 28 septembrie 2012 at 11:28

la Alba e 4,61 lei noi??!! La Melembach (Sebes)e 5,71!!!!
Multam,don gainarel sarbu,pentru „unire” prin absorbtie!! aveam preturi la apa de 70% cat Alba,acum avem 24% peste..cam cat TVA-ul majorat al lumbricului bok,mirositor fie-i numele turcescu…

@jean 28 septembrie 2012 at 11:48

of, of…alt Buglea…retine! în dialectul săsesc Melnbach, în germană Mühlbach, Mühlenbach, în trad. Pârâul morii, în maghiară Szászsebes ori Sebes, în latină Sabesium (wikipedia, sa nu zici ca am plagiat).

anastase 15 case 28 septembrie 2012 at 11:54

Hmm.crezi ca scriu nedocumentat? Ma crezi vreun politician?Forma oficial saseasca era Melembach,cu un 0 ca la suedezi pe a,se citea cam Melamboh..iar sasii locali il prinuntau Melnbach..woki e o sursa,buna,de regula,dar eu am si altele..

jean 28 septembrie 2012 at 12:06

Wiki e buna,dar uneori incompleta.Oamenii pronuntau Melnbach,dar oficial in saseasca era Melembach,cu un o ca la svezi pe a…multi uita ca sasii au fost o natie de sine statatoare,cu limba proprie,inainte de a fi inghititi de prusaci si facuti germani(ca nemti si asa sunt toti germanicii de centru-vest).ceva asemantor s.a intamplat si cu secuii,care aveau o limba proptie,turcica,inainte de a se maghiariza..

jean 28 septembrie 2012 at 12:09

BUGLEA??!!??
nu am auzit..

@jean 28 septembrie 2012 at 13:00

N-ai pierdut nimic, daca n-ai auzit de el, ba chiar esti castigat! La cat de complet si elegant mi-ai raspuns, scuza-mi te rog comparatia.

jean 28 septembrie 2012 at 11:33

domnu status,asa este! Faptele vorbesc o limba clara!
Fapte,nu vorbe,parca avea careva o lozinca..

Status Quo 28 septembrie 2012 at 11:51

Lasa politica Jeane! Lasa lozincile! Zbierati toti in campanie numai lozinci. Dupa campanie ne trezim cu mana lor bagata in buzunar. Detaliile ne omoara dupa campanie bai Jeane!

Si nu mi-o mai servi pe aia cu Boc! Te rog!

Uita-te la preturi si vezi cum au crescut. In trepte dar diferenta prezentat ade mine e de fix 2 la 1. Asta arata ce fel de calcul face APA CTTA.

Daca pretul era 2,37 spre exemplu la apa nu puteam zice asta. Dar e fix 2,71 adica aprox. 2 x 1,36.

N-au crescut-o dintr-o data de la 1 la dublu din cate retin. A fost treptat.

Calculul a fost precum al unui buticar care nu stie sa calculeze decat x 2.

anastase 15 case 28 septembrie 2012 at 12:01

ce v-a iritat? ca m-am legat de rahatul de limbric bok?Care e,precum si numele ii zice,un bok herif,un ins de..Ca nici ceilalti nu-s buni e deja un loc cpmun..lasati-ma sa am proprii antipatici!Bok,Puff Strula,Germanos,Vicleanu..Vadim te iubim,DDT,Dottore,Bijboaca..

Status Quo 28 septembrie 2012 at 12:07

Costul apei din Alba n-are a face cu Boc. Daca vrei sa discuti serios nu-mi insira tampeniile astea. Iti irosesti timpul degeaba.

anastase 15 case 28 septembrie 2012 at 11:46

Fulea Ionut..un arogant umflat,ascultat cu precadere de babe ex colectiviste….

Horea 28 septembrie 2012 at 13:48

Am citit mai multe comentarii si observ ca nimeni nu se revolta de ce, pe FACTURA, cantitatea de apa potabila(care intra in locuinta) = cantitatea de apa care ajunge in canalizare !!!

Pai apa cu care am udat, toata vara, florile din gradina, NU a ajuns in canalizare! Si atunci de ce trebuie s-o platesc?

P.S. Observ ca in acest Consiliu este si un profesor de informatica (om destept, banuiesc!)de la HCC.
Poate lamuri, aici pe forum, nedumerirea mea referitoare la apa care nu ajunge in canalizare dar platesc ca si cum ar ajunge?!

Observator 28 septembrie 2012 at 16:20

O fi „destept” cel de la HCC dar odata intrat in gașcă, apar beneficiile personale si nepasarea fața de cetățeni.

Ion 28 septembrie 2012 at 15:33

Dar despre calitatea apei ,,potabile„ sunteti multumiti?
Pretul apei e acelasi in tot judetul. Status Quo l-a scris fara TVA, de aceea vi se pare ca la Sebes e mai mare. Si la Alba Iulia e mai mare in realitate, deoarece se adauga TVA-ul.

Status Quo 28 septembrie 2012 at 16:40

Da, asa e. Preturile folosite mai sus in comparatia 2009-2012 sunt fara TVA.

TVA-ul a crescut si el cu 5% din 2009 incoace.

Ceea ce vroiam sa arat era cresterea in pretul fara TVA la apa si canalizare.

Pretul per mc (apa-canal TVA inclus) este de 5.7 lei/mc.

Ion 28 septembrie 2012 at 15:35

Scuze pentru exprimare. Am inceput sa scriu altceva si nu am sters tot, de aceea a aparut exprimarea gresita. Erata: De calitatea apei ,,potabile„ sunteti multumiti?

de ce ? 28 septembrie 2012 at 17:33

Pentru toti cei care au votat acelasi Consiliu Judetean : ‘SA TRAITI SI SA PLATITI BINE” !!!!
Amintitiva de cate ori nu a sesizat ziarul ca toate solicitarile APA-CTTA catre CJ pt aprobarea majorarii de pret la mc apa, nu erau sificient de bine justificate, dar in CJ teceau ca trenul prin gara si erau aporbate inca inainte de a fi supuse dezbaterii.
Poate nu toti stiu ca pretul apei este aprobat tocmai de CJ !!!!

sandu 28 septembrie 2012 at 18:47

Onac nu vine la ore ce ii mai lipsea…..iar daca vrei 10 trebuie sa cotizezi cu bani