Veniţi să plantăm câte o floare în spaţiile RYMA!
Sub deviza „Împreună dăm viaţă Cetăţii”, a fost demarat proiectul cu acelaşi nume, de către Asociaţia RYMA (Revolutionary Youth Movement for Art”), în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia, Colegiul Naţional „HCC”, Asociaţia „Never Too Young” şi Asociaţia „pro Tinereţe”. Prin acest proiect, cele trei asociaţii încearcă să demonstreze că se pot face lucruri importante pentru Cetate şi cu bani puţini, dar cu multă muncă, talent şi pasiune, în regim de voluntariat, transformând o curte interioară a Cetăţii noastre într-un miniparc de promenadă şi într-un minicamping pentru turişti. Această „oază verde” va fi amenajată în incinta Centrului Cultural Poarta 7, rod al lucrărilor de restaurare pe care le desfăşoară Asociaţia RYMA de peste 5 ani, pe latura nordică a Cetăţii. Lucrările de peisagistică şi confecţionarea mobilierului urban s-au desfăşurat în perioada 1-20 aprilie a.c., perioadă în care voluntarii, respectiv liceenii de la Colegiul „HCC” şi membrii celor trei ONG-uri partenere, s-au întrecut în abilităţi „grădinăreşti”, fiind sprijiniţi de mai multe firme de specialitate din municipiul nostru, cu produse horticole, unelte de grădinărit, servicii specializate etc.
Pentru a testa gradul de implicare a ONG-urilor, a firmelor private şi a societăţii civile, de fapt gradul de implicare civică a albaiulienilor, organizatorii lansează, în cadrul acestui proiect, acţiunea „O FLOARE PENTRU CETATE”, invitându-vă să participaţi sâmbătă, 30 aprilie, ora 12.00, să plantaţi câte o floare la Poarta a VII-a! O floare pe care o veţi aduce, desigur, dumneavoastră! De menţionat că în fiecare zi cu soare puteţi vizita şantierul de amenajare peisagistică deschis în spaţiile RYMA! Acest proiect este cofinanţat cu suma de 2.500 RON de către Primăria Alba Iulia, şi cu 8.000 RON de către MOL România, prin Fundaţia pentru Parteneriat, în urma câştigării unui concurs naţional de proiecte de mediu la care au participat 96 de ONG-uri! Aşadar, veniţi să arătăm că ne pasă de Cetatea noastră, veniţi sâmbătă, 30 aprilie 2011, ora 12.00, în spaţiile RYMA şi plantaţi o floare! (I.H.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)