Unit Alba Iulia – HC „Adrian Petrea” Reşiţa 20-30 *Eşec împotriva liderului de ziua lui Sorin Macarie!

Aniversare tristă a avut antrenorul Sorin Macarie duminică 5 octombrie, tocmai în ziua când a împlinit 41 de ani. Echipa sa, Unit Alba Iulia a pierdut în etapa a 4-a a Seriei B din Divizia A de handbal masculin, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, meciul cu liderul CS HC „Adrian Petrea” Reşiţa, scor 20-30 (11-12). După acest joc, reşiţenii au maximum de puncte (12), iar formaţia albaiuliană se poziţionează pe poziţia a 9-a, cu 3 puncte (o victorie şi trei eşecuri). Runda viitoare urmează o deplasare dificilă, la CS Universitatea Cluj (vineri, 10 octombrie). Principalii marcatori au gazdelor au fost Ţone, Cunţan şi Opriţa, un meci foarte bun făcând şi portarul Achiroaie, până în momentul accidentării. „Ţinând cont de diferenţa certă de valoare şi experienţă, pot spune că sunt mulţumit că am rezistat prima repriză şi am ţinut «aproape» de un adversar foarte puternic”, a declarat Sorin Macarie. Lotul condus de antrenorii Sorin Macarie şi Vasile Petric este format din 18 jucători, respectiv Liviu Achiroaie, Cosmin Opruţa, Daniel Drăghiţă – Adrian Mareş, Daniel Opriţa, Adrian Ţone, Alexandru Chiriţă, Florin Baciu, Mihai Macarie, Cristian Drâmbărean, Mircea Oprea (a absentat din cauza meciului de Liga a IV-a Inter Ciugud – CSO Cugir), Adrian Cunţan, Alin Monorean, Cristian Opincaru, Alexandru Voina, Robert Theiss, Alexandru Bogdan şi Iancu Mărginean.

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]