Un francez în probe la FC Unirea Alba Iulia
Dacă cel puţin până ieri la prânz nu se ştia locaţia exactă a cantonamentului centralizat ce va începe luni (stadionul „Cetate”, Băile Herculane sau Ungaria), în schimb FC Unirea Alba Iulia continuă să testeze jucători. Ultimii doi nou-veniţi sunt fundaşul stânga Andrei Kelemen (27 ani, care nu a fost oprit la începutul campionatului când iarăşi s-a pregătit cu „alb-negrii”) şi apărătorul francez Yamoudou Camara (23 ani, crescut la AS Nancy, din vară în Lituania la campioana FK Ekranas).
Un caz special îl reprezintă mijlocaşul Ionuţ Grozav (21 ani), fratele mai mare al jucătorului Gicu Grozav vândut acum un an în Belgia, la Standard Liege contra sumei de 350.000 euro (transfer istoric al Unirii). Fotbalistul albaiulian în vârstă de 21 ani a evoluat 6 partide în tur (374 minute), însă nu va fi păstrat în efectiv în partea secundă a stagiunii. „Din punctul meu de vedere nu va rămâne în efectiv şi clubul poate să-l împrumute în această primăvară”, a spus antrenorul Marian Pană. Ionuţ Grozav s-a antrenat de câteva zile cu juniorii şi afirmă să aşteaptă să fie înştiinţat oficial despre decizie. „Aştept să văd ce mi se transmite, pentru că bănuiam ceva din vestiar. Ştiu doar că până sâmbătă se va definitiva lotul”, a explicat Ionuţ, fotbalist produs 100 al Unirii Alba Iulia, echipă cu care a promovat în 2009 în Liga 1. Pe de altă parte, în acelaşi context, suficiente contradicţii ridică însă prezenţa junelui Adrian Bojin (Banatul Timişoara) ce se pregăteşte de două săptămâni la Alba Iulia.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)