Un albaiulian la curtea liberalilor englezi
În perioada 26 aprilie 2011 – 6 mai 2011, o echipă formată din 5 membri ai Tineretului Naţional Liberal din România împreună cu 4 membri ai Partidului Liberal din Republica Moldova au făcut parte din stafful de campanie al Liberal Democraţilor britanici angajaţi în cursa pentru alegerile locale din oraşul Portsmouth (Anglia). Liberal Democraţii englezi au câştigat majoritatea în Consiliul Local, obţinând după validarea rezultatelor 23 de mandate, urmaţi fiind de către conservatori cu 17 mandate şi laburişti cu doar 2 mandate. Liberalii români au avut ocazia să observe cum îşi desfăşoară campania electorală colegii liberali din UK, implicându-se în activităţile zilnice ale acestora, intrând în contact direct cu alegătorii britanici şi supervizând în ziua votului desfăşurarea alegerilor. Din echipa tinerilor liberali români a făcut parte şi preşedintele TNL Alba, Nicolae Sântimbrean care, analizând activităţile desfăşurate în campania britanicilor, a constatat că termenul de „cadou electoral” lipseşte cu desăvârşire şi competiţia dintre candidaţi se bazează pe preluarea problemelor reale ale comunităţii şi transpunerea lor în propuneri legislative viabile. Liberalul Sântimbrean va promova experienţa acumulată în Marea Britanie în cadrul organizaţiilor de tineret liberal din judeţul Alba. Schimbul de experienţă s-a produs pe fondul unor relaţii deosebite, dezvoltate de către tinerii liberali din România cu cei din Partidul Liberal Democrat din Marea Britanie în decursul ultimilor ani (ambele organizaţii fiind membre ale LYMEC – Organizaţia Tinerilor Liberali Europeni). Partidul Liberal Democrat din Portsmouth şi-a exprimat dorinţa de a participa alături de echipa PNL Alba la campania electorală locală din anul 2012 din judeţul Alba.
Nicoleta TOMUŢA-IDITA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)