Ziarul Unirea

Ultima fiţă în materie de localuri din Alba Iulia – „Gavroche” îşi deschide porţile joi, 21 februarie

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Aţi auzit de “Gavroche”? Nu este vorba de micuţul revoluţionar francez, nici de Gavroche al Revoluţiei Române din Decembrie 1989 de la Bucureşti,  ci …de cel mai nou local din Alba Iulia ce se va deschide chiar în buricul târgului, în Cetate!  “Gavroche – Cafe. Brasserie”  va fi inaugurat pe 21 februarie 2013, începând cu ora 19:00, pe pasajul din Cetate (Bulevardul 1 Decembrie 1918, în locul fostului local „Maroon”), după cum anunţă patronatul.

“Gavroche” de Alba Iulia s-a tot pregătit de aproape un an de zile şi vrea să producă o adevărată revoluţie în competiţia celor mai bune şi mai cochete localuri din oraş. După cum se poate observa din foto şi-a tras şi un look de tip parizian, am putea spune, iar începând de joi vă aşteaptă să descoperiţi cea mai nouă cafenea – restaurant din Alba Iulia, unde vă întâmpină cu aromata cafea Segafredo, o selecţie bogată de băuturi, un meniu de bucătărie internaţională, atent ales de Cosette, toate acestea într-o ambianţă, spune el, magnifique! Rendez – vous a Gavroche!

ELIT

 Bon Appetit tuturor celor care îi vor trece pragul!

 

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

SONDAJ DE OPINIE: Doriți comasarea voluntară a UAT-urilor Alba Iulia și Ciugud? Ce declară primarii Gabriel Pleșa și Gheorghe Damian

SONDAJ DE OPINIE: Doriți comasarea voluntară a UAT-urilor Alba Iulia și Ciugud? Ce declară primarii Gabriel Pleșa și Gheorghe Damian… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

micutu 20 februarie 2013 at 9:03

Acesta o sa fie localul baietilor de bani gata . DE mult se asteapta asa ceva . Le lipseau la multi fostul maroon . Nu mai aveau saracii unde sa isi parcheze ultimele modele de audi si bmw cu ledurile aprinse . Prea multe aere pentru orasul asta mic . Oricum nu isi scoate investitia , mai ales ca are si mii de.euro chirie si o sa fie si preturi mari .

CrocodilulCuPapion 20 februarie 2013 at 12:50

Alba Iulia nu e Bucuresti sau Cluj!Un local exclusivist ar fi menit colapsului,falimentului, intr-un oras unde venitul este relativ scazut.Iar baietii aceea cu ,,ultimele,, modele de audi si bmw,majoritatea sunt dinaia de ling la un pai dintr-un pahar cu vodca si suc toata noaptea.Le urez succes.Un local in plus, inseamna diversitate si dezvoltare.

haiducu 20 februarie 2013 at 10:02

Bon appétit si Rendez-vous à! Si daca este vorba de restaurant – café, care in limba franceza sunt de genul masculin… adica cu „le” se spune Rendez-vous au Gavroche!

Dar pentru asta iti trebuie mai mult draga petite journaliste, decat un simt jurnalistic de poubelle care te indeamna sa pui o poza cu gavroche-ul bucurestean si sa aduci aminte de gavroche-ul francez, care nu au nici o legatura cu subiectul discutiei, nu-i asa? Dupa cum chiar tu o spui in primele randuri ale articolului.

Si cum mizerabilii fitosi care vor calca pragul Gavroche-ului albaiulean nu au nici o legatura cu mizerabilii lui Victor Hugo (sau Les Misérables ca sa inteleaga si „ta raison de petite journaliste”) si nici Bistro-ul asta nu cred ca va revolutiona trendul tipic ardelenesc albaiulean, multumeste-te draga mea sa prezinti restaurantul intr-un mod clasic, in care sa il lauzi pe el si nu sa te lustruiesti pe tine pentru ca mi se ridica parul pe mine cand citesc in aceeasi fraza Gavroche si „si-a tras un look de tip parizian”. Ai auzit si tu ceva de revolutie, Gavroche si Victor Hugo.

P.S. Un look este „parizian” nu de „tip parizian” este suficient de matur sa se defineasca prin propriile-i caracteristici nu are nevoie de „tip” este sau nu, intelegi? Look-urile care nu se incadreaza, nu au voie sa ramana la „tip parizian” sunt sau nu pariziene.

Asa cum tu, Alexandra Mates esti un „Autor – tip jurnalist”. Mai foreaza!

alexandru 20 februarie 2013 at 10:28

bravo haiducule.un mare LIKE pentru comentariul tau.

cetateanul frantuzit 20 februarie 2013 at 10:49

Ceea ce zici tu aici, haiducule, nu valoreaza mai mult decat vorbele batranelului pe care-l poti vedea pe youtube in spotul sugestiv intitulat „cetateanul frantuzit”. Parca te si vad, coborat de la 1500m altitudine, absolvent la „1 Decembrie”, cu noroi pe cizme, paie in buzunar si branza pe la gura, dand aici lectii de francofonie si jurnalism. Nu e tocmai o prezentare grozava, dar virulenta cu care sari la gatul d-nei (sau d-rei) care a postat articolul, ma obliga sa-ti atrag atentia asupra unor aspecte care, la randul lor, te depasesc:
– accentul pe care l-ai pus tu „cu tact” la „appetit” are tot atata valoare cat neuronul tau si nu modifica in niciun fel articoulul;
– din cate vad eu, „rendez-vous” s-a scris cu cratima, deci nu inteleg ce vrei, geniu neinteles ce esti;
– „rendez-vous à Gavroche” nu reprezinta o greseala, caci „Gavroche” este nume propriu si nu are articol in fata, incat sa trebuiasca sa spunem „au” Gavroche; ai auzit vreodata pe cineva zicand „au Pierre” sau „au Paris”?!, sau ai fi vrut sa zici ca e mai bine „chez Gavroche” dar ti-a sunat ciudat la urechea ta francofona…
– cuvintele „look” si „bistrou”, existand deja in DEX, nu au nevoie de cratima atunci cand primesc articol hotarat, dar tu nu stii asta si „de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere”;
– cat despre „tip parizian” eu nu vad nicio problema in asocierea celor doi termeni; bine, tu stii ca „parizian” este deja „matur”, de altfel locuiesti de 25 de ani in cartierul Montparnasse, unde bate porumbul in geam;
– ca localul nu o sa aiba priza intr-un oras de mocani care prefera mioritica ciorba de burta si neaosii mititei e cu totul alta poveste, nu e de vina jurnalista ca asta e realitatea si nici ca tu esti asa cum esti.
La revedere, drum bun!

vlad 21 februarie 2013 at 0:29

Bravo, @Haiducu!

haiducu 20 februarie 2013 at 11:14

Cher citoyen,

In acest caz, nu ne referim la Gavroche-personaj, care intr-adevar nu are nevoie de accent.

Gavroche reprezinta un café, restaurant, bistrot, si asa ca se ia in considerare ceea ce reprezinta denumirea Gavroche pentru a defini genul. Cum acele trei entitati sunt de genul masculin… Spunem „au Gavroche”

Cand intrebi pe cineva: iti place Twingo (facand referire la masina Twingo) se ia genul cuvantului masinii pentru a formula corect. Deci: „Vous aimez la Twingo? (masina, se subintelege: la voiture) nu se va zice Vous aimez le Twingo si cu atat mai putin Vous aimez Twingo…

Cat despre tranzitia pe care o va cunoaste Gavroche de la „au Gavroche” la „chez Gavroche” este ca si cum am vorbi de tranzitia de la look de tip parizian la un look parizian. Dar la faza asta te-ai cam pierdut pentru ca din mesajul tau inteleg ca nu prea le ai cu look-urile.

Cat despre cratima de la rendez-vous, e ok, nu e nici o pb, ai dreptate. Cat despre rendez-vous a Gavroche/… ei bine asta imi pune o mare pb pentru ca a-ul ala e cam prost scris. Iti dau o geana din neuronul meu cu accente sau il luam de la appétit? il punem pe invers, desigur.

Cat despre consideratiile de ordin „personnel” sa avem pardon. Te poti sterge cu ele „entre tes fesses” :)))

cetateanul... 20 februarie 2013 at 16:02

Mai ghiocel, eu nu am vorbit de accent ci de articol.(„Cher citoyen, In acest caz, nu ne referim la Gavroche-personaj, care intr-adevar nu are nevoie de accent”). Ce ma tot iei cu „cat despre”, ca l-ai repetat de 4 ori, atata poti? Dupa cum bine stii, direct pe forum nu se poate scrie nici cu diacritice (oare ce-o fi alea?)nici cu accente, de-aia nu am pus accentul grav pe a acolo. Nu vad nicio problema in a spune „a Plaza” sau „a Ritz” desemnand „hotel”, si el la masculin. Dupa cum e corect si cu „au”. In afara de exemplul cu masina, nu pot alege nimic pertinent din comentariul tau, doar frustrare si cunostinte lacunare de gramatica si lexic in franceza. De fapt nici nu ma asteptam la mai mult, deci nu am suferit vreo deceptie din cauza ta.

vlad 21 februarie 2013 at 0:30

Bravo, @Haiducule !

alecsandri 20 februarie 2013 at 11:25

nu le ajungeai la nas la putorile astea inainte,daramite acum cand sunt „patroni”…

haiducu @ alexandra mates 20 februarie 2013 at 12:14

Poza cu Gavroche-ul Bucurestean a aparaut pe coperta Paris-Match-ului. E libera de drepturi?

Doamna tip-jurnalist Alexandra Mates, v-ati interesat cel putin? Pentru ca mie mi se pare ca mai sunt ceva drepturi de autor.

Draga mea, nimic personal, ala e un simbol care a facut turul lumii, intelegi? In Franta si in alte tari europene e citat cu mare seriozitate, impresionati de cum au reusit jurnalistii de la paris match sa surprinda intr-o singura imagine evenimentul.

Chiar daca nu erai decat un proiect in acele momente revolutionare, chiar daca nu crezi in faimoasa revolutie, chiar daca ai n motive sa folosesti prima imagine care rezulta in google din combinatia revolutie – francez – gavroche, eu cred ca ziarul la care te pretinzi jurnalista si care se numeste la randul lui UNIREA (rememorand un alt eveniment istoric important pentru romani), ei bine cred ca ar trebui sa dai jos fotografia respectiva.

Nu de alta, dar prefer sa raman la sensul gavroche paris match decat sa il murdaresc cu un local care si-a tras un look parizian in alba iulia, intelegi?

E o chestie de bun simt. Nu e nevoie sa fii mare jurnalist sa iti dai seama, asa ca te incadrezi si tu autor tip jurnalist, Alexandra MAtes.

Eu cred ca nici nu ai gandit la ce faci in momentul redactarii articolului, nu? Nici nu ai stiut ce simbol ai inserat in articolul tau, nu?

Ei bine ai invatat si tu ceva, gratuit
Tema acasa suplimentara: a se citi „Les Misérables” de Victor Hugo. (ala care a scris Notre-Dame de Paris).

Nevrozatii 20 februarie 2013 at 12:15

Intelegem deci ca e o problema ca se deschide un nou local in Alba. Practic, orice incercare de evolutie, pe orice plan, ar trebui stopata, si astfel sa ramanem cu totii intr o ingustime si o frustrare ce caracterizeaza francofonii de mai sus. Singura urma de romanism ce se leaga de toata discutia asta cu Gavroche-ul albaiulian e invidia exagerata in privinta masinilor unora sau altora, sumelor ce le umplu sau nu buzunarul si probleme de genul, ce dau insomnii comentatorilor. Dar asa e romanul, spre deosebire de cainele ce moare de drum lung, el moare de grija altuia.

dolfi 20 februarie 2013 at 13:15

Ha ha ha ha… o sa fie plin de rupti in cur ce stau la un degetar cu cafea de 10 lei juma de zi, sau de clonatii rasi in cap, iritaţi la subraţ si imbrăcaţi la treLing dă plastic si neapărat cu bemveu/volzvagăn SeHaş afară, la aceeasi cafea sau poate la un ceai/suc.

Ori poate se va umple de cocalarii din „steigi”.

Vorbea cineva mai sus de invidie… nu e vorba de invidie, e constatarea tristei realitati… Prima data trebuie sa ai publicul caruia vrei sa te adresezi, si el publicul se educa greu…
In rest, daca vrei doar bani, poti pune si poza lu Ceausescu si tot faci bani…

haiducu 20 februarie 2013 at 15:46

Retractez cele afirmate mai sus. Va rog frumos sa ma scuzati, sunt idiot!

pam pam!!! 20 februarie 2013 at 15:50

really? sérieux?
ti-e frica, ai? Ia sa trimit eu un mail la paris match sa vad cum stam cu drepturile de autor pentru fotografia de mai sus 🙂

ALEX 20 februarie 2013 at 16:05

Cred ca si face fata asta pe ea de frica sa nu scrii tu mail alora ba basitule…