Turneul de sală la handbal, juniori II
La Sighişoara s-a desfăşurat al treilea turneu de sală al Seriei G din cadrul Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori II, competiţie în care sunt angrenate două competitoare din judeţ. Liderul seriei, LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia a pierdut primul meci din actuala stagiune, iar LPS Sebeş a izbutit să câştige două dintre cele 5 jocuri susţinute, pasând „lanterna roşie”. Dar iată rezultatele înregistrate de conjudeţene: lLPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia: 36-20 (19-5) cu LPS Sebeş, 38-28 (21-11) cu CSŞ Odorhei, 18-19 (10-9) cu CSŞ Sighişoara, 33-20 (19-11) cu LPS Tg Mureş, 23-11 (13-5) cu Şc. Gen. „I. Vlăduţiu” Luduş (10-0, la „masa verde”); lLPS Sebeş: 29-31 (14-17) cu LPS Tg Mureş, 23-21 (12-10) cu CSŞ Odorhei, 20-18 (12-8) cu Şc. Gen. „I. Vlăduţiu” Luduş (10-0, la „masa verde”), 19-27 (8-16) cu CSŞ Sighişoara. „Normal că sunt supărat, deoarece s-a risipit invincibilitatea care doream s-o păstrăm până la finele sezonului regulat. Am pierdut acel meci la o diferenţă minimă, însă calificarea nu este în pericol, pentru că acced în fazele superioare primele două clasate”, a declarat antrenorul Mircea Oprea, LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia.
În clasament, la mijlocul campionatului: 1. LPS Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia 28 puncte (445-296), 2. CSŞ Sighişoara 26 (417-302), 3. LPS Tg Mureş 18 (362-362), 4. CSŞ Odorhei 10 (343-382), 5. LPS Sebeş un punct (292-394) – echipă penalizată 5 puncte pentru nerespectare cerinţe vârstă, 6. Şc. Gen. „I. Vlăduţiu” Luduş – minus 8 puncte (93-216) – penalizată cu 10 puncte pentru nerespectare cerinţe vârstă. Întrecerea juvenilă mai programează în următoarele luni încă trei turnee de sală, 11-13 februarie 2011, la Tg Mureş, 18-20 martie la Luduş, respectiv 21-23 aprilie la Sebeş. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)