Turneu zonal de juniori B la Alba Iulia: „U” Cluj a acces în finală, FC Unirea a pierdut în al doilea meci, la penaltyuri, cu Pandurii

Astăzi, în a doua zi a turneului zonal, Grupa D pentru juniori B, de la Alba Iulia, în primul meci, „U” Cluj – Poli Timişoara 1-0 (0-0). Golul „şepcilor roşii” ce şi-au asigurat calificarea la faza zonală, printr-o victorie obţinută în inferioritate numerică (eliminare în minutul 48) a fost marcat de Vescan (57), clujenii ratând un penalty în minutul 51 prin Molnar. „U” Cluj a acumulat astfel maximum de puncte, 8 după două întâlniri susţinute.

În a doua partidă, FC Unirea Alba Iulia – Pandurii Tg Jiu 1-1 (1-0): Buda (35). La respectiva fază portarul gorjenilor, Novabilschi a fost eliminat pentru fault din postura de ultim apărător, iar lovitura liberă a fost executată de Buda. După pauză, Cocină (67) a egalat şi s-a ajuns la loviturile de departajare (învingătoarea ia două puncte, iar învinsa unul). S-a încheiat cu inferioritate numerică de ambele părţi, D. Schiau (Unirea) – eliminat în minutul 80+1, iar Ghiozdan (Pandurii) în minutul 80+3. Pandurii a câştigat finalmente cu 5-4, după executarea loviturilor de departajare, pentru Alba au transformat Bota, Buda, Maxim, Costantea şi au ratat Matei, Lăsconi şi Stoica.

Antrenorul Florian Brumaru a mizat pe Clipici – C. Stoica, Costantea/ cpt, N. Rus, Tamaş, Ioani, Buda, Ad. Maxim, Lăsconi, Rahovean, Ad. Matei, mai intrând D. Schiau, M. Bota, Herdea.

La pauză, jucătorii Unirii Alba Iulia (juniori C) au fost prezentaţi spectatorilor în urma calificării la turneul de zonă. Elevii lui Vasile Ursu au câştigat partida cu CS Ocna Mureş, scor 3-0 şi „alb-negrii” şi-a depus candidatura pentru organizarea fazei zonale la Alba Iulia.

În ultima zi, a Grupei D, luni, 14 mai, ora 9.00: Pandurii Tg Jiu – Poli Timişoara; ora 11.00, FC Unirea Alba Iulia – “U” Cluj.

*LPS Sebeş a pierdut dramatic cu Liberty Salonta

Şi LPS Sebeş a pierdut azi, la Salonta, scor 2-3 (1-o), în al doilea meci al grupri B, la Salonta, cu Liberty. Pentru conjudeţeni au înscris I. Szekely, Apreotesei, LPS Sebeş fiind eliminată din întrecere. Antrenorul Emil Ţimpea a mizat pe Beldean – Şimandi, Nemeş, Sav, Suciu, Apreotesei, Szekely, Mihaiu, Comănese, Trif, Varga (au mai jucat Costea, Weiner). LPS va mai întâlni Şcoala de Fotbal “Gică Popescu” (luni, 14 mai, ora 9.00). „A fost un meci dramatic, cu răsturnări de scor. Am condus 1-0, am egalal 2-2, am avut un gol valabil anulat pe nedrept şi în ultimele două minute am primit al treilea gol„, a explicat antrenorul Emil Ţimpea. (H.D.M.)

Știri recente din categoria Actualitate

Cum va fi VREMEA în luna mai 2024. Prognoza METEO pentru 4 săptămâni

Bogdan Ilea

Cum va fi VREMEA în luna mai 2024. Prognoza METEO pentru 4 săptămâni Temperaturile pentru luna mai din acest an or să fie mai ridicate decât cele specifice perioadei. Excepție făcând doar săptămâna 6 – 13 mai. Săptămâna 29 aprilie – 6 mai Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, […]