Tinerii liberali au încercat să-i imite prin faptă şi port pe înaintaşii lor Brătieni
La Vila Elisabeta din Alba Iulia, într-o atmosferă festivă, Organizaţia de Tineret a PNL Alba Iulia a organizat a doua ediţie a unui eveniment care se vrea a fi de durată: Balul Sărbătorilor de Iarnă. Şi pentru ca evenimentul să fie unul deosebit, tinerii liberali albaiulieni s-au gândit să realizeze atât o petrecere tematică, cât şi o strângere de fonduri. Anul acesta tema petrecerii a reprezentat-o „Crăciunul interbelic”, fapt pentru care s-au putut remarca la bal coafuri de o eleganţă aparte, rochii cu accesorii specifice anilor ’20-’30, pălării, papioane, jobenuri, pantaloni cu bretele ş.a.m.d., toate menite să te poarte cu gândul la saloanele high-life ale perioadei interbelice româneşti. Câteva detalii privind evenimentul ne-a oferit şi preşedintele TNL Alba Iulia, prof. Adrian Simion: „Am vrut ca acest bal să aibă ceva aparte şi de aceea am fost de acord cu ideea colegilor mei privind o petrecere tematică. Ce-i drept, din motive bine întemeiate, anul acesta a fost o petrecere mai restrânsă, dar, din câte am observat, cei în jur de 130 de participanţi s-au bucurat de momente frumoase, mai ales că am avut şi un program artistic cu dansuri de societate, un miniconcert live semnat Alin Ignat, teatru, colinde, licitaţii şi tombolă cu premii. Ne-a bucurat prezenţa alături de noi şi a unora dintre seniorii noştri liberali, în frunte cu preşedintele PNL Alba, Teodor Atanasiu. Aş vrea să mulţumesc domnului Ion Lazăr şi personalului de la Vila Elisabeta, care au fost nişte gazde mai mult decât primitoare. Cât priveşte strângerea de fonduri, eu zic că şi acest obiectiv al balului a fost atins, dacă mă gândesc la faptul că s-a strâns o sumă cu trei zerouri, bani care îi vom folosi pentru organizarea de evenimente culturale şi pentru donaţii către familii nevoiaşe din Alba Iulia.”
Nicoleta IDITA-TOMUŢA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)