Ziarul Unirea

Teodor Atanasiu: ”Cugirul va avea ieşire directă la autostradă”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

„Am discutat şi despre ieşirea de pe autostradă a oraşului Cugir, nefinanţată în urma licitaţiei, se pare că s-a găsit o soluţie şi că vom avea o ieşire de pe autostradă”. Informaţia – de impact major pentru viitorul economic al oraşului Cugir – a fost furnizată de deputatul PNL de Alba, Teodor Atanasiu, după o întâlnire avută la Bucureşti cu ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi. În iunie, ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi, a vizitat judeţul Alba ocazie cu care a inspectat şi stadiul lucrărilor efectuate de SC Strabag SRL, pe tronsonul de autostradă Orăştie-Sebeş. Potrivit proiectului autostrăzii, pe lungimea tronsonului de autostradă ce traversează judeţele Alba şi Hunedoara sunt prevăzute două noduri rutiere, unul în apropiere de Sebeş, iar altul de Orăştie, în punctele de intersecţie cu DN 7. Chiar dacă este vorba de 15-20 de km distanţă faţă de Cugir, primarul Adrian Teban arăta atunci că îngrijorarea administraţiei locale este legată de posibila izolare a Cugirului din punct de vedere economic şi turistic: “Din experienţă ştim că atunci când un întreprinzător caută oportunităţi economice, întreabă care sunt posibilităţile cele mai rapide de acces în localitate. În aceste condiţii, indiferent de ofertele lansate de autorităţile cugirene, există şansa pierderii unor investitori care vor prefera să-şi dezvolte afacerile în localităţile din apropiere, care beneficiază de ieşire directă în autostradă”. În consecinţă, ministrul Silaghi şi-a exprimat intenţia de a găsi soluţii pentru rezolvarea problemei: “Vom vorbi cu proiectantul pentru a găsi o soluţie pentru că nu este normal ca ieşirea şi intrarea pe autostradă să se facă în dreptul unei comune cu nici 3.000 de locuitori, în timp ce oraşul Cugir cu aproape 30.000 de locuitori este văduvit de acest lucru.”În consecinţă, în urma demersurilor administraţiei locale din Cugir, susţinute de deputatul Teodor Atanasiu, s-au găsit soluţii pentru crearea unei căi de acces pe autostradă în apropierea intersecţiei dintre DJ 704 şi DN 7, cel mai probabil în zona podului peste râul Cugir, de la Şibot.
Deputatul Teodor Atanasiu a explicat pentru ziarul Unirea că proiectarea şi execuţia racordului la autostradă pentru Cugir vor fi făcute – fără niciun cost suplimentar pentru Primăria Cugir şi judeţul Alba – tot de SC Strabag SRL, firma compensând astfel unele dintre întârzierile la onorarea contractului la autostradă, alte penalităţi pe care statul român urma să i le impună din cauza nerespectării unor termene limită.
Coridorul IV Pan-european începe în Germania, se continuă cu marile capitale din Cehia, Austria, Slovacia şi Ungaria, traversează România şi se termină în Turcia, la Istanbul. Traseul din ţara noastră este cuprins între Nădlac şi Constanţa şi ar trebui să fie gata în anul 2020.

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Consilierii județeni PSD Alba: Eșec la licitația CJ Alba privind transportul public de persoane. Soluția propusă de PSD

Conducerea Consiliului Județean Alba înregistrează un prim eșec la licitația privind transportul public de persoane prin curse regulate, după ce… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

43 Comentarii

Costel* 30 octombrie 2012 at 14:33

Se pare domnule Atanasiu ca dupa 9 decembrie o sa te angajeze domnul Silaghi topograf cu delegare la autostrada …

waw 30 octombrie 2012 at 17:54

sa speram..tradatorii nu merita o a doua sansa…….

eliza 30 octombrie 2012 at 18:20

Costel esti sau Dorel .?

Revoltatul 30 octombrie 2012 at 15:32

Atatea minciuni mai aveti in cap… stimate domnule Atanasiu, incat nu stiu cat va mai rabda pamantul. Ar trebui sa se creeze un TRIBUNAL EXTRAORDINAR pentru cei care mint cu nerusinare in fata alegatorilor. Cred ca am mai scapa de o multime de hoti de la toate partidele.

Costel* 30 octombrie 2012 at 15:36

Sigur si de agricultorul Peres de gateristul Olar si de traseistul Potor.

rrr 30 octombrie 2012 at 21:21

Acel tribunal ar fi bun pentru cei de la PD-L. In loc sa admiram ceea ce sa face pentru judet, noi doar criticam, era mai bine cand se taiau pensii si salarii sa inteleg

Doru 2 noiembrie 2012 at 18:28

bai rrr, cine crezi ca a facut autostrada? usl-ul????? Astia doar taie panglici, is panglicari, ca de facut ceva nu sunt in stare.
Cica izoleaza Cugirul, chestia asta ma da pe spate. Pai daca un investitor sa zicem din Germania vrea sa investeasca in Cugir, o va face mai degraba cu autostrada la 15 km, decat cu invechitul DN7. In doare in cot ca merge 15 km pe sosea. Asta-i praf in ochii prostimii. Crezi ca in Germania autostrazile merg prin toate orasele? Din contra, sunt la distante mari fata de orase, 30 de km fiind o distanta mica la ei.

Urmatorul anunt bomba a lui Atanasiu 30 octombrie 2012 at 16:41

este sa confirme ca Romania are iesire la mare…Chestie pt care merita ales in Parlament, nu-i asa?

Adrian SIMION 30 octombrie 2012 at 16:59

Chestiunea este una cat se paote de serioasa, efectele benefice ale legarii Cugirului la autostrada sunt indiscutabile. Tocmai de aceea mi se par cel putin „nepotrivite” comentariile cu tente sarcastice sau rautacioase

waw 30 octombrie 2012 at 17:28

si mie mi se pare nepotrivita atitudinea acestui gainar politic, Thedor Atanasiu, care ne-a vandut pe plan local PDL-ului si acum vrea hutza hutza in parlament, poate ne vinde si pe plan national.
Tradatorii nu trebuie sa ajunga in parlament…..

eliza 30 octombrie 2012 at 18:17

Cine esti tu trădător al Cugirului hai si spune in Cugir ca tu trădătorale nu vrei iesire la autostrada pt cugireni Cinste lui Atanasiu si Teban pt ca luptă pt cugireni

GPS 30 octombrie 2012 at 18:29

„cinste” lor ca pana acum au stat cu gura cascata si nu si-au dat seama ca proiectul nu prevedea „iesire” (unde este intrarea?:) ) la autostrada…Un fost ministru de cateva ori si parlamentar, nu s-a gandit sa verifice macar odata cit de aproape trece autostrada de cugir… el…”marele” Cugirean
Am vaga impresie ca acum sunt declaratii de campanie..si dupa alegeri vor ramine aceleasi noduri rutiere.
Si apropos de tradatori, Athanasiu ne-a tradat PDL-ului..este omul PDL-ului si sclavul lui Hava…just remember!

Aurelian 30 octombrie 2012 at 18:02

Felicitari domnule Atanasiu, sunt sigur ca din pozitia pe care o veti ocupa cu siguranta veti reusi sprijinirea albaiulienilor.Suntem alaturi de dumneavoastra!

Aurelian 30 octombrie 2012 at 19:56

Ori puteti spune de Aurelian, dar nu ii pupincurist, mai ales la Eutanasiu, Cacarau, si Cacareaza(becali). Asta de mai sus care il ridica in slavi pe PeNaL, II DE FAPT UN IMPOSTOR!

NELU 30 octombrie 2012 at 18:03

PNL-UL LA PUTERE!!!JOS TRADATORII!!

GPS 30 octombrie 2012 at 18:22

tolomacul de Atanasiu promite cugirenilor iesire de pe autostrada. „Cugirul va avea iesire directa la autostrada”….

Cugireni, nu va bucurati, o sa aveti doar iesire, de intrare nu zice nimeni nimic:)

Odata iesiti pe autostrada nu mai puteti intra in Cugir si o sa va invirtiti pe autostrada pana isi termina ghibolul mandatele:)

Gogomanul 30 octombrie 2012 at 22:11

Lasa ca la cugireni nu le trebuie si intrare, ca stiu sa dea cu spatele 🙂 si intra pe iesire cu marsalierul.
Dar peste 2 ani la alegerile prezidentiale, le va promite Atanasiu si intrare pe autostrada. Acum si minciuna-i vorba si e si gratis.
E tare chestia ca va face Strabag iesirea fara bani din compensarile pt intarzieri. Am ras de m-am prapadit. Pai astia au pus „claim” de mult pt intarzieri de plata si au deja de primit ei o gramada de penalitati pt neplata la termen. Ce texte are si Atanasiu asta, te doare mintea…

Aurelian 30 octombrie 2012 at 20:10

Ce te panichezi asa Aurele tata, iti verifica taticu Hava postarile si daca vede ca ai trecut cu dusmanul iti taie ratia?:))…Esti penal rau fratioare, altii muncesc pe branci pentru banii care ii iei tu postant pe Unirea!Sunteti jalnici mah.Afara!

Aurelian 30 octombrie 2012 at 20:30

Precizez inca o data:
Ori puteti spune de Aurelian, dar nu ii pupincurist, mai ales la Eutanasiu, Cacarau, si Cacareaza(becali). Asta de mai sus care il ridica in slavi pe PeNaL, II DE FAPT UN IMPOSTOR!

albaiulian 30 octombrie 2012 at 20:12

Stie, poate, reuseste!Teodor Atanasiu pentru Alba!

MIRELA 30 octombrie 2012 at 20:20

APUSENII SUNT CU DUMNEAVOASTRA, DOMNULE SENATOR!TARA E SATULA DE VIRUSII CONDUSI DE HAVA SI BASE!

NELU 30 octombrie 2012 at 20:45

Cel mai bun ministru al tarii!Dorim sa fim reprezentati de un asemenea om!

Aurelian 30 octombrie 2012 at 20:54

Va anunt ca incepand de azi mi-am dat demisia din PD datorita faptului ca nasu’ Hava de ceva vreme datorita varstei uita sa foloseasca „duru” pt dos…iar incepand de azi sunt membru USL deoarece am foarte multe posterioare de sarutat si acolo.Forza USL!

Aurelian 1 noiembrie 2012 at 13:10

Mai bine anuntai ca ai scos pe mata din bordel si ai trimiso la produs la turci!

Costel* 1 noiembrie 2012 at 14:17

Securistul tot securist ramane dumnealui nu stie sa vorbeeasca stie sa … pocneasca … asa e securistii domnului Guvernator „LINGE BAROS” pupinc(#)urist la curtile neofanariote europene

NELU 30 octombrie 2012 at 21:08

EXPERIENTA SI DEVOTAMENT PENTRU ALBA!AVEM INCREDERE IN DUMNEAVOASTRA DOMN SENATOR!EU SI FAMILIA MEA VA VOTAM DIN INIMA!

rrr 30 octombrie 2012 at 21:25

Inca odata se vede cine face ceva pentru acest judet. Cugirul merita iesire la Autostrada, fiind unul dintre cele mai importante orase din judet. Multumim Domnului Atanasiu si echipei USL!!!

CrocodilulCuPapion 30 octombrie 2012 at 21:51

Vin ai vostri,pleaca ai vostri,
Voi ramaneti tot ca prostii!!

bogdan 31 octombrie 2012 at 5:35

da,intr-adevar va avea iesire.asta se stie de multi ani,de cand s-a proiectat autostrada,asa ca nu trebuie anuntat acest fapt ca pe o stire de ultima ora. Si de retinut,ca va fi doar iesire,nu si NOD RUTIER ,ceea ce este o mare diferenta

florin 31 octombrie 2012 at 6:13

Mult tupeu sa mai iasa in public !!! Dupa ce a distrus USL Alba si s-a vindut PDL-ului acum ne tine lectii !!! Sper ca alegatorii stiu ce sa faca, astfel de oamenu nu au ce cauta in Parlament

Sara 31 octombrie 2012 at 9:35

Cu privirea poate sau daca defrisam tot,din Constanta la Arad si din Maramures la Calaras !

Toma 31 octombrie 2012 at 9:53

Ba Atanasie ,can il vezi pa Te-Ban spune-i ca in Cujir e plin de caini si ciori!

alexandru 31 octombrie 2012 at 9:54

strabag nu are intarzieri de lucrari, din contra are lucrari facturate si neachitate. statul are de platit penaliatati catre aceasta firma.nici vorba de o executie gratuita sau modificare de contract.lucrarile sunt avanasate, nu este loc de inca o intrare.dar a inceput campanai, asa ca e voie sa spunem orice.incepe campania electorala.se uumple ziarul de promisiuni.ura.ura.

Doru 2 noiembrie 2012 at 20:59

corect!

ion 31 octombrie 2012 at 10:58

in tara asta refacuta, cacatii conduc in loc sa puta, iar oamenii adevarati, sunt dati afara de cacati

e vremea lor, 31 octombrie 2012 at 12:44

a Cacarailor…

Costel* 31 octombrie 2012 at 13:02

Versurile find gustoase sunt gustate de autor. Sa ne traiti nea „ion” ca se pare ca aveti … gusturi … si „LINGE BAROS” … are …

drumarii 31 octombrie 2012 at 16:17

Daca te uiti atent la lucrarile din zona accesului spre Cugir, se pare ca oricum va exista posibilitatea intrarii pe autostrada ! Asa ca de unde PROBLEMA ?

dani 31 octombrie 2012 at 18:53

Mai lasati cu vrajeala cu intrarea in Cugir, ca astazi am vb.cu cineva de la autostrada si a spus ca nu face la Cugir nod,d-l ATANASIU face propraganda electorala ca vine alegerile si trebuie sa ai voteze fraieri,ca tot din cauza lor s-a pierdut sa nu se faca nodul,i-a durut la basca pe totii,acuma ei vor voturi.RUSINE!!!

ionel 31 octombrie 2012 at 20:27

daca e gata pina la 8 decembrie iesirea ,votez USL ,daca nu ,atunci nu votez .

M.C. 2 noiembrie 2012 at 5:52

BAI EUTANASIULE !Tu chiar,esti un bou p-nal.Cind esti prost,macar nu striga,in gura mare.Te uraste,aproape un judet intreg,si-ti da prin gura,o gramada de carne si tu nu te simti defel.Tu-i dai inainte cu articole prin ziare etc…Bai BOULE SI CRETINE,lumea s-a convins de tine,ce-ti poate capul.O sa iesi parlamentar,cind o sa fie MATA,inca o data fata mare.Umflatule,te dai mare fiu al Cugirului si ca ajuti judetul,cind tu de fapt,impreuna ccu alti BANDITI SI TILHARI CA TINE,INDIFERENT DE CULOAREA POLITICA,FURATI DE MINCATI PAMINTUL.Minca-var toate bolile,JIGODIILOR!

Costel* 2 noiembrie 2012 at 8:55

@ M.C. sa ne traiasca educatia pupincuristilor basisti de tip „LINGE BAROS” ca dumneavoastra. Cu scuzele de rigoare trebuie sa constat ca mama dumneavoastra v-a fost invatatoarea ca astfel nu cred ca putea sa apara in lume un nene atat de educat.

Doru 2 noiembrie 2012 at 18:29

Cica izoleaza Cugirul, chestia asta ma da pe spate. Pai daca un investitor sa zicem din Germania vrea sa investeasca in Cugir, o va face mai degraba cu autostrada la 15 km, decat cu invechitul DN7. In doare in cot ca merge 15 km pe sosea. Asta-i praf in ochii prostimii. Crezi ca in Germania autostrazile merg prin toate orasele? Din contra, sunt la distante mari fata de orase, 30 de km fiind o distanta mica la ei.