Temperaturi SUFOCANTE la sfârșitul primei luni de toamnă: Urmează încă o săptămână cu maxime ca vara
Temperaturi SUFOCANTE la sfârșitul primei luni de toamnă: Urmează încă o săptămână cu maxime ca vara
Meteorologii anunță temperaturi neobișnuit de ridicate la finalul primei luni de toamnă. Maximele vor atinge la umbră 36 grade Celsius, în timp ce la munte se vor semnala ploi torențiale cu grindină și vijelii.
Citește și: Cum va fi VREMEA în luna OCTOMBRIE 2023: Toamna cu ploi şi vreme rea se apropie
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunţă vremea deosebit de caldă în majoritatea zonelor, chiar caniculară local în Muntenia, Oltenia şi Banat, unde şi indicele de confort termic temperatură-umnezeală (ITU) va depãşi uşor pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime ajung în weekend până la 36 grade în Lunca Dunãrii.
„Aceste valori sunt aproape cu 10 grade mai ridicate decât ar fi firesc în această perioadă. Normalul la sfârșit de septembrie ar fi temperaturi maxime între 20 și 26 grade. Noi ne așteptăm la maxime, mai ales sâmbătă, dar și duminică, care să pornească de la 28-30 grade în majoritatea regiunilor și să ajungă spre 34-35 grade Celsius, poate izolat chiar mai mult în partea de sud a teritoriului”, a explicat Florinela Georgescu, director executiv ANM, la Digi24.
Vreme caldă și săptămâna viitoare
Nici săptămâna viitoare nu vom scăpa de vremea de vară. De asemenea, se vor înregistra și precipitații, dar nu abundente.
„Este foarte posibil să avem perioade de vacanță și în luna octombrie. Estimările pe durată mai lungă arată probabilitatea să ne menținem cu un regim al temperaturilor peste normal și în mare parte a lunii octombrie. Ar putea fi o lună cu mai puține ploi decât perioada anterioară”, a precizat specialistul.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, dar și după ziua de duminică, meteorologii anunță și perioade cu instabilitate atmosferică, adică averse cu caracter torențial, chiar izolat descărcări electrice, intensificări de scurtă durată în timpul ploilor, dar și condiții de grindină și cantități de apă mai însemnate.
Astfel de fenomene sunt așteptate, sâmbătă spre duminică și duminică, în special în regiunile intracarpatice.
Indicele de confort termic va depăși pragul critic
Sâmbătă, 23 septembrie, conform ANM, valorile termice s-au situat cu mult peste cele normale la această dată, vremea fiind călduroasă în majoritatea zonelor, chiar caniculară local în Muntenia, Oltenia şi Banat, unde şi indicele de confort termic temperatură-umezeală (ITU) a depăşit uşor pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime s-au încadrat între 24 grade pe litoral şi 36 grade în Lunca Dunării, iar cele minime au fost cuprinse între 8 grade în estul Transilvaniei şi 20 de grade pe litoral.
Duminică, cerul va fi variabil, cu înnorări, averse, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului, după-amiaza pe arii restrânse la munte, iar seara, dar mai ales noaptea, în Banat, Crişana şi pe alocuri în Maramureş, vestul Transilvaniei şi al Olteniei. Izolat cantităţile de apă vor putea depăşi 20…25 l/mp. Pe suprafeţe mici, dimineaţa şi noaptea, se va semnala ceaţă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]










