Talciocul din Alba Iulia, DESCHIS și SÂMBĂTA începând din 8 noiembrie 2025. Excepție, marile sărbători
Talciocul din Alba Iulia, DESCHIS și SÂMBĂTA începând din 8 noiembrie 2025. Excepție, marile sărbători
Începând de sâmbătă, 8 noiembrie 2025, Talciocul Tara din Alba Iulia va funcționa atât sâmbăta cât și Duminica. De asemenea, locația va fi deschisă și în toate sărbătorile legale cu excepția Anului Nou, a Bobotezei, a Paștelui, a Rusaliilor și a Crăciunului.

Administratorii Talciocului au anunțat deja în urmă cu aproximativ două luni că locația urmează să fie deschisă și în ziua de sâmbătă, urmând să anunțe ulterior data de la care va intra în vigoare noul program de funcționare.
La sfârșitul lunii august 2025, rprezentanții Talciocului din Alba Iulia au anunțat majorarea taxelor percepute comercianților ca urmare a majorării TVA, dar și a tarifelor la energie electrică. În acest mod, s-a renunțat la introducerea taxei pentru vizitatori
Talciocul Tara din Alba Iulia a fost deschis în urmă cu aproape 3 ani, în data de 13 noiembrie 2022.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene
Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]
VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”
Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem” O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]
Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”
Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00. Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]