Studenții, trei eseuri în Moldova | CSM Bucovina Suceava – CSU Rugby Alba Iulia 31-17 (19-17)

CSU Rugby Alba Iulia a pierdut și al 5-lea joc disputat în Divizia Națională de Seniori (al doilea eșalon valoric), la Suceava, dar continuă să înregistreze un progres de la un meci la altul. În etapa a 6-a, duminică, 23 mai, de la ora 11.00, pe terenul 2 al Stadionului „Cetate”, gruparea din Cetatea Marii Uniri va juca cu RC Gura Humorului

Dacă în runda anterioară, acasă cu RC Grivița, albaiulienii au reușit două eseuri și au condus, 12-10, până în minutul 60, în Moldova s-a înregistrat o altă premieră: trei eseuri marcate într-o partidă. Scorul a fost strâns, iar după două eseuri realizat de amfitrioni, vizitatorii și-au revenit din pumni, au înscris trei eseuri și după o perioada excelentă, au preluat conducerea cu 17-12. A fost rândul trupei din Suceava să treacă la timonă, cu alte reușite, coroborate cu câteva oportunități irosite de gruparea din Cetatea Marii Uniri, și alte două eseuri ale gazdelor în final.

“Oricum, am lua-o, ca atitudine, organizare a jocului, statistica tuturor partidelor jucate până acum, analiză cantitativă, calitativă și de ce fel doriți, reușim să menținem ritmul de creștere al echipei. Acest fapt ne dă mari speranțe pentru ceea ce urmează și care nu va fi deloc un parcurs ușor. Zice Nicolae Iorga că sunt victorii care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. Pe aceste meciuri, pierdute de noi, ne vom ridica pentru a obține mult așteptata noastră prima victorie. Mulțumim, Suceava și, mai ales, celor care de departe ne-au susținut

. Hai Alba Iulia!”, a transmis istoricul Marius Rotar. Punctele CSU Rugby Alba Iulia au fost realizate de Adrian Socaciu (eseu), Sorin Cerces (eseu), Andrei Opriș (eseu), Călin Curta (o transformare).

CSU Rugby Alba Iulia, debutantă în DNS, a jucat până acum cinci partide oficiale, toate încheiate cu înfrângeri (0-95 cu CS Năvodari, 7-74 cu RC Bârlad, pe teren propriu, 6-55 cu CSM Galați, 12-27 cu RC Grivița, 17-31, la Suceava), dar este evident progresul înregistrat de la un meci la altul. Urmează un alt joc intern, în etapa a 6-a, cu RC Gura Humorului (duminică, 23 mai, ora 11.00). În etapa a 7-a (29 mai) este programată deplasarea de la Arad, apoi o etapă de pauză, sezonul încheindu-se în 12 iunie, cu campioana Știința Petroșani, pe Stadionul “Cetate”, terenul secund

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]