Ziarul Unirea

ȘTIREA TA: Nemulțumire privind abonamentul la transportul județean pe ruta Sebeș – Alba Iulia

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Un tânăr student din Sebeș ne semnalează nemulțumirea sa în legătură cu prețul abonamentului de transport pe ruta Sebeș – Alba Iulia. Acesta spune că în prețul abonamentului, de 160 de lei, este inclus un singur drum dus/întors iar dacă, din cauza orelor la care sunt programate cursurile la facultatea pe care o frecventează, trebuie să vină în Alba Iulia de mai multe ori pe zi, este nevoit să cumpere și bilet de călătorie.

Prezentăm mai jos sesizarea tânărului rugându-i pe reprezentanții firmei care asigură transportul să explice și eventual să ofere o alternativă celor aflați în aceeași situație:

ELIT

”Mă tot întreb de ce oare, cei de la firma Livio Dario (şoferii) îmi semnează abonamentul, neputînd să fac decât un drum dus şi unul întors pe zi, pe ruta Şebeş – Alba Iulia. Sunt student în anul II la Universitatea ”1 Decembrie 1918” și „problema” este că sunt zile în care am pauze între cursuri şi de 4 câte ore. Vara am ce face, dar iarna, deşi am abonament, trebuie să-mi iau şi bilet ca să pot merge în aceste pauze acasă. Din câte am vorbit și cu alţi oameni, treaba cu însemnarea pe abonamente a drumurilor se face doar pe cursa Sebeş – Alba Iulia. De ce pe cursa Alba Iulia – Teiuş nu există această problemă, deşi este efectuată de aceeași firmă? De ce alte firme de transport respectă faptul ca ai abonament? Plătesc 160 de lei abonamentul, mai cumpăr şi bilet, e bine? Am făcut şi reclamaţie la Protecţia Consumatorului, iar de aici am primit următorul răspuns: ”aşa trebuie”. (A.A.)

Dacă vrei să ne semnalezi un eveniment, dacă ai văzut ceva neobișnuit, dacă vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant, completează formularul de la pagina ”ȘTIREA TA” iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine. (Atenție, sunt luate în considerare numai mail-urile cu date de contact reale!)

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

FOTO, VIDEO ȘTIREA TA| Cu „ursul” pe bulevardul Transilvaniei: Mai mulți tineri au oferit un spectacol inedit trecătorilor

Mai mulți tineri au oferit un spectacol inedit celor care se plimbau sâmbătă, 2 ianuarie, pe bulevardul Transilvaniei din municipiul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO ȘTIREA TA| Gardul viu-verde îmburuienat, noua arhitectură peisagistică la Alba Iulia

Iarba și buruienile care au crescut într-un ritm amețitor în ultimele săptămâni în Municipiul Alba Iulia, complet nederanjate de responsabil,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Drumul Transalpina, BLOCAT de un copac căzut pe șosea. Un cetățean s-a trezit „cu noaptea în cap” pentru a-l debloca, cu drujba

În cursul dimineții de astăzi, 4 ianuarie, pe DN67C (Transalpina), drumul dintre Popasul Regelui și Lacul Oașa a fost blocat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO ȘTIREA TA| Colindători din Bacău, „înarmați” cu o boxă, vestesc Nașterea Domnului pe străzile Municipiului Alba Iulia

VIDEO ȘTIREA TA| Colindători din Bacău, „înarmați” cu o boxă, vestesc Nașterea Domnului pe străzile Municipiului Alba Iulia Un grup… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO ȘTIREA TA| Mormane de gunoaie aruncate pe malul râului Mureș: „Este dezolant, trist și cu grad rapid de transmitere …la fel ca virușii”

Resturi de materiale de construcții și alte deșeuri, zac aruncate lângă pomii care mărginesc cursul Mureșului în zona Partoș spre… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Nimeni nu rămâne în urmă: Militarii unui convoi ajută un șofer să repare roata spartă a camionului

Câțiva militari din cadrul unui convoi au ajutat un șofer al unui camion să își schimbe roata care s-a spart,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO ȘTIREA TA| Viața ca la țară, în Alba Iulia. Gazonul de pe domeniul public, pășune pentru două văcuțe

Locuitorii din Alba Iulia au avut parte de o surpriza, vineri, în ziua de Anul Nou, când au putut vedea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO ȘTIREA TA| La primele temperaturi negative, mirobolantul pod al Unirii din Alba Iulia a înghețat!

La primele temperaturi negative, mirobolantul pod al Unirii din Alba Iulia a înghețat! În această seară mercurul din termometre a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

Jupan Pedelist 4 decembrie 2012 at 17:57

Bai frate… stai in Alba Iulia in intervalul dintre cursuri si seminarii (poti gasi la Universitate o sala libera daca nu ai bani de-un suc in oras) pana se termina ziua ca pauza mai mare de 4 ore nu cred ca ai. Sunt curios ce ai fi facut daca erai in Cluj Bucuresti sau Timisoara unde distanta dintre unele facultati si camin/gazda este aproape cat distanta dintre Alba Iulia si Sebes. Nu te supara dar v-ati invatat foarte comozi voi studentii din ziua de astazi.

PONTA 4 decembrie 2012 at 18:20

PRIMARUL iubaret DANCILA,poate iti da ceva de facut prin alba o adresa,un numar de telefon interesant sa nu te plictisesti intre orele libere!!!!!

gelu 4 decembrie 2012 at 19:40

am facut naveta la Alba si sambata nu era autobuz numai la ora 7.am.
aveam cel mai scump abonament dintre toti colegii chiar daca veneau de la distante muuuul mai mari de cat mine.

mihaltanu 4 decembrie 2012 at 21:41

Cazul acestui student nu este singular… la fel se intampla si pe ruta Alba Iulia – Mihalt… Cei de la LivioDario, pe langa ca cer o gramada de bani pe abonamente, iti mai si rad in nas… S-a intamplat de multe ori sa trimita un singur autobuz la 100 de elevi dimineata… cel putin 15 ramaneau pe jos si stateau la ocazie, in conditiile in care plateau abonament, iar ceilalti 80-90 stateau mai rau ca animalele… cand sunai la politie sa opreasca autobuzul in trafic…se faceau ca ploua… Da Doamne sa vina de la 1 ianuarie STP-ul pe aceasta ruta si sa-i scoata pe banditii astia !!!!
PS: si pe ruta asta se completeaza abonamentele

mielu` 4 decembrie 2012 at 23:47

si sa mai spunem ca pe o distanta de 15 km cere 5 lei pe bilet pe cand pe ruta Sebes – Cugir 34 km e 6 lei biletul. asta inseamna sa ai monopol pe o anumita ruta. si la 5 lei te duce si inghesuit ca vitele la taiere. are autocarele alea mari pe care le tine oprite la garaj in timp ce noi, navetistii, stam precum cartile in biblioteca, in picioare, 40 persoane intr-o masinuta de 19.degeaba urlam la soferi sau controlor ca….vorba ceea : noi vorbim, noi auzim.

nicu 5 decembrie 2012 at 6:56

asa e la opc, dupa ce avertizeaza , partea parata , merge in control si totul e ok!!

Sorin 5 decembrie 2012 at 8:18

Am facut 12 ani naveta pe ruta Alba Iulia – Sebes (pe atunci era firma Voltrans) si m-am confruntat cu aceleasi probleme semnalate in articol. Mai era problema ca sambata abonamentul nu era valabil desi la firma privata se lucra destul de des si in weekend.

alexandru 5 decembrie 2012 at 8:25

ce face livio dario se cheama monopol pe rute. iar pt forumisti am un singur sfat: ciocu zero ca domnul poptean a trecut de partea usl, asa ca ce face el e bine pentru tara si cetateni.rute foarte profitabile sunt deservite de un singur operator.sa nu mai vorbim ca alba sebes ar trebui sa intre in acel faimos transport metropolitan, iar biletul sa nu depaseasca 1.8 ron.nu de alta dar traseul are 15 km, cu mult mai putin decat un traseu de transport in comun dintr-un oras mare.dar pana una alta familia poptean prospera, masinile de lux se ingramadesc in curtea lor iar noi polemizam pe forumuri.

salas 5 decembrie 2012 at 9:02

Adevaratii vinovati sunt cei de la consiliul judetean , care sustin monopolul in transportul de persoane , il creaza si il incurajeaza , stabilesc conditiile de transport pe bunul plac al transportatorilor favoriti ,cred ca situatia este similara in tot judetul , asta e produsul politic din ultimi ani , cetateanul are dreptul sa plateasca cat mai mult posibil si sa taca(ciocu mic politicienii n-au lege ). In cea ce ne priveste pe noi calatorii, navetistii,elevii si muncitorii organele abilitate , politia si protectia consumatorului nu sunt institutii pentru noi , ele sunt create pentru a ne baga pumnul in gura .
Trist dar adevarat institutiile lucreaza pentru mafie , pentru crearea si colectarea de taxe , taxe legale si spagi, exact ca in perioada fanariota , numai ca acestea au uitat faptul ca : – cine uita trecutul este obligat sa-l repete,
– adevarul ramane , oricare ar fi soarta celor care lau servit ,
Este momentul sa ne solidarizam impotriva mafiei, coruptiei si batjocorii la care suntem supusi.
Rog presa locala sa-si faca treaba sa investigheze si sa sustina cauza celor batjocoriti.

ganditi 5 decembrie 2012 at 11:01

Haideti sa si gandim putin. Cu firma Voltrans mergeam fara caldura iarna, fara clima vara, nu se prea dadeau bilete si stateam inghesuiti. Acuma ca avem cat de cat conditii, tot nu e bine. Firmele private nu primesc nici un ban de la stat, nici o subventie, spre deosebire de STP care primesc milioane de euro subventie pe an, numai pe astea 4 luni de cand a icneput noul contract vor sa primeasca 50 milioane lei,adik 1,1 milioane euro, asa ca cei care cred ca mai bine sa punem toate traseele in AIDA sunteti niste prostii, deoarece cu banii aia chiar s-ar putea face multe, cum ar fi modernizarea spitalelor sau cumpararea de autobuze de catre primarie si sa se ocupe acestia de transport. Abonamentele sunt facute oriunde ca sa vina in sprijinul oamenilor, adik sa platesti mai putin decat daca ai lua bilete,daca ai venii 22 de zile si ai platii bilete, fa tu socoteala. Asa ca este perfect normal sa fie valabil numai o calatorie dus-intors.

carl froch 5 decembrie 2012 at 12:13

ba se sa puna totul la AIDA!!S-a intalnit hotul din Alba Iulea cu prostul din Sebes!! voi,astia de la Gyulafehervar vreti numai drepturi,nu si obligatii.Prostii de sebeseni sa plateasca pentru ca voua sa va fie bine! Cum platim azi dublu pentru ca ra.hatul de Magarel Sarbu a intrat(obligat politic,dar putea rezista,daca avea cojones,dar nu are decat oua de gaina..)pentru ca Sebesul,care avea retea priprier de apa,mai eficienta ca a Albei Iulea a intrat in Apa CTTa!!Acum,platim si pentru voi la costul apei!!Vrem si noi sa platim,in schimb,transportul mai ieftin!Ca saraci suntem si noi!daca suntem impreuna,sa fim si la bine,si la greu!Acum suntem cu voi,nu cu Sibiul!

carl froch 5 decembrie 2012 at 12:40

fraza a iesit confuza..ati inteles idea..daca ramaneam de capu nost,era muuult mai bine,ca pret,desigur,asa ne-a bagat „traseistul” in latz..n-a adus un euro pentru oras de la UE,in schimb a luat ajutor baban ,tot de la UE ,pentru gainile lui personale..

carl froch 5 decembrie 2012 at 12:07

protectia consumatorului e o gluma prosta..prosta de tot..iau banii degeaba,si tor victima e la ei vinovata..poate ca nu „cotizeaza”,de aia..

nascase scatiu fenteaza puscaria! 5 decembrie 2012 at 12:19

livio-pdl! livio-olteanul dumitrrel!
USL,vrem sa vedem in monopol spart in treansportul judetean de persoane,dupa victorie!
Vrem bilete ieftine!

saktir livio nefario 5 decembrie 2012 at 12:30

5 RON pentru 12-13 km e o nerusinare!plus microbuzele,in care se sta ca intr-o conserva,mai ales seara!!Pana la Aiud,beletul e 7 ron,iar distanta 40 km!!!!bravo Aitrans!
preturile de monopol au fost facute pentru ca unii sa prospere,iar altii,calatorii,sa sangereze.Asta nu e democratie,e democleptie pentru unii!!!
In plus,ca sa economiseasca combustibil,au redus cu 1 km traseul,capatul de linie nu mai e gara Sebes,ci strada Aviatorul Olteanu!!!

mielu 6 decembrie 2012 at 0:24

draga siktir…ceea ce am spus mai sus legat de autobuzele care stau aiurea in autogara din Sebes, alea mari, in timp ce noi platim un bilet de 5 lei si stam in picioare?…e o faza care se intampla de foarte mult timp…chestia asta e zilnica, degeaba noi urlam aici….in timp ce patronului i se rupe de comentariiiiiiile noastre, soferii nu au nicio vina pt. ca lor li se spune „te duci si iei cata lume incape”…avand monopol clar ca poate sa faca ce vrea…si tot el urla impotriva „rechinilor”….ce putem face noi? ori o reclamatie la OPC ori cineva care cunoaste un politzai, sa-l sune si sa opreasca ZILNIC SI SA DEA AMENDA soferului, si in timp poate cineva se invata minte si o sa aiba grija si de clienti…..prea mult de scris si prea multe idei 🙂

DA DA DA!!De c...Udrea vom scapa! 5 decembrie 2012 at 12:35

nea primarele e ca patrunjelu in zama..nu face nici bine,nici rau..in final,e de rau…pentru noi,de bine..pentru ei..acu,nu e vorba de Halva de la Halba..ala face totu bine…

ganditi 5 decembrie 2012 at 13:50

Prostu i prost pana moare! Orice firma din lumea asta ar putea sa puna pretul la bilet 1 ron sau cat vreti voi daca ar beneficia de subventie, numai ca in judetul asta imputit numai firmele care cotizeaza in buzunaru unuia si altuia beneficiaza…. Asa ca sa nu vorbim de ce ar fi mai bine si treziti-va la realitate!