ȘTIREA TA: În atenția Primăriei Alba Iulia – iluminat stradal ”cu porția” pe strada Septimius Severus
Stimată redacţie, vă scriu în numele proprietarilor de apartamente de pe str. Septimius Severus, din zona blocurilor TOL 2 până la TOL12, pentru a vă semnala faptul că, deşi plătim aceleaşi taxe şi impozite ca toţi ceilalţi locuitori ai oraşului, noi am ajuns bătaia de joc a onor Primăriei, fiind discriminaţi, prin firma care asigură iluminatul stradal.
Astfel, din 7 zile pe săptămână zona noastră este iluminată seara aproximativ 3 ore. Aseară (14 noiembrie), ca şi în alte seri de altfel, becurile s-au aprins pe la ora 17.00, iar la ora 21.00 erau deja stinse!
Cum să avem curajul să circulăm pe stradă seara, nu noaptea, cu atât mai mult cu cât chiar în paginile ziarului dumneavoastră am citit despre un bărbat tâlhărit pe strada Septimius Severus? Şi atunci când ard becurile sunt chioare, datorită modelului ales de nu ştim cine, diferit de al altor zone în care iluminatul este ca ziua!
De nenumărate ori am făcut sesizări telefonice la RENEL, ulterior la primărie, după ce ni s-a spus că nu RENEL-ul administrează iluminatul stradal ci o firmă din Bucureşti! Şi bineînţeles că la primărie nu este nimeni seara, iar de la firma de iluminat nu avem date de contact unde să putem sesiza!
Cum este posibil să dai spre administrare unei firme din Bucureşti iluminatul stradal din Alba? Desigur, întrebarea noastră este retorică, pentru că doar trăim în ţara tuturor posibilităţilor, negative desigur!
Ca să nu mai spunem de halul în care arată strada noastră (unde lucrările de refacere a trotuarelor au fost lăsate baltă de la bl.TOL 5) după ce au fost efectuate lucrările de înlocuire a conductelor de apă! Recunoaştem că s-a făcut un lucru bun care sperăm să rezolve problema pierderilor de apă, pentru că şi aici cartierul nostru, credem că este „campion”, dar trebuiau să finalizeze ce au început! Dar problema cu „apometrele lor” şi „repartioarele noastre”, este o altă discuţie, pentru viitor!
Sperăm ca domnul primar să-şi amintească de cartierul în care a locuit şi de promisiuni, nu doar atunci când ne cere voturile pentru un nou mandat de primar, aşa cum a făcut şi în anul acesta, şi în urmă cu 4 ani, şi în urmă…., convocându-ne la întâlniri în parcarea din spatele bisericii greco-catolice!
Cu stimă, locuitorii de pe str. S. Severus, de la bl. TOL 2 la TOL 12
FOTO: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
23-24 iunie 2026 | Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile”
Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile” În fiecare an, în noaptea de 23 spre 24 iunie, satul românesc retrăiește una dintre cele mai vechi și mai fascinante sărbători ale sale: Noaptea de Sânziene. Învăluită în mister, legende și ritualuri transmise din generație în generație, […]
Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească
Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească Vișinata este una dintre cele mai apreciate băuturi tradiționale românești, obținută prin macerarea vișinelor în alcool și zahăr. Cu o aromă intens fructată, o culoare rubinie spectaculoasă și un gust echilibrat între dulce și acrișor, vișinata este prezentă de generații în […]
Solstițiul de vară 2026: Cea mai lungă zi a anului aduce începutul verii astronomice
Solstițiul de vară 2026: Cea mai lungă zi a anului aduce începutul verii astronomice 21 iunie 2026 va marca unul dintre cele mai spectaculoase momente astronomice ale anului: solstițiul de vară, clipa în care Soarele atinge punctul cel mai înalt pe bolta cerească pentru observatorii din emisfera nordică. Duminică, 21 iunie 2026, la ora 11:24, […]









