Stadionul din Oarda de Jos va primi numele “Nicolae Romcea”, cu prilejul primei ediții a evenimentului “Fiii satului Oarda”
La finele acestei săptămâni, mai precis între 3 și 5 iunie, de Rusalii, are loc manifestarea “Comuniune și Cultură” Fiii Satului Oarda. Între multitudinea de evenimente cuprinse în program se remarcă și unul de natură sportivă, cu conotații speciale. Astfel, stadionul din Oarda de Jos va primi numele “Nicolae Romcea”, în memoria unui vajnic ordean.![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/05/comisar-Nicolae-Romcea-stadion-Oarda-de-Jos-1.jpg)
Cu acest prilej, sâmbătă, 3 iunie, la arenă, începând cu ora 18.00, se va oficia o slujbă de vecernie, urmată de un atractiv meci de fotbal între selecționatele din satele Oarda de Sus și Oarda de Jos. Ceremonia oficială mai cuprinde dezvelirea unei plăci comemorative “cms (r) Nicolae Romcea 1954-2023”, care va fi sfințită, apropiații familiei vor împărți cocarde tricolore cu chipul fostului polițist și, de asemenea, va fi afișat un banner de dimensiuni impresionate (care va cuprinde și o poezie), la intrarea în baza sportivă ce aparține de Primăria municipiului Alba Iulia.
Fiul al satului Oarda de Jos, Nicolae Romcea este arhicunoscut în memoria colectivă a zonei prin cele două pasiuni care i-au marcat existența: lucrător în poliție și dragostea față de “sportul rege” (fiind un suporter înflăcărat al formației UTA Arad și un mare microbist).
În fapt, a fost implicat direct în construirea bazei sportive de la Oarda de Jos, demarând practic lucrările în 1987, terminate în doi ani, și tocmai din acest motiv, în semn de omagiu, stadionul va primi numele său. Nicolae Romcea a plecat la cele veșnice la vârsta de 69 de ani, în acest an, în 24 martie, în preajma Sărbătorii de Buna Vestire și a Zilei Poliției Române.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)