Speranţe de puncte în Maramureş
Cu două victorii consecutive la activ „alb-negrii” abordează încrezători confruntarea din Maramureş (sâmbătă, 15 octombrie, ora 11.00, direct la DigiSport 3), împotriva grupării lui Romulus Buia, fostul elev al lui Gherman la Poli AEK Timişoara. „Băimărenii formează o echipă incomodă, ce poate pune probleme, o trupă ce înscrie foarte des şi vine după un joc reuşit la Timişoara”, a declarat Stelian Gherman. Aflată pe poziţia a 4-a în ierarhie, FC Unirea încearcă să-şi continue seria pozitivă, deşi acuză iarăşi probleme de efectiv (Al. Giurgiu – nerefăcut complet, M. Tănasă – nepus la punct cu pregătirea), sperându-se în recuperarea totală a altor doi jucători, Bucurică (dureri la genunchiul drept) şi M. Oprea (contuzie). „Nu ne va fi deloc uşor şi trebuie să tratăm confruntarea cu mare seriozitate, cu o atitudine diferită de partida pierdută la Oradea, unde ne-am prezentat modest. Vrem să luăm puncte la Baia Mare, însă sub nicio formă nu ne permitem să gândim că totul vine de la sine, dacă am învins la Severin şi UTA. E prematur să vorbim de atacarea promovării şi un alt obiectiv”, a conchis principalul unirist.
lTratative pentru revenirea lui Stanciu
Şefii Unirii încearcă să-l readucă pe mijlocaşul Nicuşor Stanciu, devenit liber de contract, curtat insistent şi de Gloria Bistriţa, pentru că FC Vaslui nu poate efectua transferuri până la începutul anului viitor. „În această săptămână se va şti exact dacă voi primi drept de joc pentru Vaslui. În caz contrar iau în calcul eventualitatea revenirii la Alba”, a spus internaţionalul de tineret în vârstă de 18 ani. Nicuşor Stanciu a fost cedat în 9 septembrie echipei modovene, care însă a intrat din nou sub o interdicţie UEFA la transferuri. Altfel, Florin Manea, agentul ce a intermediat şi plecarea lui Fabian Himcinschi la Empoli le-a dat asigurări oficialilor albaiulieni că în cursul săptămânii viitoare se va rezolva problema (documentul de la FIFA a ajuns pe masa federaţiei italiene) şi Unirea va încasa suma cuvenită de 105.000 euro, aşteptată din luna iulie.
Echipa probabilă: Pascal – Potopea, Y. Camara, Bumbac, Bucurică – Bălu, Pleniceanu, G. Petcuţ, C. Cornea – Pecarov, S. Mureşan lArbitri S. Tarcea, F. Damaschin (Timişoara), Andra Simona Hiticaş (Bistriţa), rezervă L. Kusztos (Tg Mureş); V. Bordaş (Tg Mureş), V. Vancea (Oradea).
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie