Ziarul Unirea

Sondaj INSCOP: Alianţa PSD-PC-UNPR ar putea câştiga alegerile europarlamentare cu un scor zdrobitor

Un sondaj INSCOP arată că alianţa PSD-PC-UNPR ar câştiga alegerile europarlamentare cu un scop zdrobitor (40,4%), dublu faţă de următorul partid clasat, PNL (17,6%). Ultima treaptă a podiumului ar fi ocupată de PDL (13,7%).

ELIT

Fostul premier si membru PNL, Calin Popescu Tăriceanu declară că orice scor “fără 2 în faţă” ar fi un rezultat slab pentru PNL care ar putea duce la pierderea şefiei PNL de către Crin Antonescu şi chiar la o eventuala schimbare de direcţie prin refacerea USL.

Liderul PNL Crin Antonescu lasă şi el să se înţeleagă că un eşec la europarlamentare ar putea duce la schimbări substanţiale în conducerea PNL, asta în condiţiile în care el consideră că un scor de 25% ar fi “realist” pentru PNL la europarlamentare.

“În momentul în care partidul ar avea cu acest prilej sau cu altul un eşec atât de semnificativ, nu trebuie să vină cineva din interiorul partidului, că cineva-ul ăla din interiorul partidului nu vine. O spun eu, de pe acuma. Îmi iau eu singur măsurile care trebuie luate. Adică, dacă am un eşec atât de semnificativ la europarlamentare … iau toate măsurile pe care un lider democrat de partid le ia”, a afirmat liderul PNL, la o emisiune TVR1 în luna noiembrie 2013.

Pesurse.ro

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Florin Roman, deputat PNL de Alba: „DN 75 intră în reabilitare”

În pofida zvonurilor alarmiste aruncate pe piața de unii și de alții, care de regulă, vorbesc sa se afle in… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

39 Comentarii

Jean 12 martie 2014 at 12:20

Prin incalcarea promisiunilor fata de alegatorii USL, Victor Ponta a devenit un premier ilegitim. La alegerile europarlamentare si prezidentiale din acest an, romanii vor demonstra ca nu se pot lasa din nou pacaliti de PSD.

beatrice 12 martie 2014 at 12:23

La alegerile europarlamentare di n acest an ,romanii vor demonstra ca nu se vor mai lasa pacaliti de PSD!! Guvernul Ponta este ilegitim !!!!Pesedistii ar trebui sa demisioneze din pozitiile pe care le ocupa datorita USL-ului, asa cum Antonescu a avut demnitatea sa o faca din fruntea senatului !!!

Mihai 12 martie 2014 at 12:23

Vctor ponta nu a stiuit sa-si pastreze cuvantul dat in fata alegatorilor USL. Pe lista de la europarlamentare au ajuns oameni cu experienta in spate, oameni care au ceva de spus. PNL poate lua un numar foarte mare de voturi la alegerile europarlamentare ! Psd si Pdl au trimis foartre multi europarlamentari , de care oamenii nu s-au simtit reprezentati.

richard popescu 12 martie 2014 at 12:26

Este un sondaj facut de oameni pro psd, crin antonescu s-a dovedit un lider demn prin iesire din functia de presedinte a senatului si asta o sa se vada la alegeri!

miruna 12 martie 2014 at 12:30

Ponta este un premier ilegitim , si-a incalcat promisiunile facute catre tara, Nu ne mai lasam mintit de PSD si de Victor Ponta.Ponta si psd nu vor mai loa scoruri mai mari de o cifra decat dela prieteni sai. Crin Antonescu nea dovedit ca este un lider puternic prin iesirea dela guvernare

Cleopatra 12 martie 2014 at 12:34

Ponta nu stie decat cu prieteni sa cresca ca pe bune nici macar 10 procente n-are creste pe cand PNL face sondaje de opinie si cunoaste cum sta treaba sincer si muncind

Sorin Cristian 12 martie 2014 at 12:38

Romanii Nu AU VOIE sa se mai lase PACALITI de PSD. PONTA este un fel de MARIONETA WIRELESS

paulrazvan 12 martie 2014 at 12:38

Ponta un mincinos si jumatate.Nu are nici o sansa la prezidentiale.

razvan 12 martie 2014 at 12:42

Sunt convins ca la alegerile europarlamentare de pe 25 mai, PSD va avea o mare surpriza in ceea ce priveste scorul pe care il vor scoate. Chiar daca sondajele de opinie ii dau ca mari favoriti inclusiv in cursa pentru prezidentiale, stim cu totii ca acestea sunt facute de catre persoane apropriate lor. Antonescu a aratat tuturor ca are demnitate in momentul in care si-a prezentat demisia din functia de presedinte al Senatului si acum PNL-ul se bucura de increderea tuturor romanilor

flavian_s 12 martie 2014 at 12:44

PSD prin ceea ce a facut si continua sa faca cu siguranta nu va lua scorul la care ei se asteapta. Nu iti poti bate joc de popor si chiar de propriul electorat si dupa aceea sa te astepti la un scor foarte mare. Romanii nu mai pot fi mintiti, ei vad foarte clar cine este de vina si pt ruperea USL si pt iesirea de la guvernare a liberalilor. Poporul sigur nu le va mai acorda nicio sansa de acum incolo pt ca ei nu gresesc involuntar, ci fac totul cu buna stiinta si pt binele lor, in defavoarea cetatenilor care i-au ales.

calin petrescu 12 martie 2014 at 12:48

Sondajul este facut doar de prietenii lui Ponta, asa numitii USD, care nici la OSIM nu au fost compatibili cu numele ales, Cioaba fiind mai inteligent si le-au luat-o inainte. 40 % e ravnitori, dar au ramas cu visul din timpul comunismului. PNL nu merita 17%, pentru oamenii care sunt in partid, pentru ultimile propuneri din Parlament si pentru onoarea de care a dat dovada in coalitia de guvernare. Oamenii se lasa pacaliti de milionul de lei pe care-l vede doar in ziua alegerilor de la PSD, negandind ca 4 ani de zile vor suferi de pe urma acelui milion. Treziti-va si nu va mai lasati pacaliti si transportati cu microbusul comunist. Puneti stampila corect!!!!!!!!

aura 12 martie 2014 at 13:08

Pe lista de la europarlamentare au ajuns oameni cu experienta in spate, oameni care au ceva de spus. PNL poate lua un numar foarte mare de voturi la alegerile europarlamentare ! Crin Antonescu ne-a dovedit ca este un lider puternic prin iesirea de la guvernare! PSD prin ceea ce a facut si continua sa faca cu siguranta nu va lua scorul la care ei se asteapta.Poporul sigur nu le va mai acorda nicio sansa de acum incolo pt ca ei nu gresesc involuntar, ci fac totul cu buna stiinta si pt binele lor, in defavoarea cetatenilor care i-au ales.

ViorelDoi 12 martie 2014 at 13:09

Pentru a avea legitimitate in contextul guvernarii si a jocului politic e nevoie de un mesaj pe care alegatorii sa il sustina prin vot… aici nu e vorba de oameni (daca e sa ne luam dupa dreptate).Sper ca romanii nu se vor mai lasa din nou pacaliti de Mickey Mouse (Ponta). Cu toate ca are destule si Antonescu de care m-as putea lua nu voi zice nimic pentru simplu fapt ca s-a dezis de mizeria psd-ista. Acum mai ramane sa vad daca mizand pe dreapta liberala voi avea castig de cauza in ce priveste politica pe care o vor adopta.

George 12 martie 2014 at 13:16

Astfel de sondaje comandate de PSD am tot vazut, pe cine crede ca mai pacaleste Ponta, si la prezidentiale Basescu era zrobit in sondaje si tot a castigat. E usor sa te dai mare cand iti comanzi sondajele, romanii nu or sa mai fie pacaliti iar de PSD si Ponta, PNL creste in sustinere de cand Crin Antonescu si-a dat demisia.

Vlad 12 martie 2014 at 13:18

Stimabilul Ponta, si-a cam aratat adevarata fata, prin chicotelile cu mister Basescu, dar mai ales cu intovarasirea cu cei de la UDMR si UNPR, se pare ca domnul Ponta nu a tinut cont de parerile celor care au votat programul celor de la USL, ce garantie sa mai prezinte un asemena om politic, care nu-si respecte promisiunile, cum sa-i votam pe cei propusi de la PSD, pe listele de euro-parlamentari, ce sa faca domniile lor, sa ne faca de ras si pe plan international, mai bine raman acasa, pe plaiul mioritic, cat crede domnul Ponta ca va mai reusi sa ne duca cu zaharelul. Antonescu a procedat bine, cand a ales sa se delimiteze de aceasta formatiune politica.

catalin zicu 12 martie 2014 at 13:29

Comform sondajelor Ponta si al sau partid la alegerile europarlamentare si de aceasta data vor avea scoruri cu 2 cifre, sondaje facute de casele fidele partidului PSD. Sper ca alegatori sa voteze cu mai multa responsabilitate de aceasta data si sa nu mai faca aceleasi greseli ca in trecut. PNL-ul poate aduce o raza de lumina in aceasta tara in care am fost mintiti ani la rand de partidul social democrat

maria 12 martie 2014 at 13:45

Antonescu a aratat tuturor ca este un politician cinstit, un lider adevarat, demn de toata incredeerea. In schimb Ponta si-a incalcat promisiunile pe care le-a facut inainte de alegeri. Si ponta ar trebui sa-si dea demisia!!

Florin 12 martie 2014 at 13:54

pacat ca Ponta nu stie ca el nu mai este sutinut de nici un roman care traieste in aceasta tara cat si basescu e treminat, ar trebui sa renunte romani nu vor mai fi prostiti sa aleaga inca un inapt pentru putere, vine din urma vertiginos Crin su PNL-ul in spate si face ravagii printre fasitatea celorlalte partide, anu acesta este anul dreptatii.

Kobe 12 martie 2014 at 13:54

Sa ne traiasca liberalii de Alba, baieti buni si frumosi ajunsi pe functii alesi de PSD-isti. La europarlamentarele din acest an ordinea in jud. Alba pe partide va fi PSD, PDL si la urma PNL-eii ca vai de ei.

Costel* 12 martie 2014 at 14:09

Bag sama ca postacii basisti de Unirea s-au transformat in postaci liberali. Se pare ca se plateste mai bine la liberali acum.

richard popescu 12 martie 2014 at 14:16

PSD este un partid corupt si asta este dovada… Nu este normal sa sanctionezi libera exprimare, daca o tinem tot asa ne intoarcem la comunism

miha 12 martie 2014 at 14:39

Aceste sondaje ies in favoarea partidului pontobasist deoarece acestia sunt obisnuiti sa aduca oameni decedati si sa cumpere persoanele cu sume infime, vecea problema a acestor specimene de oameni, dar Crin va dovedi contrariul, oameni au mai multa incredere in acesta.

sorin 12 martie 2014 at 14:41

Personajul Victor Ponta care a fost pus de catre popor nu datorita faptului ca acesta ar avea vrun merit USL a custigat voturile si incederea cetatenilor USL a adus speranta in inima romanilor ,asadar Victor Ponta este un premier ilegitim in fata alegatorilor .

MACHE 12 martie 2014 at 14:55

Ponta un oportunist, a incalcat promisiunile facute fata de oamenii care au votat USL.Probabil un scor bun pentru PSD si Ponta doar in sondajele facute de casele de sondare “prietene” cu PSD.Un asemenea om nu are cum sa castige, insemna ca nu ne pasa ce se intampla cu Romania.Un exemplu de om politic, corect si sincer fata de romanii care au votat USL, este Crin Antonescu.Nu sa bucurat la o functie si cu atat mai putin nu a fost deranjat de designul biroului, care este o problema serioasa pentru Tariceanu.

Mario 12 martie 2014 at 15:01

La alegerile europarlamentare si prezidentiale din acest an, romanii vor demonstra ca nu se pot lasa din nou pacaliti de PSD. Ponta si PSD vor mai lua scoruri cu doua cifre doar in sondajele facute de casele de sondare prietene.

marcela pop 12 martie 2014 at 15:46

O sa mai votam PSD cand o zbura porcul! Adunatura de oportunisti si mitomani! VOTEZ PNL DE DATA ASTA !!!

roxi 12 martie 2014 at 15:52

La alegerile europarlamentare di n acest an ,romanii vor demonstra ca nu se vor mai lasa pacaliti de PSD!! Guvernul Ponta este ilegitim !!!!Pesedistii ar trebui sa demisioneze din pozitiile pe care le ocupa datorita USL-ului, asa cum Antonescu a avut demnitatea sa o faca din fruntea senatului !!!

raluca 12 martie 2014 at 16:02

Aceste sondaje ies in favoarea partidului pontobasist deoarece acestia sunt obisnuiti sa aduca oameni decedati si sa cumpere persoanele cu sume infime, vecea problema a acestor specimene de oameni, dar Crin va dovedi contrariul, oameni au mai multa incredere in acesta.

Nu stiu de ce 12 martie 2014 at 16:34

Da, nu stiu de ce, dar citind comentariile de mai sus, am senzatia ca in cea mai mare parte au fost scrise de una si aceiasi persoana !
Ce zici ” raluca” ?

vlad 12 martie 2014 at 20:03

Ce om intreg la minte ar putea crede in asemenea sondaje?
Cum sa obtina alianta PSD-PC-UNPR un asemenea procent cand in fruntea aliantei se afla un premier ilegitim?Sa mai amintesc ca PNL-ul are un presedinte onest,demn si curajos?PNL-ul a castigat mult teren de cand este in opozitie si este mai puternic pe zi ce trece,iar lumea isi da seama de asta.

unguru 12 martie 2014 at 20:09

Guvernul Ponta este ilegitim !!!!Pesedistii ar trebui sa demisioneze din pozitiile pe care le ocupa datorita USL-ului.PNL-ul poate aduce o raza de lumina in aceasta tara in care am fost mintiti ani la rand de PSD.Probabil un scor bun pentru PSD si Ponta doar in sondajele facute de casele de sondare “prietene” cu PSD

Bravo vlade ! 12 martie 2014 at 20:12

Da, bravo vlade ! Da’ auzi, nu cumva te mai chiama si Ioana Popescu ? Sau raluca, roxi, marcela, mario, sorin, miha, maria, catalin zicu sau razvan sau aproape toti care au avut comentarii pana acum ? Bravo vlade, activistule, da-i inainte, fa-ti datoria baiatule (fato) ! Bravo, traiasca PNL !

Bravo vlade ! 12 martie 2014 at 20:14

O, am uitat : Bravo vlade, ungure !

apoliticul 12 martie 2014 at 20:53

In articolul asta cuvantul cheie este „AR PUTEA”.
As veni totusi cu o mica completare : cand va zbura porcul !!

Mihai 12 martie 2014 at 23:45

Interesant. Totusi e doar un sondaj …

denisa 12 martie 2014 at 23:55

Ponta si-a incalcat promisiunile facute atunci cand a rupt alianta usl,a dezamagit poporul si s-a vazut clar principalul scop al domniei sale ,acela de a conduce singur.Dupa tot acest scandal se pare ca lumea s-a saturat de minciunile si actiunile domnului ponta si acorda mare incredere si sustinere partidului liberal.

PSD-ist 13 martie 2014 at 20:16

Doar pnl-isti frustrati aici ?
Cu un presedinte ca antonescu nici nu ma mira atitudinea voastra.
Premier ca si PONTA nu am avut pana acum in Romania!
Va cam tremura fundul pe functiile pe care probabil le aveti doar numiti de pnl.Urmeaza oricum si curatenia generala !

apoliticul 13 martie 2014 at 20:57

Ai dreptate ca urmeaza curatenia generala numai ca urmati voi PSD-istilor.O sa luati prin gura la europarlamentare.
P.S. pentru PSD-istul de mai sus :cine l-a imputernicit pe Ponta sa vinda gazele de siste ca eu nu-mi aduc aminte sa fi avut asa planuri in campania electorala?

Mariana 13 martie 2014 at 20:59

PSD-istule, cu caracterizarea lui Ponta ai mare dreptate ! Daca si din interiorul partidului se vede asa, da doamne sa nu mai avem de acum incolo asa premier. Imi place ca aveti spirit autocritic. Ai in fata mari perspective, bravo. Dar cine stie cand iti vine randul, ca daca nu dai randament la lipit afise, aia te sar.