Politică Administrație

Situație incredibilă: Județul Alba s-ar putea alege cu doi subprefecți, din cauza disputei politice liberale PNL-ALDE

Ioana Oprean

Publicat

în

Situație incredibilă: Județul Alba s-ar putea alege cu doi subprefecți, din cauza disputei politice liberale PNL-ALDE

După preluarea puterii PNL a început procesul de instalare a oamenilor săi în funcțiile importante, la nivel județean. Astfel persoanele susținute de PNL Alba par a avea avantajul politic pentru posturile rămase vacante. Totuși, planurile PNL Alba s-ar putea să fie încurcate de ALDE.

Dacă numele noului prefect al județului Alba, s-a distins relativ repede, cu toate că în cărți se aflau mai multe persoane pentru ocuparea acestei demnități, pentru funcția de subprefect nici acum lucrurile nu sunt foarte clare.

După eliberarea din funcție a lui Nicolae Mera, schimbat din funcția de subprefect al județului Alba prin hotărârea a Cabinetului PNL, postul a rămas vacant. Acest lucru s-a întâmplat la numai 3 luni de când fusese instalat în acest post de Guvernul PSD-ALDE.

Având în vedere conjunctura în care a ajuns la putere Guvernul PNL condus de premierul Ludovic Orban, în urma moțiunii de cenzură împotriva Cabinetului Viorica Dăncilă și a votului de investitură în Parlamentul României, cu susținerea unor parlamentari de la USR, PMP și chiar ALDE și Pro România, este de așteptat ca partidele care au sprijinit debarcarea PSD să aibă pretenții și la nivel loc.

Așadar, pentru județul Alba, cel mai elocvent în acest sens, este cazul PMP Alba, al cărui lider, Clement Negruț, a fost promovat în funcția de secretar de stat la Cancelaria Premierului.

Acesta fiind contextul, nu doar PNL își dorește funcția de sub prefect al județului Alba, pentru care a fost deja vehiculat numele profesorului Dan Borteș.

Borteș, director al Școlii Gimnaziale din Vidra și consilier local PNL la Câmpeni. Liberalii din zona Apuseni se simt slab reprezentați la nivel de funcții de conducere și au insistat să le revină funcția de subprefect al județului Alba, deși conducerea județeană avea în vizor un alt liberal.

Astfel, ALDE Alba a avansat numele Monicăi Peli, consilier în cadrul Instituției Prefectului Alba, după ce în mandatul anterior o susținuse pentru această funcție pe altă Monica… Și anume Monica Popescu, soția consilierului local Marius Popescu. Aceasta din urmă a anunțat însă că nu ar mai vrea un alt mandat.

Potrivit unei surse, ALDE Alba și-ar putea dori această funcție și pentru Bogdan Lazăr, fiul liderului Organizației Județene Alba a partidului condus de Călin Popescu-Tăriceanu.

Oricum, județul Alba ar putea avea doi subprefecți, după ce premierul Ludovic Orban declarase la finele anului trecut că „în ceea ce privește subprefecții, (…) în conformitate cu OUG privind Codul administrativ în fiecare județ vom avea doi subprefecți”.

Așadar, deocamdată, numele viitorului sau, mai bine zis, viitorilor subprefecți de Alba este, aparent, învăluit în mister… însă nu pentru mult timp, dar surprizele nu sunt excluse deloc, mai ales în politică.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult