Curier Județean

Sisteme integrate de valorificare a gunoiului de grajd în comuna Șibot: Aviz de mediu solicitat APM Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Sisteme integrate de valorificare a gunoiului de grajd în comuna Șibot: Aviz de mediu solicitat APM Alba

Primăria Șibot a solicitat aviz de mediu Agenției pentru Protecția Mediului Alba pentru proiectul „Sisteme integrate de colectare și valorificare a gunoiului de grajd”.

Administrația locală din Șibot își propune realizarea unei platforme comunale de depozitare gunoi de grajd cu o capacitate de stocare de 2.000 mc (1.600 tone). Gunoiul de grajd depozitat pe viitoarea platformă comunală va proveni de la gospodării și fermierii din localitate, care, la rândul lor, vor depozita, temporar, gunoiul de grajd produs de fermele lor pe platforme individuale.

Amplasat în imediata apropiere a platformei de gunoi, un bazin de stocare, în fapt o cuvă din beton armat îngropată, va fi destinat colectării fracției lichide/levigat (must gunoi de grajd + ape pluviale) de pe platformă. Cuva din beton armat va fi realizată cu radier din beton armat cu grosimea de 30 cm și pereții perimetrali din beton armat cu grosimea de 30 cm.

În cadrul perimetrului obiectivului se va executa și o platformă de incintă ce va deservi platforma de gunoi propriu-zisă, precum și celelalte obiecte. Suprafața platformei va fi de 345,80 mp.

Citește și: Calendar agricol 2025: Zilele recomandate din luna februarie pentru plantarea pomilor fructiferi

Gunoiul de grajd va fi adus în principiu de către gospodari la depozitul amenajat la nivel de UAT Comuna Șibot cu mijloace proprii, iar pentru persoanele care vor opta să utilizeze sistemul de colectare al UAT Comuna Șibot acesta va fi asigurat contra cost, prin utilizarea buldoexcavatorului, tractorului si a remorcilor cu care va fi dotată platforma comunală.

Avantajul aducerii gunoiului de grajd la platforma comunală este că aici va exista echipament de descărcare a gunoiului provenit din gospodării. Înainte de a fi ridicat in grămezi, gunoiul de grajd va fi inspectat, iar eventualele deșeuri găsite vor fi separate. Acestea vor fi ridicate periodic de către operatorul de salubrizare si vor fi transportate la groapa de gunoi menajer cea mai apropiată.

Cantitatea anuală de gunoi de grajd rezultată în cadrul UAT Comuna Șibot la nivelul satelor componente (Șibot, Balomiru de Câmp, Băcăinți, și Sărăcsău), calculată pe baza Codului de Bune Practici Agricole, este estimată la 2.168.49 mc/an (1.734,79 tone). Ca urmare, potrivit autorităților locale, există cerere pentru serviciile ce vor fi oferite.

Valoarea investiției este de 4.400.153,64 lei (inclusiv TVA), iar durata estimată de realizare a obiectivului de investiții este de 12 luni.

Gunoiul de grajd este considerat principala sursă de poluare în mediul rural.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

12 – 14 iunie 2026 | Restricții de circulație în Alba Iulia, cu ocazia AlbaFest 2026: Mai multe străzi vor fi închise temporar

Bogdan Ilea

Publicat

în

Restricții de circulație în Alba Iulia, cu ocazia AlbaFest 2026: Mai multe străzi vor fi închise temporar Primăria Municipiului Alba Iulia anunță instituirea unor restricții temporare de circulație în perioada 12-14 iunie 2026, pentru desfășurarea evenimentului AlbaFest 2026. Mai multe străzi din oraș vor fi închise traficului auto zilnic, în anumite intervale orare, autoritățile recomandând […]

Citește mai mult

Curier Județean

10 iunie 2026 | Campanie amplă de prevenire și conștientizare a efectelor consumului de droguri la Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Campanie amplă de prevenire și conștientizare a efectelor consumului de droguri la Alba Iulia Direcția de Sănătate Publică Alba, în parteneriat cu Rotary Club Alba Iulia, organizează, miercuri, 10 iunie 2026, campania de prevenire și conștientizare „STOP! Drogurile – de la fascinație la dependență”, dedicată elevilor, părinților și întregii comunități. Evenimentul își propune să promoveze […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: AMENZI de 10.000 de lei și 19 avertismente date firmelor din județ, în perioada 2 – 5 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: AMENZI de 10.000 de lei și 19 avertismente date firmelor din județ, în perioada 2 – 5 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii În perioada 2 – 5 iunie 2026, inspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de 10.000 de lei și au acordat 19 de avertismente în urma controalelor efectuate. […]

Citește mai mult