Se schimbă legea salarizării. Angajații cu studii superioare ar urma să beneficieze de un nivel minim de salarizare de 2.400 de lei

Paul Voicu - Primar 2020

salarii-statPână anul viitor, românii ar trebui să aibă o nouă lege a salarizării.  Cât vor creşte însă lefurile, cel puţin în sectorul bugetar?

De exemplu, de la 1 ianuarie 2016, salariul minim pe economie, care este acum 1.050 de lei va ajunge egal cu plafonul care exista până acum pentru salarizarea persoanelor cu studii superioare, adică 1.200 de lei. Atunci când a fost introdus acest plafon, raportul faţă de salariul minim era de 1 la 2, iar dacă aceeaşi formulă se va respecta şi de-acum înainte, angajaţii cu studii superioare ar urma să beneficieze de un nivel minim de salarizare de 2.400 de lei.

ELIT

Ministerul Muncii a precizat că “raportul ce va fi definit în noua lege a salarizării va fi de 1 la 18” – adică cel mai mare salariu bugetar va fi de 18 ori salariul minim. Astfel, preşedintele, şefii Camerelor, premierul şi preşedintele ÎCCJ, angajaţii statului cu cele mai mari salarii, vor ajunge să câştige 21.600 de lei pe lună. Pentru şeful statului, creşterea ar fi de 120%.

sursa: libertatea.ro

Mihail David - 2020

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

Horea 6 iulie 2015 at 22:00

„Se schimbă legea salarizării. Angajații cu…”

Never!

vasile 6 iulie 2015 at 22:47

Pentru Mihaila Ely, mancarea nu este obligatoriu pentru cei cu 900 ron.

pilu 6 iulie 2015 at 22:51

Bine zicea min. economiei la nunta lui Zgonea. In curand vei avea un salariu de peste 20 000 lei, sa-ti poti intretine linstit tot ce-ai lasat in urma ultimei casatorii.

Zugravescu Mihaela Bucurita 7 iulie 2015 at 9:25

Ce lege, in zadar ai studii superioare daca fisa postului nu prevede studii superiare, desi lucrezi intr-o institutie de invatamant superior, nu poti beneficia de studiile superioare facute!MUlta, multa nedreptate!

cetatean 7 iulie 2015 at 11:59

Unde e ITM-ul si Antifrauda, de ce nu controleaza firmele din mediul privat unde toti salariatii sunt tinuti la salariul minim si li se da o diferenta din mana? Acea diferenta este nefiscalizata!!!
Oamenii aceia nu vor avea pensie! Daca spui ca nu iti convine situatia ti se arata usa si ti se spune ca alti zece „prosti” stau la usa…

Io Nescu 7 iulie 2015 at 12:48

pentru ca romanii nu stiu sa gandeasca pentru ei! Ei merg pe „cum o vrea cel de sus”, „bine ca nu e mai rau”, „sa vina cineva sa faca ceva”. Asta e efectul distrugerii accelerate a educatiei si infuziei masive de credulitate de catre o institutie religioasa decazuta!
Cetatene, taci si inghite, suporta ca in viata de apoi vei fi fericit si va curge lapte si miere la infinit!

nero 7 iulie 2015 at 16:24

Studii superioare sunt considerate si cele de la fabricile de diplome numite universitati particulare şi scoli doctorale?

gabriela m 7 iulie 2015 at 20:17

Se schimba un rahat. O sa existe un ceva care spune ca degeaba ai studii chiar in di.eniul in care lucrezi daca postul nu prevede studii superioare. Bleah.

Așa zis-a Burebista 8 iulie 2015 at 8:16

Zvonuri la radio șanț:

fără BAC 1200 BRUT
cu BAC 2400 BRUT
cu FACULTATE 4800 BRUT
cu MASTER 9800 BRUT? 6874 lei net?!?
demnitari…19200 brut 14095 net

GEANINA 8 iulie 2015 at 15:35

De acord.Ar trebui totusi să se facă o diferentiere si între cei cu studii superioare, în sensul că una e să faci pe bune facultatea la stat,la timpul ei si alta să mergi la facultate particulară după 40 de ani si mai faci si doctorat.