// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Scrisoare deschisă de la polițiști către șoferi: Nu mai dați flashuri în trafic!

Un mesaj amplu a fost publicat pe pagina de Facebook a Poliției Române prin care încearcă să îi determine pe șoferii din România să nu mai dea flashuri din mai multe motive.

„Dragă șoferule,

Te-aș ruga să nu mai dai flash-uri în trafic și îți spun și de ce am această rugăminte.

Imaginează-ți că mergi cu mașina de acasă spre serviciu și observi un echipaj de poliție. Care este primul tău gând? Te-ai gandit că stau la pândă și sunt cu radarul, nu? Ei bine, poate nu e așa!

După ce treci de echipajul de poliție, vezi o altă mașină care circulă din sens opus… sau poate două, trei…. , iar ție ți se pare că ar merge cu viteză și te gândești să le dai flash-uri și ,,să-i scapi de amendă”. Nimic de zis, ai un spirit civic desăvârșit.

Dar dacă într-una din acele mașini este un urmărit național sau internațional și ,,datorită” spiritului tău civic, el nu mai ajunge la echipajul de poliție, nu mai este oprit și reținut?

Te-ai gandit la asta? Probabil că nu. Să-ți reamintesc că el se îndrepta către locul din care veneai tu și că există posibilitatea ca el să fie căutat pentru fapte deosebit de grave.

Alege tu aici câteva fapte din Codul Penal. Dacă te-ai gândit să dai flash-uri, sigur știi și ,,lucrurile astea”.

Aceeași situație… observi un echipaj de poliție, dai flash-uri, (da, da..spiritul civic, că despre el vorbim aici), iar una dintre mașinile din sens opus este condusă de un șofer începător…și DA, a auzit el/ea ceva că dacă cineva îți dă flash-uri, înseamnă că sigur în față se află un radar.

Să revenim…un șofer începător, care nefiind experimentat în ale condusului, așa ca tine, frânează brusc, pierde controlul asupra volanului și se oprește într-un copac. Interesant, nu? Dar măcar l-ai scăpat de amendă, o să spui, probabil.

Și dacă tot vorbim de ,,flash-uri”, te-aș ruga să dai dovadă de experiența pe care crezi că o ai și să nu mai mergi în banda nr. 2, cu viteză, iar când cineva din fața ta merge cu viteză regulamentară, să te apuci și să dai, iar, flash-uri ca ”să se dea la o parte ”, pentru că te grăbești și te gândești că ,,asta e, mă ia radarul, plătesc o amendă”…pentru că știm amândoi că nu este așa. Dacă te oprește un polițist, sigur îl apostrofezi – ,,dar pe ceilalți nu-i vezi?”

Ba sigur că îi vede și i-ar și opri din a produce vreun accident rutier, dacă tu nu ai sta atât de mult să-i explici că ai permisul de mult timp și chiar dacă mergi tare, nu ai ,,făcut niciun accident”.

Îți mulțumesc încă de pe acum pentru atenție și sper să ne vedem în trafic, doar pentru a ne saluta.

Nu uita! Pe toți ne așteaptă cineva drag acasă!”, se arată în postarea pe rețeaua de socializare.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

9 Răspunsuri la Scrisoare deschisă de la polițiști către șoferi: Nu mai dați flashuri în trafic!

  1. kmr 07.11.2018 la 13:47

    aberatii

  2. Ion Ion 07.11.2018 la 13:51

    Ziarul Unirea e ziar local. Putina munca de teren… si nu ati avea spatiu cat ati putea scrie… E mai usor copy paste… luat leafa… trecut luna. Alta la rând. Ziar local… Stiri si informatii locale… Puteti oare? Mici sperante…

  3. Apocalipsa lui Rika 07.11.2018 la 14:15

    O sa dam tot mai multe flashuri pentru ca stati ascunsi prin boscheți cu radarul… si pe soferi ce nu cedeaza prioritatea sau nu semnalizeaza nu-i vedeti ! a era sa uit mai sunt gabori ce incalca legea si prin ei mai este 1% pedofilii de copii sau criminali de copii ! mai pe scur 50% din politie au cu capul probleme !!!

  4. Vasila 07.11.2018 la 14:18

    Ador exemplul cu soferul incepator care la semnalizarea unui “coleg” de trafic franeaza brusc si derapeaza intr-un copac.. dar oare cand acelasi sofer incepator vede masina politiei ascunsa “in tufe” nu exista acelasi risc? Cred ca e mai mare probabilitatea sa franeze speriat la vedetra echipajului ascuns decat la vederea semnalizarii unui alt participant la trafic. Intreb si eu din acelasi spirit civic

  5. cristi 07.11.2018 la 14:27

    Draga politistule,dupa cum areti mai sus se vede ca nu judeci deloc.sau vrei sa ne faci prosti,si cum,Daca este urmarit international nu poti sta tu la panda caci acum vine infractorul,el este urmarit,filat si smd,cu incepatorii,nu ai dreptate,sant si ei oameni si nu sar pe frana brusc mai ales ca ei circula cu vreo 20km sub limita,flash-urile le dam ptr voi caci stati la panda exct ca si vanatori sa le vina animalul in bataia pustii,asa faceti si voi,deci iar fi mai bine sa stati in sosea sa va vedem si nu mai ar fi nici o problema.In afara tarii nu vezi politistii ca stau ascunsi sa te prinda,apoi ei mai dau si avertizment pecand in Romania doar amenda stiti sa dati,sa ne vedem cu bine!

  6. Cetatean 07.11.2018 la 16:32

    D-lor politisti, aceste povesti scânteietoare din punctul vostru de vedere, le spuneți copiilor când merg la culcare, dar cred ca nici ei nu va cred. Dați dovada de profesionalism și când vreți sa comunicați ceva cetățenilor propuneți pe cineva care știe sa facă acest lucru. Acesta este un comunicat la nivel de „Garcea”. Sunt convins ca printre dumneavoastră sunt și oameni capabili. Sau mă insel?

  7. Sofer vechi 07.11.2018 la 18:36

    A sczut numarul amenzilor si al permiselor ridicate,motivandu-se ca soferii se semnalizeaza sa scape de radar…!E o prostie ca sefii politiei sa gandeasca asa,ei nu prea aplica avertismente si poate din burta trec in raportul de la iesire din serviciu ca au aplicat atatea amenzi si avertismente…!Cu urmaritii fie ei si internationali nu tine smecheria lansata mai sus……Oare mai e intrecere ?????la luat permise si dat amenzi ca-n trecut, cu radare ascunse prin diferite locuri…Vedeti ca prea multi circula fara ITP chiar daca-s avocati,cu auto ce au tabla parca mancata de sobolani……..,dar cei ce fac circulatie in comune,nu vad !

  8. Adrian 07.11.2018 la 19:31

    Ar trebui instalate radare fixe la fiecare intersectii, pentru inceput. Sa fie trimisa amenda(consistenta) tuturor acasa, ca in toate tarile civilizate. Apoi lumea va respecta limita de viteza. Ba chiar vor incepe sa introduca „conduita preventiva” in trafic. Pace tuturor✌

  9. ion,,, 08.11.2018 la 18:48

    Vreau sa aduc in discutie situatia de la podul peste calea ferata de la Partos , ,,pasarela”,str, Regimentul V Vanatori este foarte aglomerata ,mai ales pe sensul de mers spre Sebes,pentru cei ce ies de pe str. Gemenilor si vor sa mearga spre Sebes,este aproape imposibil sa poti,aceiasi situatie e si pentru cei ce vin dinspre Sebes si vor sa intre in curte pe partea opusa,o posibilitate ar fi sa mergi pe varianta(spre Ampoi) si sub pod sa te intorci ,sa mergi spre Sebes,tehnic exista conditii,este spatiu,ai vizibilitate sa acorzi prioritate celor care circula pe varianta,sensul spre Sebes,dar nu-mi explic,cum de nu s-au gandit cei de la drumuri,si sa vezi coincidenta ,tocmai acolo sta politia,pur si simplu la panda,mai bine s-ar implica sa-i ajute ,sa-i dirijeze pe cei care au nevoie sa faca aceasta manevra,,,,,domnilor atata timp cat veniti cu aceste practici nimeni nu va apreciaza,doamne fereste sa va ceara ajutorul,risti sa fi acuzat de calomnie,ultraj,,,,pot inventa orice,,,sa scoata o amenda.