Ziarul Unirea

Scandal medical la Alba Iulia: Horea Timiş – directorul DSP Alba declară că va suspenda mâine Conferinţa Fundaţiei „Dr. Rath” pe tema „Cancer: Faci chimioterapie sau iei vitamine?”

Astăzi, pe ziarulunirea.ro a fost publicat articolul „Conferinţă cu Fundaţia „Dr. Rath”, pe tema „Cancer: Faci chimioterapie sau iei vitamine?”, la Alba Iulia, manifestare făcută cunoscută public atât prin afişe (la intrarea în Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia) cât şi pe reţeaua de scoializare Facebook. În această seară, 5 martie 2013, ora 20.00, am primit din partea conducerii Direcţiei de Sănătate Publică Alba un mail prin care directorul instituţiei, domnul Horea Timiş aduce la rându-i, la cunoştinţă publică faptul că această conferinţă ce urmează a avea loc mâine, 6 martie 2013, încalcă grav dreptul la informarea corectă a pacientului şi îl induce  în eroare. De asemenea, acesta susţine că mâine va fi prezent la Casa de Cultură a Sindicatelor pentru a suspenda conferinţa şi a le aplica organizatorilor un avertisment, sau dacă este cazul, chiar şi o amendă.

Iată în continuare conţinutul integral al textului:

ELIT

„Direcţia de Sănătate Publică Alba s-a sesizat în urma articolului din ziarul Unirea cu titlul: „Conferinţă cu Fundaţia „Dr. Rath”, pe tema „Cancer: Faci chimioterapie sau iei vitamine?”, la Alba Iulia”, care prin exprimarea tendenţioasă de mai sus şi afirmaţia :”Află de ce medicamentele sintetice nu te vor face niciodată sănătos, dar nutrienţii naturali da !” încalcă grav dreptul la informarea corectă a pacientului şi îl induce  în eroare. Prin urmare se încalcă normele din ordinul MS 1069/art.6. alineatul 2 (” Etichetarea, prezentarea şi reclama nu trebuie să atribuie suplimentelor alimentare proprietatea de prevenire, tratare sau vindecare a unei boli umane ori să facă referire la asemenea proprietăţi”).

Având în vedere cele de mai sus, cu toată responsabilitatea voi interzice astfel de manifestări tendenţioase pe teritoriul judeţului Alba, chiar dacă asta va deschide o cutie a Pandorei. Nu ştiu de ce sunt permise în alte judeţe şi de ce Ministerul Sănătăţii nu a luat o poziţie faţă de multe astfel de exemple care au loc în ţară fără o reglementare clară a mesajului şi a produselor. Mâine, 6 martie 2013, voi face o informare şi o propunere MS pe acest subiect.

Vom da un avertisment organizatorilor, şi vom fi prezenţi la “Conferinţă” dacă va avea loc. În caz că se continuă prezentarea tendenţioasă, sau/şi de produse, prin încălcarea legislaţiei în vigoare, vom aplica amenzi conform Legii 857/2011, chiar dacă suntem conştienţi că ne vom duce în instanţă.

În judeţul Alba îmi asum suspendarea unor astfel de manifestări care aduc grave prejudicii de imagine medicilor şi sistemului medical cât şi pacienţilor care sunt induşi într-o gravă eroare, de multe ori aceştia ajungând înapoi în sistemul medical de stat în ultimele faze de evoluţie, ale bolii fără să se mai poată face ceva sau cu costuri enorme pentru sistemul medical. Nu ştiu ce promovează această mişcare, la nivel naţional şi internaţional, şi vă spun că nu sunt împotriva tratamentelor naturiste, dar sunt împotriva inducerii deliberate în eroare a pacienţilor. Atrag atenţia că orice tratament trebuie să treacă printr-o serie de studii şi aprobări făcute de instituţii abilitate, OMS, MS, iar informările să fie corecte şi verificabile.

Aduc la cunoştinţă pacienţilor că din păcate nu există soluţii miraculoase şi multă lume profită de pe urma suferinţei lor. Medicii din România sunt printre cei mai buni şi mai căutaţi în Europa şi ei sunt singurii abilitaţi să ofere cele mai bune sugestii şi scheme de tratament conform protocoalelor internaţionale, şi prin programul de formare continuă pe care sunt obligaţi să îl facă ca să îşi păstreze diploma de medic, ei sunt la curent cu ultimele noutăţi internaţionale.

Asistăm azi la un atac fără precedent asupra factorului medical, beculeţe albastre care vindecă orice, cercuri care te scapă de reumatism, aparate care prelungesc viaţa, roci şi cristale miraculoase, vitamine care te scapă de chimioterapie, ori aşa ceva este foarte grav. Susţin tratamentele naturiste dar promovate corect, fără interpretări miraculoase, şi în limita competenţelor medicale.

Trebuie  reclădită încrederea în sistemul medical românesc şi în medici. Astfel de manifestări arată cât de şubrezită este acestă încredere. Cineva trebuie să pună piciorul în prag cu responsabilitate.

Dr.Horea Timiş
Director executiv
Direcţia de Sănătate Publică Alba”

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO| Porumbeii călători ai județului Alba, pregătiți de competiții. „Fiecare porumbel are un chip-senzor pe picior”

Cosma Alexandru, un columbofil din județul Alba, pasionat de porumbeii născuți și crescuți pentru competiții, povestește despre hobby-ul său. Acesta… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

46 Comentarii

calin 5 martie 2013 at 21:05

horia nu te da mare !, ce mananci si ce gandesti aia esti!!!medicii veterinari si voi doctorii sunteti vinovati de tot raul ; nu va intereseaza decat venitul imediat cu orice risc pt sanatatea omului de rand , multi da prosti asta e deviza voastra !!!

Adrian 5 martie 2013 at 21:47

+++++++

stim si noi 6 martie 2013 at 7:15

Prostalaul de Timis nu a reusit decat sa faca reclama asazisei „conferinte”……

Escroci cu vitamine au fost, sant si vor fi chiar si dupa ce Timis insusi nu va mai fi.Singura solutie era ignorarea lor, mentinerea lor la periferie.

Dar acum Timis le-a facut publicitate.I-a scos in fata, in lumina reflectoarelor. Cea mai buna publicitate este scandalul:)

„Bravo” domnule cu nume de judet.

George G 5 martie 2013 at 21:20

In sfarsit cineva pune punctul pe i.

Vero 5 martie 2013 at 21:31

Am cumaparat de la o astfel de prezentare cu 20 milioane, un aparat nu stiu de ce…sincer…am crezut ca ma vindec dar tot mai rau m-am simtit si tot la medici am ajuns. Felicitari pt initiativa.

Adrian 5 martie 2013 at 21:43

la conferinta asta NU se vinde — se ofera gratis INFORMATII despre vitamine versus medicamente

Ion 7 martie 2013 at 11:13

Se vinde, stai tu linistit. Se vinde o idee, care te baga intr-un fel de secta a practicilor frauduloase cu iz medical.

E o chestie importata din America, ideea asta ca doctorii nu stiu nimic despre sanatate, doar inteleptii care detin secretul vindecarii.

Darius 5 martie 2013 at 21:36

de cand imi este interzis sa aleg ceea ce doresc pt. mine? directia de „sanatate” alba mi-a adus daune nu doar odata fara ca procuratura sa dea drumul la dosar — poate am ocazia sa arat abuzurile din sistemul medical din alba cu ocazia asta

Adrian 5 martie 2013 at 21:41

cum poate aberantul de timis sa ma impiedice sa merg la ce conferinta vreau EU! AAAAA daca este sponsorizat de companiile de medicamente care ascunde boala dar NU O TRATEAZA asta explica temerea lui ca lumea sa se pipi pe medicamente!

Ion 7 martie 2013 at 11:15

Timis nu iti interzice tie sa citesti si sa crezi orice minciuni vrei. Dar cand in spatiul public se promoveaza idei care duc in mod clar la deteriorarea sanatatii publice, atunci e de DATORIA organelor competente sa se sesizeze si sa ia masuri.

mona 9 martie 2013 at 11:44

Dar de unde stii, domnul Ion, ce idei s-au promovat la conferinta? Ai fost cumva acolo?
Daca ai citi studiile prezentate si ai intelege despre ce este vorba, poate te-ai rusina de cele ce le-ai scris.

Maria 5 martie 2013 at 21:43

pt darius…daca Doamne fereste ai cancer atunci ce faci iei vitamine??Nu iti interzice nimeni sa le iei, dar e bine de stiut ca e efectul e 0 si atunci sa le multumesti doctorilor ca te-au informat.

gogu 5 martie 2013 at 21:52

Ce sa-ti povestesc, fac ei conferinta sa-ti ofere INFORMATII, fara sa-ti bage nimic pe gat de cumparat, care-i smenu?Doar traim in Romania…Adrianeeee wake up!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sau esti unul dintre oragnizatori de vii cu gogosi de-astea. auzi informatii…haahaa

Adrian 5 martie 2013 at 23:21

Orice fiinta are dreptul sa ALEAGA ce tratament urmeaza -asa ca daca timis isi permite sa anuleze conferinta ,va avea de dat raspăun la multe intrebari in instanta – cum de nu este deranjat de vacantele oferile doctorilor de industria farmaceutica? de conferintele tinute in hoteluri de lux pe banii companiilor de medicamente ca apoi doctorii sa le prescrie produsele?! ia sa scoatem la iveala cum sunt fisele pline de medicamente prescrise fara ca pacientii sa stie, dar operatiile si interventiile facute la cabinetele particulare dupa ce te-a racolat din sistemul de stat?! sa inteleg ca i-e frica lui timis sa nu-si piarda „clientela”?

Ion 7 martie 2013 at 11:16

Informatiile sunt false si reprezinta o amenintare la sanatatea publica. Sunt ca vrajitoarele si clarvazatorii aia pe care i-a interzis CNA-ul.

mona 5 martie 2013 at 23:20

D-le dr. Timis, v-ati grabit sa infierati cu „manie proletara” conferinta Fundatiei Dr.Rath fara sa va documentati cine este acest medic si ce ani de ceretare are in spate. Nu aveti dvs. ani de viata cati ani de cercetare are domnia sa. A lucrat cu laureatul premiului Nobel, dr. Linus Paulig si continua si azi cercetarile, care, din nefericire pentru cei ce fac afceri cu boala, aduc un adevar crunt la lumina: suntem mintiti in cel mai abject mod referitor la cancer. Iata ce spunea dr. Rath in discursul sau din 4 aprilie 2009 din Olanda:
Pacienții bolnavi de cancer – intimidați de ”condamnarea la moarte” dată de diagnosticul de cancer – acceptă infuzia de chimicale toxice în corpul lor ca o așa numită ”terapie”. Din cauza extremei toxicități a acestor produse chimice, față de milioane de celule ale corpului, cel mai frecvent efect secundar al medicamentelor ”chimio” este generarea de noi cancere în corp.
Aceste noi cancere sunt induse de ”chimio”terapie. Învingătorii și învinșii acestei strategii vicioase se cunosc: milioanele de pacienți cu cancer hrănesc cu sănătatea și viața lor lăcomia fără limite a companiilor producătoare de medicamente.
Dar această lipsită de scupule afacere de investiții cu cancerul funcționează cu o singură condiție – ca publicul să fie ținut în ignoranță în ceea ce privește alternativele.
Intrati si dvs. pe site-ul „Miscarea vietii” si veti citi mai multe.
Orice adevăr trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenţă înverşunată. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înţeles.
(Arthur Schopenhauer)

Adrian 5 martie 2013 at 23:24

FELICITARI MONA!!!

Dr.Onco 6 martie 2013 at 9:18

Vezi Mona nu mai pune botul al orice diploma si reclama citeste wikipedia – de ex asta la dr.Rath -These claims are not supported by any reliable medical research.[9][10]….daca sti ce insemna pricepi…

Belu 6 martie 2013 at 9:23

Esti varza Mona

Cosmin 6 martie 2013 at 15:36

Pt Mona.6-august 2009-11 ianuarie 2010 tratament cu chimio.Azi iti spun doar atat sa nu ai nevoie
nici de chimio si nici de vitamine pt tratamentul cancerului.In rest la toti numa de bine si sanatate multa.

mona 7 martie 2013 at 15:15

Cosmin,nu stiu de ce esti atat de inversunat impotriva celor care nu gandesc ca tine si nu stiu cu ce ti-am gresit tie, sa ma blestemi, chiar și asa voalat.
Ai cumva certitudinea ca sunt fan-ul vitaminelor? Nu am voie sa ma intereseze si tratamentele alternative? Este un delict sa ai o alta zona de preocupare? Zau, nu inteleg cu ce te-am deranjat.

Doru 6 martie 2013 at 6:35

Site-ul la care se face referire este http://www.movement-of-life.org

iar site-ul fundatiei Dr.Rath in limba romana

www4ro.dr-rath-foundation.org

Ar fi bine sa le cititi inainte de a face comentarii nepotrivite.

Ion 7 martie 2013 at 11:19

Inainte sa credeti informatiile medicale frauduloase, trebuie sa fiti mai informati dpdv. al culturii generale in medicina.

Doar pentru ca voi cititi ceva pe internet nu inseamna ca e si adevarat. Ce, tu crezi orice citesti pe net? Ca asta ne indemni sa facem!

Dr. X 6 martie 2013 at 7:38

Sper sa te puna cineva in lesa si asta cat mai repede bai doctor Horia ca pe zi ce trece te faci de ras din ce in ce mai mult. Se vede ca facultatea de la Arad (particulara) ai facut-o de forma si platind bani grei daca inca nu sti ca, chimioterapia distruge odata cu celulele „infestate” si celulele bune din organism si in 90% din cazuri moartea survine deoarece organismul este prea slabit. Dar atat tu cat si doctorul „robocop” de la sectia de oncologie va luati tainul de la vanzatorii de citostatice asa ca este normal sa reactionati asa…

PS… pentru clasa politica din Alba care il tolereaza in continuare pe acest derbedeu la conducerea DSP Alba… Sincer, ce aveti de gand ? Sa cadeti odata cu el ? Ce mari realizari are intrucat sa-i tolerati toate aceste iesiri necontrolate ? In acest mod procedau numai comunistii din anii 50 ! Infierare cu manie proletara a tot ceea ce nu sunt in stare sau nu sunt capabili sa faca doctorii slugoi din Alba Iulia ! Sa va fie rusine !

alinuta cu ochii rosii 6 martie 2013 at 8:34

In sfirsit, ne spune cineva unde si-a facut personajul pregatirea de etaleaza tot timpul paradoxul din putzul gandirii;in ritmul asta va ajunge sa cenzureze si articolele din ziar care apar intr-o anumita tema,va interzice vinzarea in piata a unor legume pe care EL le considera nocive si va face alte si alte abuzuri de putere fara sa inteleaga ce e aia si de ce.E bun acum la liberali-intregete colectia.

Cosmin 6 martie 2013 at 16:08

Dr.X.Eu am avut (PLACEREA)de a alege intre chimio si orice alt tratament.Am ales chimio,alti au ales vitaminele,astept un raspuns a celui care a ales vitaminele.Precizare m-am tratat la IOCN Cluj Napoca.

Ion 7 martie 2013 at 11:20

Aia care au ales vitaminele trebuie cautati prin cimitir. Marea majoritate. Mai scapa cate unul si urla ca din gura de sarpe ca a fost vindecat de vitamine. Dar e 1 la 1 milion si vindecarea lui n-are nicio legatura cu vitaminele, cat poate avea cu un diagnostic gresit!

Dana 6 martie 2013 at 9:51

Mai cititi—Matthias Rath (born 1955 in Stuttgart, Germany) is a controversial doctor,[1] businessman, and vitamin salesman.[2][3][4][5] He earned his basic medical degree in Germany.[6] Rath claims that a program of nutritional supplements (which he calls „cellular medicine”), including formulations that he sells, can treat or cure diabetes, cardiovascular disease, cancer, and HIV/AIDS.[7][8] These claims are not supported by any reliable medical research.[9][10] Rath runs the Dr. Rath Health Foundation, has been closely associated with Health Now, Inc.,[11] and founded the Dr. Rath Research Institute.
The Sunday Times (Johannesburg) has described Rath as an „international campaigner for the use of natural remedies” whose „theories on the treatment of cancer have been rejected by health authorities all over the world.”[12] On HIV/AIDS, Rath has disparaged the pharmaceutical industry and denounced antiretroviral medication as toxic and dangerous, while claiming that his vitamin pills could reverse the course of AIDS. As a result, Rath has been accused of „potentially endangering thousands of lives” in South Africa, a country with a massive AIDS epidemic where Rath was active in the mid-2000s.[1] The head of Médecins Sans Frontières said „This guy is killing people by luring them with unrecognised treatment without any scientific evidence”; Rath attempted to sue him.[9][13][10]
Rath’s claims and methods have been widely criticized by medical organizations, AIDS-activist groups, and the United Nations, among others.[4][5][14][15] Former South African President Thabo Mbeki and former Minister of Health Manto Tshabalala-Msimang have also been criticized by the medical and AIDS-activist community for their perceived support for Rath’s claims.[14][16][17] According to doctors with Médecins Sans Frontières,[18] the Treatment Action Campaign (a South African AIDS-activist group)[19] and a former Rath colleague,[20] unauthorized clinical trials run by Rath and his associates, using vitamins as therapy for HIV, resulted in deaths of some participants. In 2008, the Cape High Court found the trials unlawful, banned Rath and his foundation from conducting unauthorized clinical trials and from advertising their products, and instructed the South African Health Department to fully investigate Rath’s vitamin trials.[19][21] In 2008, Rath expanded his advertising to Russia, a country where the incidence of HIV/AIDS has been increasing.[1]

mona 9 martie 2013 at 11:52

Dana, daca ai cauta si despre tine pareri ale unora care nu te agreaza, ai fi uimita sa afli ce se spune despre tine. Fiacare dintre noi are si dusmani si prieteni. Depinde de la care iei informatia.
Atata timp cat dr. Rath face dezvaluri cutremuratoare despre afacerile fabuloase cu boala ale industriei farmaceutice,nici nu ma mir ca nu are numai cronici favorabile.

Maricica 6 martie 2013 at 10:02

Epitaf pentru Dr. Timiş:
Aici se odihneşte doctorul Timiş şi cei pe care i-a vindecat!(că doar e profesionist)

Ion 7 martie 2013 at 11:31

Maricica, de ce vorbesti in totala necunostinta de cauza? Iti bati joc de tot ceea ce inseamna medicina, de toti medicii care fac eforturi REALE pentru imbunatatirea starii pacientilor.

Legea 6 martie 2013 at 10:04

Am citi articolul, am citit comentariile si vad ca se vorbeste de doua lucruri diferite. In articol de una si in comentarii de alta. Directia de Sanatate e obligata sa respecte legea spre deosebire de unii din cei care comenteaza pe aici si li se pare mai interesant ” ce numar poarta la papuc dr. Timis”.
Formularea titlului conferintei contravine OMS 1069/art.6. alineatul 2(daca unii nu inteleg sensul cuvintelor din alineat sa consulte DEX-ul).
@ alinuta daca nu stii nu vorbi ca induci si pe altii in eroare: dr Timis e membru PSD (dar banuiesc ca ai ochii rosii de la atatea vitamine asa ca esti scuzata ca te bagi in seama fara sa stii nimic)

dura lex e de-a dura 6 martie 2013 at 10:13

legea se apara cu legea, nu cu articole in ziar si manifestari narcisiste.
Daca actiona fara tambalau, eram de acord cu el. Dar de ce nu a putut fara circ?

Ion 7 martie 2013 at 11:24

Publicul are dreptul sa afle ce masuri iau institutiile specializate pentru protectia sa, cum are dreptul sa fie constient ce pericole il pot paste, atunci cand este intr-o situatie disperata si ar face orice pentru viata.

Asta cu vitaminele e de mult cercetata si demonstrata FALSA, deci orice efort investit in asta e un efort pe care nu il investesti intr-o forma de tratament care-ti da sanse reale.

Cautati pe YouTube documentarul „200 years of medicine” si veti vedea spre final cat de mult a avansat chimioterapia in ultimele decenii si cat de mult a crescut rata de succes. A crescut masurabil, ceea ce nu se poate spune despre vitamine unde nu se observa nicio diferenta. Ba din contra, tu dai de mancare cancerului.

alinuta cu ochii rosii 6 martie 2013 at 12:14

M-am luminat-multumesc de precizari!Intra si ele la un punct de vedere.

mikiduta 6 martie 2013 at 15:57

Dar legal poate opri un lucru presupus daunator? vinzarea de tigari, alcool,etc. nu e de oprit? se poate implica cineva in a opri o anume manifestare? religia te salveaza? exorcizarile nu ar trebui oprite de directia sanitara ca dau sperante de ”vindecare” si…aici e mult de discutat cu cine, cit, cum si de ce…asa ca te-ai chiar luminat?

Ion 7 martie 2013 at 11:29

Pe tigari scrie ca te omoara. Daca ar scrie si pe medicamentele astea fantoma ca „tot ceea ce au zis vanzatorii despre ele e fals, de fapt nu fac absolut nimic”, mai ca ar fi interesant sa vedem ce se intampla.

Legea 6 martie 2013 at 11:16

„Noi criticam cartea iar nu persoana”( Titu Maiorescu) Asta ar fi o atitudine corecta.

hmmm... 6 martie 2013 at 11:49

Daca face …de ce face? daca nu face, de ce nu face?Pai cum e bine dupa voi?Fiecare sa faca treaba lui bine, ca el si-o cunoaste!

Legea 6 martie 2013 at 11:53

In sfarsit un comentariu la subiect nu la persoana.

Marilena 6 martie 2013 at 17:13

Sugerez „domnului” Timis sa participe macar la 1 conferinta dintre cele pe care le anuleaza cu atata suficienta … Asta ar demonstra o urma vaga de integritate. Deocamdata ramanem doar la prostie, caci nimic altceva nu e demonstrat ….

DD 7 martie 2013 at 7:54

Ma bucur ca dr.Timis nu a reusit sa anuleze conferinta, chiar daca si-a facut o intrare „triumfala” afisand o legitimatie, ca in filmele americane de duzina cu detectivii de la CIA si FBI. Probabil a crezut ca oamenii vor fugi timorati de domnia sa si de acea legitimatie, numai ca s-a inselat.

Membrii fundatiei au dovedit integritate facand exact ceea ce au anuntat: informare GRATUITA. Nu a fost o prezentare de produse, nu ni s-a vandut nimic. Si nici nu s-a vorbit despre „solutii miraculoase” cum spunea dr.Timis, ci doar despre rezultatele unor cercetari care, de altfel, sunt publice pe internet si in reviste de specialitate.

Care lege spune ca nu este voie sa se faca asa ceva? Ordinul pe care il invoca dr.Timis se refera la etichetarea suplimentelor alimentare iar in conferinta nici nu s-a pomenit de suplimente! Asa ca dr.Timis a dorit doar sa-si faca publicitate, sa se simta un pic vedeta (ceea ce a reusit, numai ca a fost personajul negativ!) fara sa se gandeasca sau sa ii pese ca este total aiurea sa invoce legi care nu au legatura cu ceea ce pretindea ca incrimineaza. Sper ca, asa cum s-a spus si la conferinta, sa ganditi cu mintea voastra si sa faceti propriile judecati si aprecieri. Inclusiv despre comportamentul dr. Horea Timis

Ion 7 martie 2013 at 11:28

Ceea ce interzice legea e minciuna, sa nu spui ca anumite produse sau clase de produse au efecte medicale, daca de fapt nu s-a demonstrat ca le au.

Fix asta e situatia conferintei. Practic aia pretind ca vitaminele vindeca cancerul. Si daca din oamenii care s-au informat acolo, unii fac cancer, iar din aceia unii vor apela la vitamine in loc la tratamente reale, aceia isi vor creste sansele de-a muri. Din cauza ca au crezut niste informatii false.

Raluk 7 martie 2013 at 17:35

Pai daca e s-o iei asa toti murim. Sau tu cunosti pe cineva nemuritor? Intr-o zi murim cu totii, cu chimioterapie sau cu vitamine sau chiar si daca traim sanatosi o viata intreaga. Ideea este ca daca, Doamne fereste, ne imbolnavim, sa alegem varianta care ne ofera cea mai buna calitate a vietii, pentru cat timp ne-a mai ramas. Daca stii – sau ai auzit macar – cat de oribile sunt efectele secundare ale chimioterapiei (fiindca omoara fara discriminare toate celulule, inclusiv cele sanatoase) nu ai mai vorbi asa. Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de cancer si de boli in general dar haideti sa incercam sa nu fim obtuzi si sa intelegem ca fiecare are libertatea de a alege. Daca eu consider ca ceea ce am auzit acolo este o prostie, nu voi folosi acele informatii. Daca insa consider ca sunt valabile, le voi folosi. Si asa face fiecare la randul lui. ATAT de simplu este. Si inca o data spun: aseara la Alba Iulia nu s-a vandut NIMIC, nu s-au dat nici macar pliante sau fluturasi.

mona 8 martie 2013 at 9:45

Ieri, la Cluj-Napoca a avut loc aceeasi conferinta si nimeni nu a venit sa o interzica. Oare acolo nu sunt medici, nu este DSP? Au fost prezenti in sala si studenti la medicina si medici si oameni din afara sistemului medical, iar conferinta s-a bucurat de un real succes.
Mi-e rusine de ceea ce s-a intamplat la Alba Iulia.

nelutu 8 martie 2013 at 10:34

Bai ion , dupa ce ca esti prost mai si semnalizezi!!!