Săptămâna viitoare buldozerele vor muşca definitiv din copacii din Custozza
Florin Roman, vicepreşedintele PNL Alba, i-a îndemnat pe toţi albaiulienii să participe la manifestările dedicate Zilelor municipiului, „chiar dacă acestea au fost confiscate de gaşca portocalie de partid. Comparativ cu Sibiul, unde în iunie se va desfăşura Festivalul internaţional de teatru, la noi s-a optat din nou pentru varianta kitschului”. Roman le-a mai lansat o invitaţie albaiulienilor nostalgici, respectiv aceea de a vizita, pentru ultima oară, fostul parc Custozza. Liderul liberal a subliniat că imediat după ce cortina va cădea peste Zilele Municipiului buldozerele şi excavatoarele vor sfâşia din nou copacii rămaşi în Custozza pentru a face loc parcărilor şi pavelelor. „Şi aşa zisul parc din faţa Catedralei va fi tăiat, pentru reconstrucţia zidului vestic. Astfel simbolul Unirii, Catedrala Reîntregirii, va fi complet obturat. Iar albaiulienii vor plăti, la final, o taxă pentru ca să-şi viziteze Cetatea, deoarece bihoreanul nu va renunţa la lupta cu cetăţenii care l-au ales primar”. Florin Roman a mai comentat şi faptul că în şedinţa de CLM de marţi, 24 mai, firmei Corint SA i s-a încredinţat pentru 10 ani spre administrare, întreţinere şi pază şi protecţie Poarta a V-a şi terenurile aferente acesteia. „Mogulul bun de Alba Iulia, Dan Sabău, are deja trei porţi în administrare. Aşa că, dacă se supără – şi în ultima vreme se supără cam des – închide poarta Cetăţii cu cheia şi nu mai lasă pe nimeni să intre”, a subliniat Roman. „Chiar nu ne deranjează că se lucrează pentru ca Cetatea să fie mai frumoasă. Ne deranjează lipsa de transparenţă şi modul în care se cheltuiesc banii”.
Referindu-se la reducerea masivă a spaţiului verde din municipiul Alba Iulia, Roman a mai completat cu exemplul Parcului dendrologic din Valea Popii: „În proiectul de amenajare a parcului dendrologic este prevăzută defrişarea a 7 hectare de pădure, în favoarea unor alei betonate. Dacă albaiulienii nu vor reacţiona, generaţiile viitoare riscă să trăiască nu într-un oraş verde ci într-un cuptor încins. Pentru viitorul copiilor lor, albaiulienii ar trebui să ia act şi să protesteze paşnic împotriva acestei defrişări masive”, a mai completat liderul liberal. (N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)