Sănătatea Cluj – Unirea Alba Iulia 6-0 (2-0)! Să vă fie rușine!!! Umilință și retrogradarea e tot mai aproape!

„Alb-negrii” au ratat un nou examen și sunt tot mai aproape de o rușinoasă retrogradare în Liga a 4-a! Asta după ce au pierdut lamentabil contra Sănătății Cluj, un set la zero (!!!) un meci considerat decisiv, în care însă s-au prezentat sub orice critică și au înregistrat o corecție aspră!

Chiar nu vă e rușine când vă uitați în oglindă??? De halul unde a ajuns un simbol al Albei, o fostă prim-divizionară ce se pregătește de Centenar???!!!

Unirea Alba Iulia a preluat „lanterna roșie” a Seriei a 9-a, cu un singur punct în ultimele 3 jocuri și are de recuperat 6 puncte când mai sunt 5 etape! Cea mai drastică înfrângere a anului pentru albaiulieni, prăbușiți din toate punctele de vedere în fieful „virușilor verzi’, ce au făcut instrucție cu adversarii și au realizat cel mai clar succes stagional! Acest 0-6 reprezintă unul dintre cele mai umilitoare momente din ultimii ani, ca să ne raportam doar la timpul petrecut pe a treia scenă, unde s-a ajuns la cerere, în 2016. O înfrângere apăsătoare, ce concurează doar cu acel 0-7 trăit pe „Cetate’ cu „U” Cluj în aprilie 2018.

*1-0. MIN. 37: D. PAUL (n. 2005) a deschis scorul, după o lansare excelentă în spatele fundașilor centrali, șut plasat pe lângă portar

*2-0, MIN. 40: DA SILVA a majorat avantajul după o preluare și un șut de la 16 metri în dreapta lui Ciorgovean

*3-0, MIN. 51: A. ȘTEFAN, șut de la 20 de metri

*4-0, MIN. 58: ZĂRNESCU, intrat la pauză, a scăpat pe dreapta la o deviere Da Silva și a finalizat

*5-0, MIN. 65: AL. OLTEAN, reluare cu capul la centrare Pașca

*6-0, MIN. 81: ZĂRNESCU a realizat dubla

Primele ocazii au fost semnate de Indrei (9), respectiv Da Silva (20)

Contactat telefonic, antrenorul Marcel Rusu și-a găsit cu greu cuvintele, mărginindu-se să afirme: “Nu am cuvinte, nu-mi revin, sunt bulversat”.

Sănătatea: Țărmure – C. Mureșan, Szoloși, G. Florescu, C. Cîmpean, A. Pașca, A. Ștefan, Vescan, Al. Oltean, D. Paul, Da Silva; rezerve Cotârlă, Zărnescu, Poenar, Țăranu, Lemnaru, R. Oltean, Laco, Tilincă, Goga. Antrenori Marius Semeniuc și Csaba Kis.

Unirea: Ciorgovean – Bârdea, Dehelean, Scrob/ cpt, M. Codrea – Adnan (46, Banienschi; 74, Oneț) – Iepure (46, Oluwaseun), Bakcsi (42, Harangozo), Mâlnă, Indrei – Fetița (63, Cîrloanță); rezerve Sîntoma, Sg. Tineiu, Ispas, Lupea, Antrenori Marcel Rusu, Mircea Oprea, Robert Sicoe și Petre Clep. (H.D.M.)

Arbitri: Cl. Gatin (Timișoara), C. Prodan (Cisnădie), Ioana Nistor (Orlat) Observatori I. Hotico (Baia Mare), N. China (Baia Mare)

LPS Sebeș, eliminată în sferturile de finală la Under 17, după 2-6 cu SCM Zalău!

LPS Sebeș a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Under 17, după eșecul drastic din deplasare cu SCM Zalău, scor 2-6 (0-3). Vizitatorii conduși de Doru Oancea, au fost copleșiți de miza jocului eliminatoriu și după un sfert de oră gazdele aveau avantaj de 3 goluri. Zarurile fuseseră deja aruncate, iar vizitatorii au […]