Sâmbătă, ora 18.00, pe “Cetate”, CSU Alba Iulia – Viitorul Cluj | Debut în eșalonul terț pentru formația universitară
La 4 ani de la înființare, CS Universitatea Alba Iulia are parte de debutul pe a treia scenă fotbalistică, sâmbătă, ora 18.00, pe “Cetate”, în runda inagurală, cu Viitorul Cluj, echipa antrenorului Marius “Papi” Popescu fiind revelația sezonului anterior prin accederea în play-off (transferurile verii sunt Vereș – Sticla Turda și Milandru – Gloria Bistrița).
“Alb-albaștrii” conduși de Mihai Manea vor susține două jocuri interne consecutive, urmând peste o săptămână derby-ul “de Alba” cu CS Ocna Mureș. Universitarii și-au restructurat din temelii efectivul după promovarea în eșalonul terț, cu numai 7 jucători rămași din vechiul lot, anunțându-se un duel interesant, între garnituri ce mizează pe tinerețe, cu potențial, dar în același timp imprevizibile.
“Vrem să facem o figură frumoasă în stagiunea de debut în Liga 3. Ne așteaptă un duel dificil în meciul inaugural, împotriva unui oponent revelație al campionatului trecut. Viitorul reprezintă o formație tânără, ca noi, de altfel, având însă avantajul că joacă de mai mult timp împreună. Ne dorim să începem cu dreptul sezonul”, a spus Mihai Manea, care nu are probleme de efectiv.
Albaiulienii vor să-l legitimeze în aceste zile pe mijlocașul defensiv Abdoul Adjani (n. 2003, din Coasta de Fildeș, ce va fi împrumutat de la CFR Cluj).
CSU Alba Iulia a realizat eventul județean în acest an, a promovat în eșalonul superior și a disputat finala fazei regionale a Cupei României (al doilea meci pierdut în 2022, 1-2 cu ACS Tg. Mureș).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari