Ziarul Unirea

Sămădaş la finalul distracţiei de Zilele Municipiului Alba Iulia

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Cele trei zile de freamăt şi petrecere prilejuite de Zilele Municipiului Alba Iulia s-au risipit precum fumul gros iscat de la zecile de tarabe cu mici şi hamsii postate în faţa Casei de Cultură a Sindicatelor. Iar acum, prin birourile din Primăria Alba Iulia şi prin cele ale sponsorilor de partid, se face sămădaşul. Mai mult ca sigur, albaiulienii vor afla în cel mai scurt timp cât i-a costat distracţia. Adică, mai precis, câţi din cei „până la 420.000 de lei din bugetul local capitol 67 cultură şi sponsorizări” s-au cheltuit, fie de la bugetul local, fie din sponsorizări. Pe surse am aflat că pentru efortul de a aduce şi organiza artiştii şi formaţiile care au evoluat pe parcursul celor trei zile în Alba Iulia, preşedinta unei anume asociaţii culturale care are, printre altele, şi meritul de a avea rude de gradul unu prin Primăria Alba Iulia, a fost recompensată destul de… bine, cam cât salariul mediu al unui amărăştean, pe aproape un an de zile. Majoritatea spectacolelor s-au „remarcat” prin „deja vu”, un remember cu aceiaşi protagonişti ai Festivalului de Teatru, ce a fost şi va fi la Alba Iulia. Pentru că, nu-i aşa, prietenii (aceiaşi) la nevoie, adică, la festivaluri se cunosc! Dar să mai avem puţintică răbdare şi speranţă… stimabililor şi probabil că o să aflăm cam cât ne-au costat Zilele Municipiului. Şi nu mă refer la micii şi berile înghiţite la înghesuială, prin parc. Şi nici la apa băută de-a-n picioarelea prin şanţurile Cetăţii Carolina, unde doar 2-3 terase au avut învoire de la stăpânire să-şi cinstească muşteriii. Ci mă refer la sumele alocate din bugetul obştii, care s-au folosit, evident, tot în interesul obştii…
De sărbătoare, şi în parcul Unirii s-a dat liber la umbra pomilor şi la firul ierbii (aşa, ca un cadou de despărţire, pentru că marţi, 31 mai, a început deja să fie îngrădit parţial, pentru excavare.). În schimb, pe traseul din şanţurile Cetăţii, firul ierbii a fost drastic protejat de soldaţii austro-ungari care, pe lângă puşcociul ornamental, au fost dotaţi şi cu fluiere, deloc ornamentale, cu care să atenţioneze infractorii minori, de 2-3-4 ani care deviau de la traseul pavat. Păi, ce, ne jucăm cu spaţiul verde şi cu ecologia?!
Şi mai persistă o nedumerire: înaintea spectacolului cu lasere, din şanţurile Cetăţii, când primarul Mircea Hava a stins simbolic luminile, o parte dintre spectatori au huiduit copios. Să-i fi deranjat bezna în care oricum orbecăim cu toţii sau…ce?
Nicoleta IDITA-TOMUŢA

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

ACCIDENT RUTIER în lanț pe DN1, lângă Sântimbru: O persoană, RĂNITĂ, după coliziunea dintre trei mașini

Un accident rutier s-a petrecut astăzi, 22 iunie, lângă Sântimbru, în jurul orei 14:30, unde mai multe autovehicule au intrat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

33 Comentarii

mitica 2 iunie 2011 at 5:45

Corect articol ,bani aruncati sau furati de la gura saracilor si bagati in buzunarele bogatilor.
Popor ingrat,cand te trezesti?

laura 2 iunie 2011 at 13:24

evident ca orice se facea nu era bine … pe de alta parte mie una mi s-a parut un eveniment foarte reustit… copii mei s-au simtit foarte bine si eu la fel ! au fost 3 zile frumoase, elegante, cu de toate pentru toti ! desigur ca lucrurile pot sta oricand altfel, insa nu vad de ce sa murdarim ceva bine facut …??? Bravo organizatorilor !!!

alexandru 2 iunie 2011 at 13:45

evenimentul in sine a fost o reusita.. problema e ca a avut un buget mare: 430.000 ron bani publici+sponsorizari.si au luat bani rubedeniile.nu murdareste nimeni nimic.parca era criza.cu banii astia construiam o policlinica noua, si scapam de grajudul cu pretentii de spital de pe musetelului… ca exempu.

cristiana 2 iunie 2011 at 13:58

Pentru unii ca tine, nimic nu este multumitor… La fel cum simt eu, cred ca simte si albaiulianul de bun simt… adica, avem nevoie si de putina distractie si voie buna! E bine ca esti un caz izolat!

mihai pavel 2 iunie 2011 at 13:31

orice eveniment costa … cand mergi sa-ti cumperi paine platesti … cand cumperi haine platesti … la fel cand mergi sa asculti un concert sau vezi un spectacol platesti … un pretul corect pt un artist ar fi 10 lei / persoana x cati erau acolo (vreo 2, 3 mii de oamneni)… faceti calculul cam cat trebuia ar trebui in mod normal sa ia o trupa dupa o astfel de cantare …

ana 2 iunie 2011 at 6:57

Sigur Nicoleta draga, cei care au huiduit la urma, au fost „PeNaLi de serviciu”, platiti de Piticul Atomic, sa huiduie la comanda. Crezi ca s-au cheltuit bani mai multi decat cheltuiau PeNaLi, ca bani incasati de Piticul Atomic, cand a fost dus la Bucuresti, pe „post de patanjel in zama”, au fost atat de multi, si de consistenti, ca ii ajunge si acum „sa faca pe nebunul. Nu stiu ce competenta este de4clarata in cazul Piticului Atomic in materie economica, si pentru care a fost platit regeste de Guvernul Tariceanu, intrucat el nu ii in stare sa faca deosebire intre „activ” si „pasiv”. Apropo cica intr-un sat se certau doua fete, una urata si una frumoasa, iar mama fetei urate isi invata odrasla „zii mama sluta, ca sa nu-ti zica ea tie”, cam asa sta si articolul tau cu „Samadasu”, zile la toti ca sunt hoti, ca sa nu zica ei ca PNL si PSD, au jecmanit tara, mai ales ca au si probe, si nu vorbesc din „amintiri”!

ank 2 iunie 2011 at 8:26

„ana” nu stiu cum sa-ti spun dar esti chiar penala. numai sa jignesti poti! cred ca esti foarte frustrata! stai linistita ca toti sunt la fel.
Politicienii sunt ca porumbeii! Cand sunt jos, iti mananca din palme, cand sunt sus, fac pe tine!!!

ana 2 iunie 2011 at 9:18

ank, draga, ca sa nu mai faci confuzii, si sa vezi si tu cum arata un adevarat frustrat, uitate la pozele lui Atanasiu din ziare, cum apare cu dintii inclestati si cu ochii injectati, cu acea uitatura specifica, de care batrani spuneau,ca, „daca se uita in lapte, il covaseste”!

alexandru 2 iunie 2011 at 8:52

bogatana a luat ceva bani,. ce sa afci daca numai ea se pricepe la organizari.si legat de fluieraturi, au fost cativa tineri frustrati care au facut acest gest. nici un semn despre trezirea publicului larg.oricum nu cred ca domnul hava trebuie sa isi faca griji, dupa noua lege a alegerilor locale cu doar un singur tur nici macara nu are nevoie de campanie electorala, tot ce trebuie sa faca e sa-si inscrie candidatura.cu tristete remarc ca o parte insemnata a parcului cetate dispare si se transforma in sant.cartierul cetate pierde doua parcuri, in plus blv transilvania e o pavela imensa,iar cetatenii privesc fara sa faca nimic.iar pentru aurelian-alias ana: cei care au fluierat nu au fost peneilisti iti garantez asta.felicitari celei care a scris acest articol, ma mir ca a vut curajul sa scrie asa ceva intr-un ziar care nu a indraznit vreodata sa acuze regatul hava de nimic.in rest aceeasi mafie pedelista continua sa conduca nestingerita.rude si prieteni.sa nu uitam ca insusi fiul marelui primar are un job in cladirea primariei, un semn de sfidare, de parca hava nu putea sa oblige o firma prietena sa-l angajeze( ca pe consilierul cimpoies la salprest de ex).viata merge inainte, orasul pierde vegetatie, bani, dar mai ales isi pierde viitorul pentru ca nu avem o viziune: unde vom fi peste 10 ani , peste 20 de ani? vom face turism?vom avea un parc industrial adevarat?vom avea pavele peste tot?deocamdata singurul castigator din turism este corint.su dupa cum castiga contractele de mentenanta afacerea e gandita pe termen lung.cetatea va fi un open space pavat unde ziua vor trece cativa oameni grabiti si seara vor iesi tinerii sa meraga pe acolo la pub.vegetatia putea fi salvata dar interesele financiare sunt mult mai predominante.ps: apare pe forum unul care vrea mesaje si gandiri pozitive, ii recomand cu caldura sa se inscire intr-un MLM, acolo va gasi oameni pe placul lui.

ana 2 iunie 2011 at 9:10

Draga Alexandru, cine ii de vina ca Hava are un nume in Alba-Iulia, ii o forta de necontestat, iar contracandidatii lui sunt doar niste „paiate”! Asta-i poloica lui Atanasiu, de a exclude din partid toti oamenii valorosi, a ramas acum cu „ciurucuri”, dupa chipul si asemanarea lui, si acum trage ponoasele”

alexandru 2 iunie 2011 at 9:42

stii ce e trist : ca ai dreptate.opozitia din judetul alba nu e capabila nici macar sa iti tina aproape primarii pe care ii are deja.ceva se intampla in usl.personal cred ca alegerile din 2012 vor reprezenta un esec pentru usl, un esec national care va scoate la iveala toate ineptiile unei aliante construite in jurul unei televiziuni.iar in judetul alba nici macar nu indraznesc sa sper ca vor mai scoate macar un consilier in plus pe undeva, am spus consilier si nu primar.cu atanasiu, buglea, jidveianu si alte doamne dehelene nu se pot castiga voturi.transilvania e o zona interzisa usl.moldova and teleorman-acolo e raiul lor.remarc in ultima vreme retragerea domnului potor din cursa pentru primarie.stie el ce stie….matematica e stiinta exacta, politica nu…

Stefan 2 iunie 2011 at 9:57

Alexandru, te comporti ca un „civilizat” care isi face treburile in vazul tuturor. Inclusiv toaletele publice sunt prevazute in asa fel incat sa asigure un minim de intimitate.
Te intreb sincer: ai ceva de castigat borand numai asa de dragul lelii cuvintele?
Daca nu, controleazate sau fa-ti un cerc pe perete.
Si eu am nemultumiri si cred ca toata lumea are. Ar trebui facute multe insa daca nu esti in stare sa apreciezi ce ai, inseamna ca nu meriti mai multe…

alexandru 2 iunie 2011 at 10:25

eram sigur ca o sa apari, cu sentimentul de autosuficienta care te apasa.incerci sa arunci jigniri elevate, te deranjeaza faptul ca mereu spun lucrurilor pe nume.o ruda a viceprimarului a luat o caruta de bani.bani publici.si noi stim, si astta de deranjeaza.ce sa apreciz? apreciez ca pdl te are pe tine. ma deranjeaza faptul ca ma jignesti folosind propozitii elevate.probabil esti mandru de acest aspect.

dolfi 2 iunie 2011 at 9:59

alexandre, tovarasul primar a zis clar acu ceva vreme ca nu vrea industrie in zona pentru ca polueaza. In afara de kronospan care e un muzeu de natura moarta! In rest, io zic sa te apuci de facut suveniruri din traforaj: soldatzei, porti de cetate, calutzi, pavaj, ca am auzit, pe surse (de calculator) ca va curge lapte si miere din turism, mai ales dintr-ala secsual.
Legat strict de eveniment, parca s-a incercat o iesire din griul din alti ani, insa sonorizarea a fost cam aiurea, iar muzica pentru „tineri” doar Buntzi-Buntzi, si o formatie de pastilati, ca pe copii de la day one i-au dat jos.
Daca venea iar voltaj saaaauuu desperado, era nasol de tot.

Ciprian 2 iunie 2011 at 11:12

Voltaj isi va lansa un album la Alba Iulia in 18 iunie 😉

dani 2 iunie 2011 at 9:32

ana tu cred ca primesti banii in functie cat de urat vorbesti despre altii! cu cat mai mault cu atata mai multi bani! ;))

Costel 2 iunie 2011 at 10:24

Zilele orasului au fost frumoase dar cel mai frumos lucru pe care l-am vazut in data de vineri 27 mai pe la orele 19.00 era o doamna simpatica care servea bere la halba in standul Primariei Alba Iuliei care era dotata cu un sort portocaliu pe care scria *BASESCU PENTRU ROMANIA* lucru absolut normal pentru ca si primarul are aceiasi culoare . Dupa ce un domn a facut spre amintire o poza doamnei, sortul a disparut .

alexandru 2 iunie 2011 at 10:36

@stefan: scuze ca mai revin cu un mesaj dar am uitat sa precizez ca nu a fost zi in care urmare a postarilor mele sa nu primesc jigniri mai mult sau mai putin interesante de la domnia ta, lucru care te descalifica in ochii mei.

Stefan 2 iunie 2011 at 11:02

Imi pare rau!
Intentia mea nu este nici pe departe de a jigni. Asta este… imi asum responsabilitatile si merg inainte…

Stefan 2 iunie 2011 at 11:07

Ai reactionat la fel cum a reactionat o pustoaica pe care am atentionat-o sa-si ia ambalajula aruncat pe jos. S-a simtit jignita si ofensata.
ABTINETE, SI NU-TI MAI REVARSA FRUSTRARILE IN PUBLIC!

Ciprian 2 iunie 2011 at 11:15

In acest sens, cred ca ar trebui sa te abtii. Ai jignit mai mult decat oricine altcineva pe aici (exceptand poate, Ana). Nu de putine ori am avut discutii in contradictoriu cu tine si ai recurs la acuzatii si jigniri in locul argumentelor. O zi placuta.

Monica 2 iunie 2011 at 10:42

Sarbatoarea de anul acesta a fost -de departe- cea mai reusita! Nuantele din acest articol, precum si unele comentarii, mi se par rauvoitoare! Probabil, cautarea ,,nodului in papura,, o avem in fibra noastra romaneasca… Pacat ca nu vedeti verdele padurii din cauza unui pom uscat… In final, doresc sa-i felicit pe organizatori pentru truda de a ne fi oferit cu adevarat zile de sarbatoare!

boby 2 iunie 2011 at 10:47

halal ziar si ziaristi de 2lei la ziaru asta,pacat ca va cam bateti joc de munca acestu-i om minunat,care a redeschis cetatea,care din paragina a reusit un lucru asa mare,pnl so psd ciocu mic ati vandut totul din romania,va mai trebe la guvernare,e destul ca ati vandut tara,e bine ca ce-i de la pdl au avut curaju sa faca ce au facut.cetatea alba carolina cea mai frumoasa cetate din romania.si dati afara ziarista asta penala

abbilbal 2 iunie 2011 at 13:49

Domnule boby scuză-mă, dar „România” a fost declarată „morman de fier vechi” şi vândută ca atare de către Petre Roman care, parcă, a fost preşedinte PD ce a devenit PDL sub domnia Traian Băsescu.

profesor 2 iunie 2011 at 14:31

Domnilor suntem la Apulum. Si unde daca nu aici, se cuvine mentinerea traditiei „Panem et circense” a imparatilor romani. Dupa cucerirea Daciei, Traian, a organizat timp de 101 zile sarbatori la Roma, oferind in acest interval paine si jocuri in arene… Manifestarile de la Alba Iulia presupun ca au starnit interes, iar cateva initiative, chiar exceptionale. S-ar fi putut insa contopi zilele Fortificatiei Vauban cu zilele Orasului, care oricum aveau Cetatea ca punct comun si date nu prea indepartate. Se economisea o importanta suma de bani si se castiga poate in diversitate.

eu 2 iunie 2011 at 14:46

ba ce bine e sa comentezi la orice misca in oras . . . . daca va credeti asa buni la condus un oras candidati ma sa va vada lumea!!!!!! ca din spatele unui monitor pot scrie si cei internati de la galda . . .

mitica 2 iunie 2011 at 15:06

PDL-partid fascist,impotriva oamenilor,desfintator de scoli,spitale,teatre,ce va aduce la un adevarat genocid cultural,moral si uman-dau circ(f f f scump) daca paine nu reuseste sa dea oamenilor.
Dumnezeu sa -i judece si sa le rasplateasca faptele JOSNICE,de la desfintarea fapturii neamului pana la dezmembrarea teritoriala.
Au bani de festivaluri,zile de tot felul si copii si batranii nostri mor fizic si spiritual din ‘lipsa de bani”.
Blestemul batranilor si ai parintilor sa va ajunga,partid de mafioti,totul se plateste in viata,chiar daca mai tarziu decat am dori,dar cu atat mai mare va fii pedeapsa,pentru moarte miilor de batrani,pentru lipsa de spitale,sacoli si infometarea populatiei-pentru ca Basescu,Hava,Udrea si toti pdl-isti sa suga de la bugetul „sarac”al TARII.

Ciprian 2 iunie 2011 at 22:59

esti baut…sper.

cristina 2 iunie 2011 at 23:07

la cata jale e in tara, 3 zile de petrecere au prins bine, a mai uitat si romanul de necazuri. una peste alta, a fost cea mai reusita editie a zilelor albei, a disparut atmosfera de balci din anii trecuti, ma bucur ca s-a ocupat cineva care se pricepe! in alte tari onorariul pentru cel care face bookingul artistilor este de 10% asa ca bogatanca ar fi luat 42.000 euro lejer. oricat am vorbi aici nu schimbam NIMIC, se poarta nepotismul la greu. mi-as fi dorit sa am si eu o ruda in primarie, ca ma pricep la organizari si demult astept ocazia sa demonstrez asta! pe mine ma intereseaza daca se dau banii promisi inainte de festivitati sau ramanem cu buzele in vant cei care au participat la activitatile din programul oficial.

curiosu' 3 iunie 2011 at 0:08

acuma ai sau n-ai rude la primarie?
daca ai participat ce ai demonstrat?
cum ii aia cu buzele in vint?
ca umflate is oricum de la botox?
sau ce?

ca derutasi!

pe tine cum te cheama?
ca daca pe aia o cheama bogatanca…e clar… ban la bogatanca trage si paduche la paduche!

corect?!

cristina 3 iunie 2011 at 0:32

ma cheama cristina si nu am rude in primarie ca de aveam, departe ajungeam! am demonstrat, ca in fiecare an, ca se pot face lucruri frumoase cu bugete reduse, atata timp cat exista vointa, voluntari, dragoste pentru Cetate si idei bune. nu banii ne capaciteaza pe noi, dar ne sunt de folos cand ii avem si ne multumim si cu putin. pacat ca in programul oficial alaturi de Spatiile RYMA nu s-a trecut si „Traseul Nordic”, ne-ar fi gasit lumea mai usor, au ajus unii la noi dupa 3 zile exasperati ca „nimeni nu stia unde-i RYMA asta”. cei care ne-au gasit s-au simtit foarte bine, la noi e verde, liniste si relaxare. nu stiu unde trag paduchii ca nu am avut niciodata.

cristina 3 iunie 2011 at 0:36

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.191164800931285.47652.100001132983305 aici poti sa verifici ce am demonstrat cu ocazia zilelor orasului