Sală de sport cu tribună de 102 locuri la Stremț: Când va demara construcția la investiția de peste 6.4 milioane de lei
Sală de sport cu tribună de 102 locuri la Stremț: Când va demara construcția la investiția de peste 6.4 milioane de lei
În urma discuțiilor purtate la București, primarul Traian Ștefan Popa a spus că a primit asigurări din partea directorilor Companiei Naționale de Investiții că anul viitor vor demara lucrările la obiectivul „Construire sală de sport școlară în satul Stremț”, prin subprogramul „Săli de sport”, derulat de CNI, posibil chiar în primul trimestru.
Valoarea totală a investiției este de 6.431.328,97 lei, fără TVA, sumă care include și cheltuielile pentru proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului.
„Având în vedere că licitația a fost demarată, există premisele finalizării acesteia până la finele acestui an. Sperăm, așadar, să finalizăm acest proiect în anul 2023”, s-a arătat, foarte optimist, primarul Traian Ștefan Popa, termenul de finalizare a construcției prevăzut în fișa proiectului fiind de 48 de luni (4 ani)!
Viitoarea sală de sport va fi construită în incinta Bazei Sportive „Voința” și va avea o tribună cu 102 locuri pentru spectatori. Terenul va fi trasat cu marcaje pentru practicarea mai multor sporturi: minifotbal, baschet, volei, handbal şi tenis de câmp.
Clădirea va avea regim de înălțime parter și un etaj, va fi dotată cu instalații electrice, sanitare și încălzire cu centrală termică pe gaze, fiind prevăzută, în principal, cu vestiare, grupuri sanitare, holuri și spații tehnice, iar la etaj va avea, printre altele, tribuna cu 102 locuri, un grup sanitar și un cafe-bar.
Comună care mai are un teren de fotbal gazonat de dimensiuni competiționale, un teren de fotbal de dimensiuni reduse cu gazon natural și două terenuri de minifotbal și tenis, toate dotate cu instalații de nocturnă.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)