Ziarul Unirea

Ruşine să vă fie, domnilor politicieni!

Am rămas fără grai când am văzut scenele de la Miercurea Ciuc, unde extremistul Csibi Barna, liderul Plutonului Secuiesc din cadrul Batalionului „Wass Albert” al Gărzii Maghiare, a „predat” o aşa zisă lecţie de istorie vie participanţilor la manifestările dedicate Zilei Maghiarilor de Pretutindeni. O „lecţie” dezgustătoare, întunecată, demnă de cel mai primitiv obscurantism. Ştiţi cu toţii ce s-a întâmplat: o păpuşă care-l înfăţişa pe Avram Iancu a fost judecată şi spânzurată într-un spaţiu public de acel scelerat. Gestul e incalificabil, într-o epocă în care violenţa, ura, xenofobia, ar trebui să fie înlocuite cu pacea şi buna înţelegere. Cu atât mai mult cu cât şi aşa suntem bătuţi de soartă, cu mizeria şi cu sărăcia noastră, de care suferă români şi secui deopotrivă. Şi toate cellelalte etnii aflate pe teritoriul ţării ăsteia. Iar de necazurile în care ne zbatem, de bătaia de joc la care suntem supuşi cu toţii, sunt vinovaţi politicienii, români şi maghiari deopotrivă. Amărăştenii secui, dragii mei, nu sunt aduşi la sapă de lemn exclusiv de clasa „asupritoare” a politicienilor şi afaceriştilor români, ci chiar de ai lor, de politicienii şi afaceriştii maghiari, care s-au îmbogăţit cu o nesimiţire demnă de perioada feudală, în timp ce ai lor, sânge din sângele lor, au ajuns muritori de foame. În timp ce unii maghiari (vezi Doamne, descendenţi nobiliari) şi-au reconstituit în judeţele Covasna, Harghita şi Mureş averi colosale, ceilalţi maghiari au rămas lipiţi pământului. Să ştiţi, domnilor, că judeţele mai sus amintite ar putea fi denumite fără niciun risc „judeţe de maximă discrepanţă”, pentru că acolo se află cele mai mari diferenţe între cei foarte bogaţi şi cei foarte săraci. În istorie e consemnat faptul că secuii au avut mult de suferit de pe urma nobilimii maghiare, drept dovadă că s-au şi revoltat adesea (alături de români) împotriva ei. Iar astăzi, fiţi siguri, cei mai săraci dintre săracii aşa-zisului Ţinut Secuiesc sunt chiar urmaşii secuilor care au luptat alături de Mihai Viteazul, urmaşii celor care au sângerat pe toate câmpurile de luptă, umăr la umăr cu moşii şi strămoşii noştri..
Dar nu asta e important. Orice cetăţean din ţara asta are dreptul la opinie, are dreptul la protest. Însă protestul trebuie să fie paşnic, democratic, să nu aţâţe la ură de rasă şi la violenţă, aşa cum a procedat „gardistul” Csibi. În faţa unui astfel de gest politicienii români trebuie să reacţioneze ferm, şi să ia măsuri ca astfel de fapte, ce pot degenera în conflicte deschise, să nu se mai repete. Să nu uite politicienii români că Avram Iancu este un simbol naţional. E la fel de sfânt pentru noi ca şi drapelul tricolor. Prin urmare batjocorirea unui simbol naţional este o faptă gravă, într-un stat suveran şi independent, ca al nostru. Şi cine face o astfel de faptă? Liderul unei mişcări paramilitare iredentiste, care îşi antrenează oamenii în tot felul de tehnici de luptă, prin munţi! Sub nasul autorităţilor şi cu îngăduinţa clasei noastre politice. Iar „batalionul” de luptători (terorişti?) secui poartă, culmea, numele unuia (Albert Wass), condamnat ca criminal de război, şi recunoscut ca atare de Europa! Sigur, veţi spune că îndemn acum la revanşă. Da de unde? Ce credeţi că o să ne apucăm şi noi acum să spânzurăm păpuşeaua lui Lajos Kossuth sau pe-a generalului Bem? Nici vorbă. Eu unul aş fi de acord chiar să nu fie pedepsit deloc acel Csibi Barna. Să fie doar amendat zdravăn şi dispreţuit, după cum merită. În rest, să se facă presiuni la toate forurile internaţionale posibile, ca gruparea respectivă să fie desfiinţată. Adică să i se ia această jucărie monstruoasă lui Csibi, şi altora ca el, altfel înseamnă că nu aflăm în inima Europei, ci în ţările africane bântuite de gherile antiguvernamentale. Această „Gardă Maghiară”, cu batalioanele şi plutoanele ei, este deja, credeţi-mă, o problemă de securitate europeană, internaţională, nu doar una de securitate naţională! Pentru că membrii unor astfel de grupări nu se vor da înapoi de la nimic pentru a-şi atinge scopurile. Deci să nu se mire această Europă de gură-cască, dacă cine ştie ce proteste  în favoarea autonomiei secuieşti (sub forme halucinante) vor începe să aibă loc şi pe la Bruxelles şi Strasbourg…
Închei aici, transmiţându-le celor aflaţi acum la guvernare, dar şi celorlalţi care au fost altădată la putere şi au închis ochii: „Să vă fie ruşine, domnilor politicieni!” Acum poate vă treziţi şi vedeţi ce se poate întâmpla cu românii din Secuime, dacă regiunea va deveni autonomă: or să se ridice „gardiştii”, sub forma unui Ku-Klux-Klan modern, şi mulţi români vor avea soarta acelei biete păpuşi ce-l întruchipa pe Avram Iancu!
Ioan HĂNŢULESCU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ministrul Educației despre profesorii care refuză vaccinarea: „Am încredere că în cele din urmă vor înțelege cu toții”

Pentru a-i determina pe profesorii reticenți să se vaccineze anti-Covid-9, iar pe părinți să-și trimită copiii la școală, ministrul Educației… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

maty48 18 martie 2011 at 1:24

D-le.deputat Olaru,urmasul declarat a lui Avram Iancu aveti curajul sa faceti o vizita la Miercurea Ciuc?Iancule,Iancule,astia te omoara de trei ori pe zi si fratii tai romani tac malc.

toma 18 martie 2011 at 6:58

D-lor guvernanti, ce va e mai drag ? Ciolanul sau tara ? Dar se pare ca dv. ati ales.

Axante 18 martie 2011 at 8:11

Felicitari Hanti pentru articol. Corect pana la capat!

simi 18 martie 2011 at 8:58

cam blind cuvintul rusine in asemenea situati,politicieni au amutit dar tu olarule care te tragi direct din vatra CRAISORULUI unde esti de nu iei apararea eroului?se vede ca tie mai drag scaunu decit criticile partidului,sinteti mai jalnici ca fanarioti

ninel 18 martie 2011 at 9:17

Omul e ocupat, frate. El munceste, are paduri de defrisat.

ionica 18 martie 2011 at 10:07

felicitari pentru cel care a scris articolul si pentru cei care au facut comentarii. Olaru…..un…., are in comun cu IANCU SI HORIA locul de nastere si atat,pentru el tara ,neamul este un partid.

ghe. ionel 18 martie 2011 at 13:55

Hanti, stii ca presedintele A.N.A.F. a dispus detasarea
pentru 6 luni a functionarului public csibi barna (n-am sa-i scriu vreodata numele cu majuscule) la Administratia Finantelor Publice a orasului Abrud, judetul Alba?

Hantulescu 18 martie 2011 at 15:30

Foarte bine, frate Gheorghe! Sa vina si sa invete istoria napastuitului neam romanesc, la ea acasa. Asa cum vine calaul (sau urmasul calaului) sa se caiasca la mormantul victimei. Sper din toata inima ca motii il vor primi cu iertarea crestineasca ce se cuvine in Postul Sfintelor Pasti, fara a-l atinge in vreun fel, considerandu-l doar ceea ce este: un biet nestiutor, un instrument in mana altora, al altora straini de chiar interesul tarii in care locuieste si acest Csibi. Parerea mea ar fi sa fie iertat. Doar si Iuda a fost iertat…

alexandru 18 martie 2011 at 16:52

ar trebui sa ii cantam in fiecare seara o doina din fluier la geam, sa simta apasarea sufleteasca pe care au simtiti-o si iobagii sub stapanirea austro ungara.( eu cred ca prin detasarea lui, il transformam intr-o vedeta de televiziune, acest individ va cunoaste o ascensiune publica si politica in mediul maghiar.preferam sa il ignoram total pe acest figurant maghiar.)

costelus2011 18 martie 2011 at 16:05

Domnule Hantulescu sa-ti dea dumnezeu multa sanatae putere de munca si ma rog dragoste patronului ca fain scrieti . poate puneti ziaristic o intrebare parlamentarilor motilor si primarilor acestora, reprezentantii nostri alesi care *put* de patriotism si dragoste de tara care oricum sa nu aiba forma moteasca care suna cam asa: no, no, sau no ni….astept…

Hantulescu 18 martie 2011 at 18:51

Sa nu transformam, frati romani, un dezinfomat si un biet intaratat de altii, in martir! Sa-l lasam cum l-a lasat Gerula pe Bastus, in „Columna” (filmul), sa-si inteleaga toata nemernicia. Toata dimensiunea tradarii fata de o tara care l-a primit la san ca pe un prunc al ei… Sa vada ca noi avem capacitatea de a ierta. Dar sa NU UITAM!!! Si sa nu aruncam anatema asupra unui neam intreg de oameni, maghiari sau secui, care muncesc si sufera ca si noi. Astea sunt aruncaturi. Cred ca ar trebui sa ne preopcupe mai mult faptul ca avem 7,7% inflatie (si noi si maghiarii si secuii din Romania), in timp ce Estonia are 5,5% iar bulgaria 4,6%. Asta ar trebui sa ne ingrijoreze pe toti… Si multe altele, care tin de gospodarirea comuna! Ca politicienii, ‘tu-le priceperea lor, sunt la fel, ori romani ori maghiari! Si nu uitati: maghiarii au fost la putere 20 de ani, ‘in toate camerele, cu toate partidele”. Oare nu cumva lor ar trebui in primul rand sa li se impute „continuitatea” masurilor dezastruoase? caci ai nostri s-au tot schimbat…

gligor 18 martie 2011 at 19:24

Ca mot imi este rusine ca aceasta loaza de deputat Olaru care isi zice in mod jignitor urmasul lui Avram Iancu sa nu spuna un cuvint despre actul criminal de la Ciuc. Este un tradator nenorocit iar tu Hanti felicitindu-te pentru articol sa le arati obrazul nesimtitilor de la PDL care ii sustin pe cei de la UDMR si in special tradatorului de moti RUSINEA muntilor Apuseni coada de topor Olaru marele deputat un sobolan care se ascunde in spatele partidului . Sa-l vedem daca nesimtitul mai are curaj sa mai candideze!!!!

Calin Potor 18 martie 2011 at 19:26

Domnule Hantulescu (draga Hanti), nu mai pot completa nimic! Cine are urechi si sufet sa auda! Felicitari!!!

gica 18 martie 2011 at 19:38

…si cu asta ce am facut…ca cine trebuie sa auda e surd…olaru taie padurile sa nu mai ramana ungurilor……

NECUNOSCUT 18 martie 2011 at 20:03

Pt dl Hantulescu numai felicitari si sa va dea bunul dumnezeu numai bine si sanatate iar asa zizului deputat olar cu litera mica ca asa merita si nici macar atit, RUSINE sa-i fie si-a tradat neamul motesc pentru o aschie de ciolan. FELICITARI AUTORULUI ARTICOLULUI !!!!!!!
RUSINE !!!!!!!!!!!! deputatilor de Alba care sustin pe unguri la guvernare.

kopacsek 18 martie 2011 at 22:05

Pacat de asa neam care nu isi cunoaste istoria, isi pune statuie cu „eroul nationnal” in fiecare localitate transilvaneana dar uita sa aminteasca ce a mai facut craiul motilor, in afara de faptul ca a inebunit umbland din sat in sat cu un fluier, in ultimii 20 de ani de viata.
In timp ce barbatii unguri erau pe campul de lupta pentru idealurile revolutiei din 1848, prefectii lui avram ianos numitii petru dobra, axente sever, prodan simion erau ocupati sa macelareasca femei si copii in localitatile : Presaca Ampului, Zlatna, Aiud,, Benic samd.. cu asa ceva nu va mandriti dragi nationalisti urmasi ai lui traian si decebal .

gogu 19 martie 2011 at 9:35

Ip si Trasnea iti spune ceva? sau ca sotia ambasadorului Ungariei declama „Sa fie transilvania ce a fost” (adica maghiara) citat din poetul declarat criminal de razboi Vass Albert.

costelus2011 19 martie 2011 at 8:57

Si totusi ne cunoastem istoria, oare care au fost primii care au au inceput macelul si oare cine la salvat la Presaca Ampoiului pe cel care a platit construirea monumentulu si de ce oare de cad troneaza acest monument acolo nu a incercat nimeni disrugerea lui de si este facut in memoria ungurilor din revolutia de la 1848

costelus2011 19 martie 2011 at 15:09

Se pare ca la domnii iredentisti nu le place istoria…. sapa dansii sapa….. astept raspunsul REAL istoric daca nu il doare Teokes de la Domnul Kapacsek probabil tip Maghiara……

ironimut 20 martie 2011 at 17:46

Domnule Gligor va informez ca in zIARUL din 18.Martie pagina 7 apare un interviu a lui Olar care scrie MINISTRULUI DE INTERNE sa-i raspunda la niste intrebari.legat deindividul Csiki. Ma intreb daca domnul fost deputat de la Rominia Mare Emil CRISAN ce parere are de acest individ care i-si va face apariotia la fimante publice la Abrud. Nu este curios sa-l cunoasca, sau dormnul Parlamentar Olar

Un Abrudean 20 martie 2011 at 19:39

Abrudenii aşteaptă să vadă ce atitudine adoptă Consiliul Local Abrud împreună cu primarul vizavi de ordinul de detasare la Abrud a extremistului Csibi Barna. Sperăm că vor adopta o poziţie care să ne dea satisfacţie. Eroul nostru AVRAM IANCU trebuie apărat de atacurile unor demenţi ca acest Csibi, care după cum arată în poză a dus-o foarte bine in această ţară, mult mai bine chiar decât unii români, care nu au cum să acceadă la un post călduţ de funcţionar al statului român. Acest grăsun trebuia trimis în şomaj nu la noi la Abrud. Aşa că domnilor consilieri mare grijă ce veţi face!