România Under 17, calificată la turneul de elită *Ex-uniristul Nicusor Carnat a jucat în fiecare meci al grupei din Andorra

Nicu CarnatReprezentativa Under 17 a României s-a impus la limită cu Andorra și a reușit calificarea la ultimul tur înaintea Campionatului European de anul viitor, din lotul condus de Florin Răducioiu făcând parte şi Nicolae Carnat, originar din Mihalţ, fost la Unirea Alba Iulia.

„Tricolorii” mici au acces astfel în următoarea fază, dar pentru a ajunge la turneul final CE 2015 (programat în vara anului viitor în Bulgaria) generaţia Under 17 trebuie să treacă de Turul de Elită, de unde doar câştigătoarele grupelor merg la turneul final.

*Utilizat în fiecare meci

Fostul unirist Nicusor Carnat (actualmente la Wolverhampton) a jucat în fiecare meci al grupei de calificare, intrând după pauză în distribuţia reprezentativei: 40 de minute cu Andorra, 11 minute cu Danemarca, respectiv 15 minute cu Cehia.

După meciul decisiv cu Danemarca, pe care l-a câștigat cu 6-1, echipa națională pregătită de Florin Răducioiu s-a impus și în fața Andorrei și s-a calificat la Turul de Elită.
Clasamentul grupei: 1. Cehia 9p (4-1), 2. ROMÂNIA 6p (8-3),  3. Danemarca 3p (4-8), 4. Andorra 0 p (1-5)

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]