// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Rezultatele olimpiadei „Universul cunoașterii prin lectură”, pentru elevii din mediul rural, etapa județeană, înainte de contestații

Etapa județeană a olimpiadei pentru elevii din mediul rural „Universul cunoașterii prin lectură” a avut loc sâmbătă, 24 februarie 2018, la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia.

Această olimpiadă este destinată elevilor din şcolile gimnaziale din mediul rural şi are ca obiectiv asigurarea egalităţii de şanse la nivelul activităţii de excelenţă, prin valorificarea competenţei de lectură (şi ca literacy) ca premisă în sporirea orizontului cognitiv şi pentru dobândirea succesului şcolar. (2) Competiţia îşi propune să valorifice, în spiritul principiului egalităţii de şanse, competenţa pedagogică şi ştiinţifică a profesorilor de limba şi literatură română şi de celelalte discipline din mediul rural, oferindu-le şansa de afirmare profesională, dezvoltând cooperarea cu scopul valorificării componentei de excelenţă în predare-învăţare-evaluare.

Art. 2. (1) Olimpiada stimulează elevii capabili de performanţe înalte din clasele gimnaziale din mediul rural, prin dezvoltarea pasiunii pentru cunoaştere, prin lectură şi dezvoltarea creativităţii. (2) Rolul olimpiadei este de a contribui la dezvoltarea competenţelor dobândite de elevii de gimnaziu capabili de performanţe înalte la limba şi literatură română şi la celelalte disciplinele de studiu, centrate pe următoarele acţiuni specifice învăţării eficiente: identificarea, prelucrarea, utilizarea, exprimarea (ilustrarea, exemplificarea, transpunerea), analizarea/ sintetizarea, evaluarea/ aprecierea/ interpretarea/ modelarea. (3) Competiţia îşi propune să integreze cunoştinţele din diferite domenii, dobândite de către elevi prin lectură conştientă şi dirijată şi să evalueze nivelul de înţelegere a mesajului din textele ficţionale şi nonficţionale, din diferite stiluri funcţionale, prin valorificarea componentei literar-nonliterar din programa şcolară. (4) Abordarea cunoaşterii deschide perspectiva transdisciplinară, conform prevederilor din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, prin corelarea conţinuturilor învăţate la disciplinele din ariile curriculare din gimnaziu, cu ajutorul competenţei de lectură (inclusiv prin componenta literacy).

Nume și prenume  Școala Profesor  Punctaj

Clasa a V-a

Barancea S. Adriana Maria – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” – Vinţu De Jos – Dumitrean Mariana – 80

Beleiu Denisa – Școala Gimnazială Ciugud – Simion Teodora – Abs.

Boncea Ioana Denisa – Școala Gimnazială Bistra – Cosma Violeta – 73

Căletean M. Amalia Georgiana – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 83,5

Calu M. Florentina Petronela – Școala Gimnaziala Berghin – Ștef Cornelia – Abs.

Cibu N. Maria Isabelle – Școala Gimnazială Daia Română – Brădilă Laura – 96

Costea I. Daria – Scoala Gimnaziala „ION Pop Reteganul” Sîncel – Cătăuţă Ioana – 83,5

Decean P. C. Cosmina Andreea – Şcoala Gimnazială ”ION Breazu” Mihalț – Costin Ana Maria – 91

Dobra O. Maria Cristina – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 83

Galdău Ionela Ștefania –  Școala Gimnazială Bistra – Dinis Adam Cristina – 82

Han C. Ana Maria – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 74

Hăprian I. Ioana Veronica – Școala Gimnazială Daia Română – Brădilă Laura – 92

Juncan. D Darius – Şcoala Gim.,,VASILE Bologa,, Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – Abs.

Lodromănean Bianca – Scoala Gimnaziala „ION Bianu” Valea Lungă – Rotar Camelia – 83

Mateș G. Adriana – Școala Gimnazială Mătișești – Anca Nicolae Filip – 75

Mihu M. Alina – Școala Gimnazială Daia Română – Brădilă Laura – 92,25

Oargă V. Mihaela – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – 91

Oneț N. Antonia – Maria – Școala Gimnazială Mătișești – Anca Nicolae Filip – 58,5

Oniga Alin – Scoala Gimnaziala „ION Pop Reteganul” Sîncel – Cătăuţă Ioana – 83

Pâclișan I. Ioana – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” Vinţu De Jos – Ilca Gabriela – 93

Stan. D. Ovidiu Mihai – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 86,5

Szobo Z. Julia Antonia – Școala Gimnazială Mirăslău – Pușcaș Cosmina Valentina – 82

Voicu A. Antonia – Şcoala Gimnazială Pianu De Sus – Galdea Elena – 80,5

Voişan M. Alina – Şcoala Gimnazială Pianu De Sus – Galdea Elena – 74,5

Clasa a VI-a

Bocsa Madalina Maria – Școala Gimnazială Bistra – Plesa Mariana – 88,5

Bota Carmen Elena – Școala Gimnazială Bistra – Cosma Violeta- 74

Breaz M. Maria Simina – Şcoala Gimnazială ”ION Breazu” Mihalț – Costin Ana Maria – 83

Bregar I. Maria – Școala Gimnazială Benic – Toma Liliana – 80

Buda Bianca – Școala Gimnazială Ciugud – Simion Teodora – 79

Cetean V. Andreea Florina – Școala Gimnaziala Berghin – Ștef Cornelia – 90

Chitulea I. Daria – Școala Gimnazială Benic – Toma Liliana – 85

Cîmpean S.I. Ioana Maria – Școala Gimnazială ,,DEMETRIU Radu” Rădești – Dreghici Diana – 74,5

Costea Ghe. Andreea – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia- 71,5

Crețescu E. Emilia Maria – Școala Gimnazială ,,NICOLAE Drăgan” Galda De Jos – Crișan Emilia Alexandra – 82,5

Dobra P. Maria Petronela – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – 91

Donea Alisia Maria – Școala Gimnazială Bistra – Cosma Violeta – 75

Dragea Larisa Maria – Școala Gimnazială Bistra – Cosma Violeta – 77,5

Duna P. Teodora – Școala Gimnazială ,,ION Agarbiceanu”, Bucium – Costan Sonia – 87,5

Fer L. I. Andrei Ioan – Școala Gimnazială ,,ION Agarbiceanu”, Bucium – Costan Sonia – 62

Ghibu S. Gabriel – Şcoala Gimnazială Pianu De Sus – Galdea Elena – 71,5

Haţegan C. Amina – Mălina Şcoala Gimnazială ”ION Breazu” Mihalț – Costin Ana Maria – 90

Maier I. Nicoleta Maria – Școala Gimnazială ,,DEMETRIU Radu” Rădești – Dreghici Diana – 77

Mărginean F. Dennis – Școala Gimnaziala Berghin – Ștef Cornelia – 81

Mateș G-A. Paul- Daniel – Școala Gimnazială Mătișești – Anca Nicolae Filip – 59,5

Mateș P. Cosmina – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia – 72

Mihoc R. Gabriela – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” Vinţu De Jos – i Ilca Gabriela 81,5

Moldovan C. Bianca-Maria – Școala Gimnazială Șpring-Cunța – Arsu Ștefania-Narcisa – 87

Muscă I. Miruna- Scoala Gimnaziala Şona – Coman Florina – 92

Oarga I. Irina Nicoleta – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – 88

Pașca D. Daria – Marinela – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia- 67

Petruse I.Geanina Albertina – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 77

Pogîrîştean C.A. Sebastian Cristian – Şcoala Gimnazială Stremţ – Voicu Simona – 65

Popa L. Andrada – Mihaela – Scoala Gimnazială Crăciunelu De Jos – Ciontea Elena – Gabriela – 61

Risteiu Raluca Elena – Școala Gimnazială Bistra – Plesa Mariana – 80

Rus F. Ema Denisa – Școala Gimnazială ,,NICOLAE Drăgan” Galda De Jos – Crișan Emilia Alexandra – 87

Stan D. Alexandra Ioana- Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – 89

Stan D. Bianca Mihaela – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 90

Țăran A. Iulia Romana – Școala Gimnazială Daia Română – Brădilă Laura – 89,5

Ținteșan O. Miruna-Alexandra – Școala Gimnazială Mirăslău – Pușcaș Cosmina Valentina – 86

Tomuş N. Emanuela – Şcoala Gimnazială Vidra – Vesa Nadia – 75

Velicea Dorina-Leona – Scoala Gimnaziala „ION Bianu” Valea Lungă – Rotar Camelia – 77

Clasa a VII-a

Adam C. Anda – Școala Gimnazială”Decebal”Cricău – Găldean Elena – 81,5

Avram I. Georgiana – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Dobra Mihaela – Abs.

Băra N. Andreea – Şcoala Gimnazială Pianu De Sus – Galdea Elena – 63

Beldea A. Paula – Şcoala Gim.,,VASILE Bologa,, Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – Abs.

Bocică F. Marian – Școala Gimnaziala Berghin – Ștef Cornelia – 78,5

Bustan Cosmina Maria – Școala Gimnazială Bistra – Dinis Adam Cristina – 82

Cătăuţă Ş. Casiana – Scoala Gimnaziala „ION Pop Reteganul” Sîncel – Cătăuţă Ioana – 93

Cenar D. Denisa-Andreia – Școala Gimnazială. ,,ION Agarbiceanu”, Bucium – Costan Sonia – 65

Clim C. Karina Denisa Şcoala – Gimnazială ”ION Breazu” Mihalț – Costin Ana Maria – 79,5

Comănese I.C. Alina-Lorena – Școala Gimnazială Șpring-Cunța – Arsu Ștefania-Narcisa – 74

Corcheș N. Andrei- Ioan – Școala Gimnazială ,,ION Agarbiceanu”, Bucium – Costan Sonia – 62,5

Dura Diana Maria – Școala Gimnazială Bistra – Dinis Adam Cristina – 85

Dura Georgiana Andreea – Școala Gimnazială Bistra – Dinis Adam Cristina – 87

Giurgiu A. Adriana Iulia – Școala Gimnazială ,,M. Eminescu ,,IGHIU – Breaz Corina Maria – 87,5

Hebean I. Anca Adriana – Școala Gimnazială ,,ARON Cotruș”, Cergău Mare – Petrinca Codruța-Elena – 74

Hebean I. Ioan Adrian – Școala Gimnazială ,,ARON Cotruș”, Cergău Mare – Petrinca Codruța-Elena – 61

Heiuș C. Alexia Cristina – Școala Gimnazială ,,M. Eminescu ,,IGHIU – Breaz Corina Maria – 87,5

Lazea D. Cosmin – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Dobra Mihaela – Abs.

Marian-Cristea I. Ioana – Școala Gimnazială ,,NICOLAE Drăgan” Galda De Jos – Crișan Emilia Alexandra – 68

Mătărîngă I. Iulian Petru – Şcoala Gimnazială Stremţ – Voicu Simona – 65,5

Mateș M. Denisa – Niculina – Școala Gimnazială Mătișești – Anca Nicolae Filip – 72

Matieș N.M. Andra-Maria – Școala Gimnazială Șpring-Cunța – Arsu Ștefania-Narcisa – 65

Măturar N. Adrian – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” Vinţu De Jos – Ilca Gabriela – 73

Maxim Mihai – Școala Gimnazială Ciugud – Simion Teodora – Abs.

Mihoc R.Emilia Petronela – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” Vinţu De Jos – Dumitrean Mariana – 76

Oltean I. Mădălina – Scoala Gimnaziala „ION Pop Reteganul” Sîncel – Cătăuţă Ioana – 89

Petruse F. Geanina Andreea – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Dobra Mihaela – Abs.

Pop N. Monica – Școala Gimnazială,,Vasile Bologa,, Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – Abs.

Seician A. Ana – Scoala Gimnaziala Şona – Coman Florina – 91

Străjan I. Cătălina Mihaela – Școala Gimnazială Daia Română – Popescu Camelia – 88

Sűtö A. Andreea Claudia – Școala Gimnazială Mirăslău – Pușcaș Cosmina Valentina – 92

Toda Emanuela Coralia – Școala Gimnazială Bistra – Dinis Adam Cristina – 86

Trif D. Julia – Maria – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia – 77,5

Trif N. Nicoleta – Alina Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia – 78,5

Clasa a VIII-a

Arsîn Diana Claudia – Școala Gimnazială Ciugud – Simion Teodora – 88,5

Bec C. Crina Ligia – Şcoala Gimnazială Vidra – Vesa Nadia – 88,5

Bic E. Andreea – Şcoala Gimnazială Stremţ – Voicu Simona – 63,5

Boca P. Felicia – Școala Gimnazială Benic – Toma Liliana – 85

Bolunduț O. Șt. Robert-Nicolae – Școala Gimnazială ,,ION Agarbiceanu”, Bucium – Costan Sonia – 70,5

Butyka I. Anamaria – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” Vinţu De Jos – Ilca Gabriela – 76

Cenar D. Roxana-Ioana – Școala Gimnazială,,Ion Agarbiceanu”, Bucium – Costan Sonia – 50

Corches Roxana Maria – Școala Gimnazială Bistra – Cosma Violeta – Abs.

Cotîrlea F. Florina-Georgiana – Școala Gimnazială Șpring-Cunța – Arsu Ștefania-Narcisa – 77

Dobdă Andra – Scoala Gimnaziala „ION Bianu” Valea Lungă – Rotar Camelia – 90

Hileagă V. Maria Georgiana – Școala Gimnazială Daia Română – Popescu Camelia – 87,5

Ionescu Bianca – Școala Gimnazială ,,NICOLAE Drăgan” Galda De Jos  – Crișan Emilia Alexandra – 97

Jurj M. Marina – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 95

Miclea D. Raul Daniel – Școala Gimnazială”Decebal”Cricău – Găldean Elena – 55,5

Moldovan T. Giorgia – Şcoala Gimnazială Crăciunelu De Jos – Ciontea Elena – Gabriela – 76,5

Mureșan A. Gabriela Roxana – Școala Gimnazială ,,ARON Cotruș”, Cergău Mare – Petrinca Codruța-Elena – 50,5

Neag C. Ioana – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 96

Neag M. Andreea – Maria – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia – 82,5

Neag P. Raluca Eliza – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – 82,5

Nicula E. Daniel-Ovidiu – Şcoala Gimnazială Stremţ – Voicu Simona – 64,5

Pașca C. Denisa – Maria – Școala Gimnazială Horea – Popa Andra Claudia – 71,5

Petruţ D. C. Teodora Naomi – Şcoala Gimnazială ”ION Breazu” Mihalț – Costin Ana Maria – 58

Piţu A. Adriana Anamaria – Şcoala Gimnazială ”ION Breazu” Mihalț – Costin Ana Maria – 61

Pușcaș P. Petru Daniel – Școala Gimnazială ,,ARON Cotruș”, Cergău Mare – Petrinca Codruța-Elena – 54

Pușcaș V. Ozana Luminița – Școala Gimnazială Mirăslău – Pușcaș Cosmina Valentina – 85

Ristei Razvan Constantin – Școala Gimnazială Bistra – Plesa Mariana – Abs.

Rîșteiu Roxana Elena – Școala Gimnazială Bistra – Dinis Adam Cristina – 76

Șandru C. Cristina – Școala Gimnazială Benic – Toma Liliana – 78

Simian M. Maria Cristina – Şcoala Gimnazială „IULIU Maniu” Vinţu De Jos – Ilca Gabriela – 77

Stan M. Iulia – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – Abs.

Stan M. Maria – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – Abs.

Suciu I. Maria – Liceul Tehnologic De Turism Si Alimentatie Arieșeni – Stan Simona – 79

Szocs Alexandra Mihaela – Școala Gimnazială Bistra – Plesa Mariana – 61

Țântea Denisa – Scoala Gimnaziala „ION Bianu” Valea Lungă – Rotar Camelia – 70

Todea N. Ioan – Liceul Tehnologic „ȚARA Moților” Albac – Codrea Maria – Abs.

Tric D.Denisa – Școala Gimnazială,,Vasile Bologa,, Geoagiu De Sus – Goronea Ioana – Abs.

La etapa naţională a olimpiadei, din fiecare judeţ va participa câte un echipaj alcătuit din 4 elevi (câte unul pentru fiecare clasă gimnazială).

CONTESTAȚIILE SE DEPUN LUNI, 26.02.2018, ÎN INTERVALUL 08,00 – 12,00 LA SECRETARIATUL UNITĂȚII ORGANIZATOARE SAU PE FAX LA NUMĂRUL: 0258832813   SAU SCANATE PE ADRESA DE E-MAIL: ls.alba@mail.albanet.ro

La contestațiile trimise prin fax se solicită și confirmare telefonică.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419