REZULTATE Evaluarea Națională 2023: 9 medii de ZECE CURAT în Alba. De la ce școli provin elevii cu note perfecte
REZULTATE Evaluarea Națională 2023: 9 medii de ZECE CURAT în Alba. De la ce școli provin elevii cu note perfecte
Evaluarea Națională reprezintă un moment important în viața oricărui elev de clasa a VIII-a, reprezentând un examen de finalizare a ciclului gimnazial și o rampă de lansare către învățământul liceal. Anul 2023 aduce vești remarcabile pentru județul Alba, unde un număr impresionant de copii au obținut note de 10 curat la această evaluare.
În acest an, următoarele școli din Alba au avut elevi cu media 10 la Evaluarea Națională:
SCOALA GIMNAZIALA „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA: 3 medii de 10 curat
SCOALA GIMNAZIALA „AXENTE SEVER” AIUD
SCOALA GIMNAZIALA „AVRAM IANCU” ALBA IULIA: 2 medii de 10 curat
SCOALA GIMNAZIALA „VASILE GOLDIS” ALBA IULIA
SCOALA GIMNAZIALA „TOMA COCISIU” BLAJ
COLEGIUL NATIONAL „INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ
Notele de 10 curat reprezintă un semn al excelenței academice și al efortului depus de elevi pe parcursul anilor de studiu. Obținerea unei astfel de note nu este doar rezultatul unui examen reușit, ci și al dedicării, pasiunii și implicării lor constante în procesul educațional.
Reușita excepțională a acestor elevi nu ar fi fost posibilă fără susținerea unui colectiv de profesori devotați și implicati, care i-au îndrumat și încurajat în toate etapele parcursului lor școlar. Acești profesori au fost adevărați mentori pentru acești tineri, motivându-i să își depășească limitele și să își atingă potențialul maxim.
Rezultatele remarcabile obținute la Evaluarea Națională au implicații semnificative nu doar pentru elevii înșiși, ci și pentru sistemul educațional din județul Alba. Aceste rezultate reprezintă o măsură a calității învățământului și a eforturilor depuse pentru dezvoltarea elevilor în această regiune.
Elevii care au obținut note de 10 curat reprezintă o sursă de inspirație pentru ceilalți elevi și pentru comunitatea locală în general. Aceștia demonstrează că prin muncă asiduă, determinare și pasiune pentru învățare, se pot obține performanțe remarcabile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)