Politică Administrație

Publicitate electorală| ”Beneficiile” guvernării PNL: scumpirea alimentelor și umilirea românilor!

Ioana Oprean

Publicat

în

Nu ne gândeam că după perioada de tristă amintire a guvernării Băsescu-Boc, din 2009-2011, țara noastră va mai trece atât de repede printr-o nouă criză economică, generată, de această dată, de guvernul Orban-Johannis. Din cauza nepăsării față de viața românilor, având ca pretext pandemia, PNL a sărăcit bugetul și a trimis România în cea mai acută criză economică de la Revoluție încoace. Urmărind datele statistice observăm că salariul mediu a scăzut considerabil, ceea ce reprezintă o premieră pentru ultimul deceniu și aduce pe minus puterea de cumpărare a populației.

Prețurile cresc, mai ales la alimentele de bază, salariul mediu continuă să scadă, iar guvernul PNL nu face nimic! Mai mult, să ne amintim de guvernul Băsescu-Boc, care a instaurat austeritatea și a decis tăierea salariilor și a pensiilor pentru a scăpa țara de criză. La fel se întâmplă și acum, cu tandemul de amatori Orban-Johannis, care închide ochii și acceptă umilința la care sunt supuși cetățenii țării!

În mai bine de o jumătate de an, de când PNL se află la guvernare, a reușit catastrofala performanță de a scădea nivelul de trai al românilor, mai ales în rândul pensionarilor. Dezastrul economic generat de PNL este rezultatul incompetenței unui guvern care nu a fost capabil să propună măsuri concrete de relansare a economiei, dar și al achizițiilor directe, prin care a fost mulțumită clientela politică liberală. România nu va ieși ușor la suprafață după această guvernare catastrofală. Toate împrumuturile contractate în doar câteva luni au fost epuizate pe cheltuieli inutile, care nu justificau sub nicio formă urgența. Singura soluție pe care o au românii acum este aceea de a sancționa guvernul catastrofă!

Suntem siguri că românii nu vor mai accepta să se repete criza din perioada guvernului Băsescu-Boc – din 2009-2011! Așa-zisa creștere cu 14% a pensiilor – dată de Guvernul Orban, prin tăierea cu 66% a majorărilor cuvenite – NU acoperă nici măcar scumpirile la alimentele de bază de care au nevoie pensionarii. 5 milioane de pensionari au fost păcăliți de Guvernul Orban-Johannis. Li s-a promis că punctul de pensie va creşte cu 40% de la 1 septembrie, dar cu 2 săptămâni înainte de majorare li s-a spus că nu sunt bani pentru ei. La fel se întâmplă și cu copiii, pentru care Guvernul Orban refuză dublarea alocațiilor. E cert, puterea de cumpărare scade în România.

Și va scădea accentuat, pe fondul scumpirii utilităților care vor veni, pentru că PNL a liberalizat piața energiei, a scumpirii medicamentelor și alimentelor, rezultat al devalorizării monedei naționale. Efectele șocului economic abia de acum încep să se simtă și se vor vedea cel mai probabil până la finalul acestui an. E timpul ca guvernul PNL să plece! E timpul unei guvernări pentru siguranța unui trai mai bun! E vremea PSD!

Votați Ioan Dîrzu și echipa PSD Alba la Consiliul Județean!

-Comandat de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – Organizația Județeană Alba
-Executat de UNIREA PRES SRL portal online https://ziarulunirea.ro/
-CUI mandatar financiar județean 21200019


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult