Ziarul Unirea

Proiectul de „remodelare” a scuarului Custozza va fi redezbătut de specialişti

Ieri, în incinta biroului avocatului Radu Octavian şi la invitaţia acestuia (în calitate de reprezentant al societăţii civile) s-a desfăşurat o dezbatere publică pe tema proiectului de reabilitare a interiorului Cetăţii Vauban, cu referire directă la eventuala defrişare a copacilor din scuarul Custozza. Au onorat invitaţia dna Hedviga Călin, arhitectul şef al municipiului şi viceprimarul Ioan Bogăţan, pe de o parte şi reprezentanţii care au militat pentru păstrarea arborilor din Custozza, respectiv arh. Marius Barbieri ca reprezentant al Asociaţiei Alba Verde, doi tineri membri ai aceleiaşi asociaţii şi Florin Roman.
Dezbaterea, punctată pe alocuri cu momente mai tensionate, a clarificat, cel puţin pentru moment, unele direcţii de acţiune ale Primăriei Alba Iulia cu privire la soarta scuarului Custozza, în sensul că arhitecta şefă Hedviga Călin a susţinut că în prezent este în vigoare o dispoziţie de oprire a lucrărilor de şantier în Custozza până la definitivarea cercetărilor în acest site arheologic. După prezentarea concluziilor arheologilor, se vor convoca din nou toţi factorii de decizie în acest proiect şi se va lua în discuţie o nouă abordare a zonei, o nouă viziune sau poate aceeaşi, a specificat arhitecta şefă. La insistenţele celor prezenţi la dezbatere, dna Hedviga Călin a precizat şi că proiectul ar putea fi modificat.
Reprezentantul Asociaţiei Alba Verde, arhitectul Marius Barbieri, a insistat din nou asupra necesităţii convocării unor arhitecţi peisagişti independenţi de Alba Iulia, profesionişti ale căror variante de amenajare a zonei Custozza să fie luate în calcul de oficialităţile locale. Propunerea a fost primită cu răceală de reprezentanţii primăriei care au argumentat că şi proiectul actual a fost conceput de arhitecţi de renume. Organizatorul dezbaterii, av. Radu Octavian, a avut un schimb de replici destul de dure cu viceprimarul Ioan Bogăţan după ce l-a simţit pe acesta cam „persiflant” şi evaziv în legătură cu doleanţele celor prezenţi. Un „tir încrucişat” a fost înregistrat pentru o scurtă perioadă de timp între Florin Roman şi arhitecta şefă Hedviga Călin, pe tema autorului proiectului din 2003 Custozza: Roman a invocat Proiect Alba SA iar reprezentanta primăriei pe arhitectul Ţarălungă. Tentativa arh. Hedviga Călin de a explica faptul că primăria, prin serviciul de Urbanism, este doar „liantul între concept şi instrument” a fost parată virulent de av. Radu Octavian care a afirmat că „noi, cetăţenii, nu putem trage la răspundere decât primăria”.
O concluzie destul de tristă a fost smulsă reprezentanţilor primăriei, la insistenţele lui Florin Roman: deşi în Alba Iulia nu există niciun spaţiu verde care să aibă titulatura de „parc”, primăria municipiului a fost de acord cu defrişarea copacilor din Custozza. Viceprimarul Ioan Bogăţan a încercat să „înverzească” oarecum această tristă concluzie exemplificând cu proiectul noului parc dendrologic ce va fi amenajat în zona Mamut, ceea ce nu compensează, în opinia reprezentanţilor societăţii civile, lipsa unor copaci verzi şi umbroşi în inima oraşului, printre betoane şi pavele, care vara pur şi simplu creează o senzaţie de deşert torid.
Singura certitudine obţinută în urma acestei dezbateri a fost readucerea în discuţie, în perioada imediat următoare, a proiectului de „remodelare” a scuarului Custozza. „Un exerciţiu de democraţie”, a recunoscut arhitecta şefă Hedviga Călin.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Nunți și botezuri INTERZISE chiar și în spa. Decizia CJSU

Nunțile, botezurile și evenimentele private nu se vor mai putea organiza nici în spații deschise, în urma Hotărârii nr. 141… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

49 Comentarii

alexandru 5 aprilie 2011 at 8:50

mai nou custozza nu mai e parc ci un scuar.morala: nu va puneti cu hava ca o sa va para rau.primaria face ce vrea ea si cu asta basta.si dupa cum arata si parcurile din centru ma astept la noi surprize din partea primariei.pe acest forum am tot fost trimis la padure de cate ori am incercat sa spun ca distrugerea zonelor verzi afecteaza calitatea vietii.. de fapt ideea e ca toti cei care distrug zonele verzi ale orasului si aproba constructii inghesuite s-au mutat de mult in zone rezidentiale retrase( micesti, schit, paclisa etc) si acum vin cu idei de betonare a orasului. pe ei nu ii intereseaza confortul cetateniilor( si pt toti cei care ma vor contra va spun doar atat: de ce pun cearsafuri umede cetatenii din cetate pe geamuri vara?, de ce asteapta seara sa iasa la o plimbare….de bine ce le e?unde sunt zonele verzi de altadata?.. am facut parcari? foarte bine…si aerul pe care il respiram?)asta e capitalismul, interese politice si financiare…am vazut macheta acelei piatete ce se vrea creata in locul parcului.. pardon scuarului custozza…e un hectar de pavaje….va aduce prosperitate cuiva?… va vedeti vara plimbandu-va pe acolo?de ce tine primarul mortis sa darame parcul custozza desi sunt destui cetateni impotriva acestui fapt? orgoliu personal?interse financiare? afacerea s-a negociat cu comision per mp sau de ce nu se poate rezolva o problema de genul custozza.?de ce nu putem salva copacii si crea o zona deschisa in fata universitatii.. ar fi deajuns…de ce nu tine cont primarul de dorintele cetateniilor?

alba 5 aprilie 2011 at 8:52

dar parcul dendrologic ce este? pe mamut de ce nu se face parc? pe valea popii de ce nu? la vechiul poligon militar de asemenea… alea ar fi aprcuri adevarte, cu padure in toate regula si alei de cel putin 500m – 1km nu 2 3 copaci

alexandru 5 aprilie 2011 at 9:02

bine ca nu mas trimiti la arieseni….aveti un tupeu extraordinar.. de ce nu mergeti voi cu pavelele pe mamut si sa lasati oamenii in pace?ce zici?probabil ai fost vreodata pe v popii ? ai tupeu sa trimit pensionari, mame cu copii la plimbare pana acolo? ies din casa si ma duc pamna in micesti ca sa ma plimb in parc? dar aerul ce-l respir in aceasta ” frumoasa cetate”?astept cu interes alegerile… am presimtirea ca 10 ani nu mai aud de voi… ati sfidat acest popor in fiecare zi de mandat al vostru.

Aurelian 5 aprilie 2011 at 12:02

Dragul meu nu vezi ca toti contestatarii reprezinta interesele Piticului Atomic, de a avea scorburi unde sa se ascunda.Parcul dentrologic eventual un parc pe mamut, sau ori unde se va face, va avea arboli tineri ca si padurea curatata de la Schit, si nu arboli cu „scorburi” pentru „necesitatile Piticului Atomic”!

alba 5 aprilie 2011 at 8:57

nu te supara dar cativa copaci care i poti numara pe degete numesti parc? poate spatiu verde, dar nu parc… acolo di o tura cu bicicleta si ai iesit din parc dupa 1 min… poate nu ai fost in afara sa vezi cum arata un parc… si in tara, la Zalau de ex au transformat o padure de la marginea orasului in parc…. la fel se face si la Cluj, sa aiba cateva hectare, sa ai liniste cand te plimbi, nu sa auzi fiecare caine care trece prin parc cum latra

Ciprian 5 aprilie 2011 at 9:30

In primul rand Primaria a spus clar ca exista un proiect dar el este infuentat in principal de descoperirile arheologice care se fac in locatie. Apoi, copacii din Custozza, asa cum am putut vedea la cele cateva exemplare taiate, sunt foarte gaunosi. Se vor planta alti copaci (nu puieti ci exemplare mari). Da, in general orice parc important este in zonele de la marginea unui oras (exceptie fac SUA si Canada unde este evident ca asezarile sunt mult mai noi) Nu vad care este problema sa va plimbati intr-un parc daca acesta este la Schit. Rea vointa se numeste si atat. O tot dati cu „intelegeri”, „afaceri” si „batut palma”.Acuzatii de doi bani aduse oamenilor din una din cele mai de succes administratii din tara. „Parcul” Custozza este oribil asa cum este acum. Daca doriti aer curat, de ce nu va vad la nici o actiune de plantat dragilor? De ce e nevoie de ONG-uri cum sunt Rotary si Lions sa planteze copaci??? Toate ONG-urile „verzi” abia daca fac 3 actiuni relevante intr-un an. Restul il face Primaria sau diferite partide politice. Pe mine ma puteti gasi facand ceva.Primaria, la fel, mobilizeaza resurse considerabile pentru actiuni de gen.Voi? Voi sunteti aia dupa care adunam noi, „prostii” sticle si pungi de plastic.

alexandru 5 aprilie 2011 at 9:45

te banuiesc ca esti angajat intr-o institutie pdlista.rea vointa e din partea voastra ca nu dati doi lei pe oamenii din acest oras si tara.tot aduceti argumente in favoarea distrugeii unor zone verzi.sunteti din lat film.. unul cu bani…dupa alegeri jocurile se vor schimba, vi se vor taia finantarile astea darnice si vom reveni la normal.copacii aia gaunosi faceau ceva util pentru noi: oxigen.tu esti angajat la stat, in timp ce eu te platesc , tu in loc sa te faci ca lucri postezi toata ziua mesaje.eu am patron si un salariu in functie de incasari.tu ai ordin sa postezi pe net.nu o sa plantez in viata mea un pom in parc, pt ca nu e parcul lui tata, eu vreau ca primaria sa nu distruga ceea ce avem deja.iar pentru cel care ma acuza ca nu stiu cum arata un parc si vine cu exemple de prin zalau ii spun doar atat: nici dumneata nu stii cum arata un oras, si acii as putea veni cu exemple sa iti dovedesc ca alba e o comuna frumoasa cu multe pavele si terase pe trotuare.parcul acela era inaintea voastra aici.oamenii nu apreciaza distrugerea lui.oamenii nu apreciaza decizille pdl-ului in general dara asta nu impiedica acest partid sa sfideze poporul in fiecare zi.pana in 2012 cand va inceta cu sfidarile.pe langa hava nici iarba nu creste: ca dovada deputatii care au plecat din partid.nu te poti pune cu el.punct.e un tiran care isi urmareste adversarii si ii distruge. e o forta politica si el stie asta.si ca curiozitate: cum de se gasesc acum fonduri pentru toate: mamut, zona bazinelor schit, iluminat public, modernizari oras.. parca era criza si se taia tot?sau criza e doar in opozitie?cum de toate lucrarile incep in asa fel incat sa se inaugureze inainte de alegeri?…stiti raspunsul….e o rusine cum o comunitate isi ditruge parcurile? ce o sa va faceti fariseilor cand ue va interzice accesul auto in zonele urbane?e ultimul mesaj in care intru in polemici cu tine cipriene, tu primesti ceva sa postezi eu nimic.si nu vreau sa iti fac jocul.lsi parcul daca e la schit un pensionar bolnav sau o mama cu caruciorul de copii dupa ea va renunta sa mearga la plimbare.dar de ce ne trimiti prin munti? banui ca cetatea va fi un esec .. parca acolo era zona de promenada….sau banui ca vara nu va fi nimeni prin ea…..?ai grija.. trebuie sa fii coerent in ceea ce scrii..la revedere.

reptilian 5 aprilie 2011 at 10:35

„Ciprian” si ceilalti (putini) fac parte din grupul de bloggeri angajati de Corint pentru a denigra orice are legatura cu contestarea proiectului atit de drag tipletei Sabau-Hava-Franchini.Grupul de bloggeri are traditie in mercenariat.Au mai fost angajati sa sprijine proiectul Rosia Montana.Angajarea lor ( la negru) s-a facut in ideea ca ei reprezinta ceva in lumea virtuala a blogurilor. Sabau a luat plasa aici pentru ca opinia generala este impotriva taierii parcului Custozza si niste bloggeri care se citesc doar unul pe altul pentru a avea ceva trafic nu pot schimba aceasta opinie generala.Degeaba se ascund ei sub diferite pseudonime si posteaza comentarii on line pentru ca nu au nici ecou

Ciprian 5 aprilie 2011 at 10:47

Serios? Uite, eu pot sa iti demonstrez cu usurinta ca nu sunt angajat de Corint.Ba mai mult, iti demonstrez ca nu am nevoie sa ma angajeze Corint. Sunt angajat la o multinationala si pe langa asta am si un mic business.(nu, nu unul care are vreo legatura cu servicii publice sau mai stiu eu ce nascociri de rahat ai putea debita).Sunt un cetatean al orasului si imi spun parerea.Daca sunt de partea administratiei publice nu inseamna ca fac parte din ea.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 10:41

Nu doar ca faci presupuneri gresite dar esti si neatent.Chiar intr-una din disputele noastre am precizat clar ca sunt angajat in domeniul privat. Sunt foarte coerent in tot ce scriu, ceea ce nu pot spune despre tine.Ar fi dragut sa imi scrii numele corect.E chiar atat de greu? Lucrarile incep odata cu obtinerea finantarii. Finantari se gasesc acum pentru ca, asa cum prea bine stii, s-au atras fonduri europene de sute de milioane de euro. Pe munca „fariseilor”.Nu am decat felicitari pentru echipa ce s-a ocupat de asta. Nu te-am trimis in munti ci la 10 minute de Custozza.(pe jos) atat faci pana la schit. Este pacat ca refuzi sa vezi ce se face.Este pacat ca incerci sa improsti cu noroi toate modernizarile care se fac la infrastructura in orasul asta.Toate investitiile in cetate.Da, cu un parteneriat public-privat.Pentru ca doar asa se poate si doar asa s-a putut in toata europa.Nu ai avut macar curiozitatea sa arunci o privire in jurul tau si sa vezi ca orasul s-a schimbat in bine. Lasa.O spun altii.Destui cat sa conteze.

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 10:49

O spun altii.Tu si inca 2:)…ce parere ai de cei 6000?

a 5 aprilie 2011 at 10:57

5995 de membri de partid galben din toata tara si 5 ecologisti curati

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 11:01

ciprian…..nu mai semna cu a ::))

alexandru 5 aprilie 2011 at 11:06

semnaturile s-au strans pe strazile albei.incercati sa duceti in derizoriu opinia publica. normal era ca un proiect de asemenea amploare sa fie dezbatut.ingropam 50 mil de euro in santuri.e un inceput timid , am vazut ca mai nou deciziile in consiliul local se iau cu mai multa grija, se dezbatautorizatiile de constructie, se amplaseaza panouri in oras in zonele cu pricina, se cere parerea cetateniilor….pdeleilor nu mai tine si incepeti sa simtiti asta….5995 de membri galben cu drept de vot sunt mai multi decat cei pe care ii adunati voi in duminica votului din cartierul de sub bazinul olimpic…alegatorii aia de vin dupa ora 16.00 cu puradeii in brate si cu buletinele proaspat eliberate de sclep alba….lumea se desteapta stimate „a”.. criza a stimulat neuronii.judetul alba e dovada vie a neputintei pdl.un judet mort, exact ca si viitorul acestui partid de trista amintire.toti cei care au ceva de spus impotriva voastra sunt politici.. voi sunteti heruvimi cazuti din cer direct in curtea lui sabau.dupa ce ati politizat pana si gradinitile din oras aveti tupeul sa spuneti ca opozitia ataca planurile mareste ale marelui primar.voi care controlati totul, aveti tupeul sa spuneti asa ceva.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 11:20

A fost o dezbatere publica atunci cand prevedea legea. Nu a mers nimeni. Totusi, ca dovada ca administratia tine cont de parerea publica, chiar si in al 12-lea ceas incearca sa faca modificari proiectului incercand sa multumeasca pe toata lumea. Da, „reprezentatia” de atunci a fost una politica. 80% din oamenii prezenti erau membri PNL. Vrei detalii? uite, au fost persoane acolo, care si-au dat acordul pentru proiect initial, persoane care au semnaturi in acel dosar de proiect.Cui spui tu ca nu e o miscare politica? Crede-ma, eu imi intreb cunoscutii despre o situatie doar dupa ce le prezint „the full picture” ce este ce se doreste acolo. Din 40 de persoane cu care am discutat, 3 mi-au spus ca nu sunt siguri restul ca ar prefera sa se refaca parcul. Ai incercat sa privesti situatia cu putina detasare?Sa vezi realitatea? Sa asculti putin SI ce spune administratia nu doar agitatorii? Sper ca da. Oricum, exista o patura de oameni care nu va accepta nici o schimbare ca fiind benefica.

alexandru 5 aprilie 2011 at 11:27

@cirpian:e ultimul mesaj in care intru in polemici cu tine cipriene, tu primesti ceva sa postezi eu nimic.si nu vreau sa iti fac jocul. asta am scris mai sus.incearca sa postezi direct la articol.fa-ti datoria .eu nu mai polemizez cu tine.nu mai posta raspunsuri commenturile mele.multumesc.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 11:02

„cei 6000” ? Care 6000? ai cui? faceti un film? „come back with your shield or on it!”
Mai stimabile.Eu postez cu numele meu. Tu te ascunzi dupa un calculator din sediul PNL. Lasa-ma cu cifre din fanteziile tale erotice. Fii dragut si vorbeste clar, concis si formuleaza o idee clara pentru a putea purta o conversatie inteligenta si inteligibila. Desi…daca ma gandesc mai bine…am sa merg pe principiul:” don’t argue with stupid people.They drag you down to theyr level and beat you with experience”. Pentru tine: google translate.

blog pe bloc 5 aprilie 2011 at 11:59

da..ciprian este numele tau adevarat :)……..si stii sa faci copy paste pe citate in limba engleza.Necazul este ca nici macar limba romana nu o stii, asa ca faci copy paste pe citate din Hava, Sabau si Franchini.Esti un blogeras ratat si aici esti multumit ca te citeste cineva……..Bafta in continuare

Ciprian 5 aprilie 2011 at 12:06

Daca tu nu esti capabil sa construiesti o fraza sau sa porti o discutie…your problem. In ce priveste limba romana sau cea engleza, haide sa te ajut.Formularea corecta in cazul tau era: „faci copy-paste CU citate”.Multumesc 😉

Dan Agrisan 5 aprilie 2011 at 11:46

Ciprian, daca se vorbeste despre sustinerea cetatenilor pentru acest proiect, pot sa iti spun, fara sa am pretentia ca am facut vreun sondaj, ca am vorbit si eu cu mai multi cetateni, alesi la intamplare si, intr-adevar, marea majoritate erau pentru transformarea parcului. Unii mi-au povestit despre istoria piatzetei (asa cum o auzisera ei), altii despre ciori. Cu totii erau, insa, convinsi ca e vorba despre o inlocuire a arborilor din parc cu altii, mai tineri (cu coronament de 6 metri, imi ziceau unii). Cand le-am spus ca, de fapt, intentia primariei este sa ii rada pe toti (cu exceptia a 2-3) si sa puna piatra pe jos, niciunul nu m-a crezut. Luand-o asa, ca o ipoteza fantastica, mi-au spus ca, totusi, in acest din urma caz nu ar mai fi de acord cu proiectul. Unul mai informat stia si de proiectul cu „parcul” de pe Mamut, dar nu il vedea in niciun fel ca pe o compensatie pentru Custozza. Oamenii gandesc in termeni de sentimente si e evident ca daca li s-ar spune brutal ca parcul urmeaza sa fie ras nu ar fi de acord, asa ca nu ar trebui sa mire pe nimeni impotrivirea lor. Primaria face insa foarte bine ce face neinformand sau informand gresit in legatura cu intentiile ei de transformare a parcului.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 11:53

Parerea mea sincera este ca nu e vorba de nici o dezinformare.Planurile sunt publice de foarte mult timp, s-a dat in ziare, pe internet, chiar si you-tube-ul are filmuletele cu planurile.Tot ce trebuie sa faca un cetetean interesat e sa priveasca.Dar interes nu prea exista.Sunt de acord ca trebuie respectata vocea comunitatii.Dar, stim amandoi ca asta trebuie facut la prezentarea initiala a proiectului. Poate ar trebui constituita o adunare reprezentativa de cetateni (nu de gica-contra) care sa reprezinte „comunitatea” desi, primaria face asta prin voturile primite.Dar, poate ar ajuta un „corp comun” in prezentarea ideilor si doleantelor. Desigur, aceste lucruri trebyuiesc facute inainte de acceptarea proiectelor pe fonduri UE. Cred ca stim foarte bine ce inseamna modificarea unui proiect odata acceptat. Sunt convins ca se va gasi o solutie optima si in cazul Custozza.

Dan Agrisan 5 aprilie 2011 at 12:45

Ciprian, eu nu iti vorbesc de oameni care intra pe website-ul primariei, pe youtube s.a., ci de oameni care, cel mult, citesc „Unirea” pe diagonala si care au mai fost pe la unele evenimente festive organizate de primarie unde li s-au prezentat niste lucruri. Adica de majoritatea oamenilor. Si da, interes nu prea exista, cel putin nu in forma aceea pura a implicarii civice, si de acest lucru se profita din greu. Ceea ce nu e OK deloc.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 13:04

Pai, atunci care e solutia? Daca au fost prezenti la prezentarea primariei, puteau intreba de atunci …ce se intampla cu? Problema este: care e solutia? Exista o forma legala pentru a se putea constitui un grup de cetateni care sa reprezinte interesul civic al urbei? Cata vreme proiectul a primit toate avizele necesare, s-au indeplinit tate conditiile prevazute de lege si toate entitatile care trebuiau sa isi dea acceptul au facut-o, mi se pare foarte ok ca primaria rediscuta acest proiect pentru a satisface SI nevoile protestatarilor. Desi, stim bine ca unul dintre motivele politice pentru organizarea protestului este intarzierea lucrarilor.

Dan Agrisan 5 aprilie 2011 at 13:32

As intra intr-o polemica referitoare la avizele primite, dar nu e nici locul, nici timpul aici. Dar sunt de acord ca rediscutarea, macar a unei parti a proiectului, face cinste Primariei. Cu conditia ca discutia sa aiba loc cu adevarat, nu sa fie mimata.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 11:47

Poti sa iti pastrezi parerea.Cum spuneam, eu pot dovedi ca nu sunt platit de nimeni. Tu poti face la fel? Se pare ca nu. Te lansezi in supozitii pe baza a ce ai auzit de la unul si de la altul.Vrei zone verzi dar te doare in cot de proiectul Mamut, vrei libertate de gandire doar cata vreme lumea iti da dreptate.Combaterea unui comentariu de-al tau o fac cu argumente. Intotdeauna. Si, FYI: postez unde doresc.Nu cred ca ai drept unic de folosire a site-ului.

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 12:04

@ciprian. Cum poti dovedi ca nu esti platit de nimeni? ::)))))))))))))))). Asa ziceai si cind sprijineai cianurile de la rosia montana.Acum sprijini cianurile de la primarie.Stie toata lumea grupul de blogeri din slujba lui Sabau care este disperat ca are imagine proasta si tu esti unul dintre ei.Semneaza cu numele intreg si spune de unde esti…ce ai facut in viata asta.Nu ai curaj pentru ca esti un ratat fara coloana vertebrala.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 12:10

Mai, pana una alta, tu esti cel care semneaza cu numele meu.Iar eu, da, pot dovedi ce si cine sunt.Te invit la o cafea.Fac eu cinste.Si in ce priveste proiectul „Rosia Montana”…las-o moale.Singura ocazie cu care ai ajuns tu pe acolo a fost, probabil, o betie la margine de protest. Provenienta ta, si a celorlalti cu acelasi ton, se observa clar din limbajul folosit.

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 12:18

nu asa draga……ciprieni sint multi…..si nici este numele tau adevarat.Spune clar, nume prenume si loc de munca…..Nu ai curaj pentru ca imediat se vede ca esti in slujba lcelor care distrug parcul.Ia spune, din cele 75 de locuri de parcare care se fac in locul parcului iti da si tie unu sa stai turceste si sa maninci covrigi? (ca de atita iti dau bani). k !

Ciprian 5 aprilie 2011 at 12:27

:)) vino mai la o cafea 🙂 haide sa te convingi ca nu sunt platit de nimeni sa postez. Stiu ca iti este usor sa arunci presupuneri dar nu recomand cata vreme nu esti in cunostinta de cauza. Nu am rabdare sa imi pierd timpul cu oameni insignifianti. Vrei sa ne vedem la o cafea? sunt eschis.Acolo pot sa ma recomand cu nume complet si CV daca te ajuta cu ceva.Aici, nu vad sensul cat timp simti nevoia sa imi copiezi numele. 😉

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 12:28

ok..andrei…..hai la cafea
unde?

Ciprian 5 aprilie 2011 at 12:38

Greu nu? Ciprian e numele. Si 20:00 la Maroon ar fi perfect. Trebuie sa port camuflaj pe fata pentru a imi evidentia statutul de „mergenar blogger” sau vrei sa port trei trandafiri la rever sa iti fie mai usor sa ma recunosti? 🙂

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 12:42

mergenar…..ok..te-am recunoscut::))))
Bine, Andrei….acolo.Ne vedem diseara:).Nu purta trei trandafiri..poti purta unul singur si geaca portocalie.Oricum eu te cunosc……

Ciprian 5 aprilie 2011 at 12:48

Daca ma cunosti e excelent. Putem povesti intre prieteni. 😉 si tot Ciprian ma numesc indiferent de ce fantezii ai tu 🙂

cip cip 5 aprilie 2011 at 13:20

Ciprian , roaga-i pe toti prietenii tai portocalii sa incerce un mic exercitiu de respiratie – inspirati profund , inchideti ochii , si abtineti-va de la orice alta actiune timp de 9-10 minute .Efectele extraordinare vor incepe sa se vada chiar de a doua zi …….pentru noi toti.
Daca nu reusiti din prima incercati cu niste pungi de plastic si ajutati-va reciproc la legat …cat mai strans.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 13:24

Ok, ceva pertinent ai de spus? Are rost sa imi pierd timpul diseara sau chiar nu esti capabil de o discutie inteligenta, argumentata si in general deschisa pentru persoane cu IQ peste 20?

cip cip 5 aprilie 2011 at 13:34

mai, nu stiu ce sa zic , ca uite bunica mea a fost externata ieri de Ceke asta al tau si inca nu i-au dat pat in alt spital si stam cu ea in parc , o pazim cu randul sa nu dea astia de la primarie cu buldozerele peste ea , cum astia rad tot ce-i verde si cum ea saraca este o leguma , judeca si tu cat e de periculos

Ciprian 5 aprilie 2011 at 13:43

Bine, am inteles. Nu ai verticalitatea necesara unei polemici fata in fata.
Sa ai o zi placuta.

cip cip 5 aprilie 2011 at 13:46

tata -i plecat la coada la promotie ca spun astia ca dau astazi boia de ardei la jumate pretu’ si lu tata ii place sa-si vopseasca ouale de paste cu boia ca-i nostalgic comunist si pe sora-mea nu ma pot baza ca-i rea de gura si lupta contra poluarii cu hidrocarburi pe centura……………….

cip ciprian 5 aprilie 2011 at 13:50

Andrei , ramane valabila treaba cu cafeaua , cip cip nu sunt eu , a intervenit aiurea in discutie

Ciprian 5 aprilie 2011 at 14:02

ok

alexandru 5 aprilie 2011 at 14:09

este inchis forumul can can sau de unde atatea idei academice pe aici? mergeti la o discutie despre raderea unui parc? cu argumente pro? acu m-am prins , deci ciprian e mircea hava in persoana.sper mircea ca nu mergi la inatlnire cu buldozerul…..hava mircea stie ce e mai bine pentru noi…iar noi suntem niste nerecunoscatori…..sa ne fie rusine…..pentru asta ne va scumpi apa….ca hava poate face si treaba asta.e un fel de chuck norris al politicii romanesti.radem, deomolam, construim cu firmele noastre( nu de partid, ale noastre, ca lui chuck nu-i place sa politizeze ci doar sa polenizeze) facem ce e mai bine pt comunitate, nu dam proprietati inapoi decat la oancea, nu acceptam decat solutii bazate pe havele.mai nou facem turism istoric.facem orice.parca o si vad pe udrea plimbata cu caleasca la congresul tursimului din mai 2011-alba iulia. intre timp ma chinui sa le explic parintiilor mei pensionari teoreme economice( henry quitton pt marele ciprian-corint) prin care sa inteleaga ca trebuie si ei sa plateasca cass, desi au cotizat o viata la sistemele publice. le explic ca e criza si ca toate lucrarile astea ce se fac pe toate drumurile sunt rodul muncii pdl-ului pentru binele lor.le explic ca o banala bronhoscopie nu se poate face in acest judet, ca trebuie sa mergem la cluj, le explic ca vor lua autobuzul de acum daca vor sa mearga la plimbare, ca primarul a hotarit ca locul parcurilor e undeva pe mamut.le voi explica si unde e mamutul.le voi explica ca au muncit o viata degeaba, ca acum ne conduc toti smecherii si penalii.le voi explica ca asta e modernism si progres.ei vor intelege. si la fel ca mine vor regreta ca au dat o sansa unui marinar care a promis ca va reforma romania, dar a uitat sa precizeze ca o va face prin intermediul unui partid de penali si afaceristi.va pup pe toti dragilor.astept cu interes discutii despre rosia montana, si beneficiile formaldehidei asupra sebeseniilor.toate astea sunt progrese notabile.( au mai ramas 16 luni pana la lagerile locale, grabiti-va cu lucrariile…)va pupa cu respect un cetatean care refuza sa inteleaga aceste lucruri.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 14:36

Bine Alexandru. Daca incerc sa port o discutie civilizata nu e bine. Imi pare rau dar nu doresc sa ma cobo la nivelul tau si sa ma injur cu toata lumea. Idea ta e urmatoarea: Sa plece toti investitorii din judet: Kronospan, Holtz, Transavia, etc, apoi cetatea sa ramana cum era, trotuarele sa fie din acelasi asfalt care trebuie inlocuit la fiecare 3 ani sau, de ce nu, mai bine il decopertam si lasam pamant gol…sa fie natural nu? Tu ai idee ce inseamna disparitia unitatilor de productie din judet? nu stiu in ce film traiesti tu, dar cred ca traiul din pensia parintilor incepe sa te afecteze. Chiar trebuie sa iti fac eu un calcul demografic pentru a te face sa intelegi de ce fiecare angajat NU poate sustine 2,3 pensionari in urmatorii 20 de ani? Vrei adevarul? Esti un habarnist care prinde bucatele de informatie, le leaga cu caruta de frustrari si varsa totul aici. La revedere.

HH 5 aprilie 2011 at 14:19

HAVA, SABAU SI LANCRAJAN SI-AU TRIMIS DOI COPII DE MINGI ( HEDVIGA SI BOGATAN ) CA SA MIMEZE DIALOGUL.
DEJA,S-AU TAIAT CEL PUTIN 30 DE COPACI DE PE MARGINEA PARCULUI SI DIN PROXIMITATEA ACESTUIA.SI MULTI ALTII DE PE STRAZILE APROPIATE. DE CE , CINE RASPUNDE PENTRU ASTA , CU CE DREPT ??!!

Aurelian 5 aprilie 2011 at 15:06

Ce Dracu, HH, te-a luat si pe tine Piticul Atomic, in solda, ca sa-i aperi scorburile, unde obijnuieste sa-si faca „siesta”?

Andrei 5 aprilie 2011 at 14:34

Mah, astia „ecologistii” intelegeti, ca totul e pentru TURISM. TURISMUL aduce bani, locuri de munca, si in final mai multe sanse de reusita in viata pentru fiecare dintre noi individual. Pana si voi, veti castiga mai mult sau mai putin, din turism, atata timp cat sunteti albaiulieni, e logic. Daca luna vitoare vin 100 000 de turisti in Alba Iulia, aceia vor cumpara suveniruri, vor merge la o terasa si o parte din ei s-ar putea sa se cazeze la hotelurile/pensiunile din oras lasand bani. Aia care vor castiga direct, din turism, in final vor cheltui banii in centrele comerciale pentru mancare/imbracaminte/ mobila, etc, iar final toti vor castiga mai mult sau mai putin din turism, de la Florin Roman Ecologistul la lucratorii de la Salprest. E vorba de un circuit economic, logic. Nu vedeti, ca practic va dati in cap singuri ? (exceptie – cei care sunt din afara orasului si le place sa le spuna ei albaiulienilor cum sa isi traiasca viata). Nu sunt argumente logice astea ?

Dan Agrisan 5 aprilie 2011 at 15:53

Andrei, lasand la o parte ca vei putea numara pe degete persoanele care ciar vor castiga din suveniruri si cazare in cetate, de unde ideea asta ca turismul, ca sa fie rentabil trebuie neaparat : (i) sa se faca impotriva mediului inconjurator si (ii) sa fie insotit de sacrificii din partea locuitorilor cu privire la calitatea vietii lor? E OK sa faci sacrificii pentru turism si sunt de acord cu principiul ca tb sa pierzi ceva ca sa castigi altceva, dar chiar crezi ca daca radem un parc (in loc sa-l reamenajam) si-l facem piateta si taiem toti arborii din interiorul cetatii o sa ne trezim cu o droaie de turisti? Sau zici si tu ca si altii, stai sa se faca si apoi vedem noi cum o fi.

Ciprian 5 aprilie 2011 at 18:31

Dane, odata adusi turistii in oras, e treaba comerciantilor sa scoata profit din asta. Sunt de acord ca nu trebuie sacrificata calitatea vietii.Cred totusi ca acest proiect nu sacrifica mai nimic in comparatie cu ce aduce. Stiu ca multa lume dorea o zona pietonala extinsa.Acum o avem, respectiv cea care exista deja este marita.S-au plantat copaci, peste 2,5 m in santurile cetatii ceea ce duce la o imbunatatire a zonei din pct-ul asta de vedere.Dar nu pot fi facute toate in 5 minute. Zona centrala se doreste una cu expunere ridicata, respectiv vizibilitate crescuta pentru vizitatori iar zona de promenada poate fi imbogatita cu copaci, etc.De altfel, proiectul este facut de asa natura incat chiar cu taierea copacilor din Custozza, se castiga aport de oxigen prin plantarea unui numar mult mai mare in restul zonelor pietonale din cetate.Desigur, nu se poate face asta in 3 zile si nici copaci de 6 m nu pot fi plantati

Dan Agrisan 5 aprilie 2011 at 23:20

Cred ca acest lucru trebuie explicat de primarie si, poate, de proiectant, nu intre noi pe forumuri. Pentru ca, daca plantarea altor copaci in zona (care, probabil, nici nu vor fi maturi) nu se poate face in trei zile, taierea copacilor din Custozza si din alte parti se poate face in chiar mai putin timp. Si efectul poate fi permanent.

alexandru 6 aprilie 2011 at 9:07

felicitari cipriene, dupa informatiile pe care le detii legate de proiectul cetatii tocmai te-ai dat de gol ca ai ceva in comun cu actuala administratie.zona centrala se doreste una cu expunere ridicata?.. citezi dintr-un stiudiu de fezabilitate facut pe genunchi si la dictarea lui sabau.2012 e anul sfarsitului…..pentru pdl.amr 16 luni pana la alegerile locale.la urna o sa va aratam arborii de 3 m si pavelele.si pt cei care sustin ca viitorul orasului e turismul: atentie nici mamaia nu are numarul de turisti pe care il tot fluturati prin rapoartekle voastre de partid. in alba nu se face turism ci doar vizite organizate de scoli sambata cu autocarul ,unde elevii vin sa vada cetatea si catedrala….niciodata aceste grupuri nu se vor caza la alba….nu au de ce..o sa vina o vreme cand va trebui sa justificati esecul unui proiect asa de costisitor.dar nu ma mira nimic, udrea finanteaza partii de schii la altitudini unde zapada se topeste in 3 zile, sau partii care trec printre cabane, in functie de culoarea primarului.dar timpul se scurge, nemultumirea oameniilor este mare, si legat de custozza, sa stiti ca pensionarii orasului nu posteaza pe forum dar asta nu inseamana ca sunt de acord cu raderea lui.si faptul ca mai nou nu il numiti parc ci scuar nu face decat sa imi demonstreze mie personal nemernicia unei administratii care face doar ce vrea ea.