Proiect pentru amplasarea unor cișmele în Municipiul Sebeș. Locațiile unde ar putea fi așezate
Proiect pentru amplasarea unor cișmele în Municipiul Sebeș. Locațiile unde ar putea fi așezate
Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local din Șebeș din data de 29 februarie, se află un proiect de hotărâre care prevede amplasarea a unui număr de 7 cișmele pe raza Municipiului Sebeș.

Potrivit proiectului, cele 7 cișmele urmează să fie amplasate în următoarele locații: parcul Arini, parcul din fața clădirii primăriei, parcul tineretului, autogara Sebeș, localitatea Rahău, localitatea Petrești și localitatea Lancrăm.
Acest proiect a fost propus pentru hidratarea și răcorirea în zilele călduroase de vară, dar și cu alte ocazii. Așa cum cadrele medicale atrag atenția, hidratrarea nu ține cont de sezon. Accesul la apă rece potabilă este o nevoie elementară, dată de nevoia de hidratare a organismului, la care se adaugă igiena mâinilor. Din această cauză se ajunge la necesitatea amplasării acestor cișmele stradale pe raza municipiului Sebeș spune inițiatorul proiectului, Dorel Aurelian Bogdan în referatul de aprobare.
“Proiectul meu are avize negative pentru că din răspunsurile primite din partea Comisiilor de resort din cadrul Primăriei Sebeș nu ar exista o supraveghere video în acele zone în care am propus amplasarea cișmelelor și că nu sunt prevăzute sursele de finanțare.

În realitate, în toate zonele precum, Parcul Tineretului, Parcul Arini, în Parcul Primăriei și in Autogara Sebeș ar trebui să existe camere de supraveghere funcționale. În parcul Arini există un izvor care nu este funcțional, neîngrijit și nu are apă potabilă. Tinerii și nu numai, cetățenii de toate vârstele își petrec timpul liber sau fac mișcare de agrement și relaxare în parc și nu au o sursă principală cu apă potabilă. Iar pentru celelalte localități aparținătoare municipiului Sebeș: Petrești, Lancram și Rahău este vital să existe o cișmea publică.
În ceea ce privește sursa de finanțare precizez faptul că Bugetul Local a municipiului Sebeș a fost aprobat în 9 februarie 2024 iar proiectul a fost depus în 21 decembrie 2023 însă datorită răspunsurilor comisiilor care au fost transmise târziu doar în luna februarie după aprobarea bugetului pe 2024 acest proiect a fost amânat de pe o zi pe alta întârziindu-se soluționarea lui în mod favorabil,”a declarat Dorel Aurelian BOGDAN, inițiatorul proiectului de hotărâre.
Proiectul de hotărâre este inițiat de consilierul local Dorel Aurelian Bogdan, dar nu are toate avizele de specialitate și foarte probabil nu va fi aprobat de Consiliul Local.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Florin Poenariu, Tezaur Uman Viu din Alba, participare onorantă la evenimentul „Peștișani: Acasă la Brâncuși. 150 de ani de artă și genialitate”: „O misiune de suflet”
Florin Poenariu, Tezaur Uman Viu din Alba, participare onorantă la evenimentul „Peștișani: Acasă la Brâncuși. 150 de ani de artă și genialitate”: „O misiune de suflet” În perioada 24–28 iunie 2026, în satul Hobița (comuna Peștișani, județul Gorj) a avut loc un amplu complex de manifestări culturale și meșteșugărești dedicat memoriei lui Constantin Brâncuși, sub […]
VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău
Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]
VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan
Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]







