Proiect de peste 190.000 de lei pentru reabilitarea Casei Zápolya-Muzeul Municipal „Ioan Raica” din Sebeș.A fost depusă cererea de finațare nerambursabilă pentru pregătirea documentației
Proiect de peste 190.000 de lei pentru reabilitarea Casei Zápolya-Muzeul Municipal „Ioan Raica” din Sebeș.A fost depusă cererea de finațare nerambursabilă pentru pregătirea documentației
Municipiul Sebeș, prin echipa de proiecte a primarului Dorin Nistor, a elaborat și a depus spre finanțare un proiect în cadrul apelului național de proiecte susținute din Timbrul Monumentelor Istorice, sesiunea mai-iulie 2020, lansat de Ministerul Culturii, prin Institutul Național al Patrimoniului (INP), în vederea pregătirii documentațiilor tehnico-economice necesare lucrărilor de restaurare a Casei Zápolya, monument istoric de categoria A, înscris în Lista Monumentelor Istorice din România (cod AB-II-m-A-00354), edificiu care adăpostește Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș.
Valoarea estimată a proiectului este de 190.400 lei (din care, 140.000 lei finanțarea solicitată, 50.400 lei reprezentând contr
ibuția proprie).
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă necesitatea valorificării resurselor culturale, a elementelor de identitate locală, regională, națională, dublat de obiectivele specifice care vizează protejarea și punerea în valoare a patrimoniului istoric și cultural și conștientizarea importanței acestuia de către comunitate, crearea cadrului tehnic și documentar pentru realizarea lucrărilor de reabilitare, conservare și punere în valoare a monumentului istoric Casa Zápolya, sediu al Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, precum și angajarea comunității locale în acțiunea de protejare a monumentelor istorice.
Proiectul de finanțare „Elaborare documentații tehnico-economice pentru restaurare, consolidare și punere în valoare Casa Zápolya-Muzeul Municipal „Ioan Raica”, Municipiul Sebeș” a fost depus la data de 1 iulie 2020, în baza temei de proiectare pentru obiectul de investiții menționat, aprobată de Consiliul Local al Municipiului Sebeș, prin Hotărârea numărul 144/2020.
Reamintim faptul că edificiul care adăpostește astăzi Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș, Casa Zápolya, proprietate a Municipiului Sebeș din anul 2019, este cea mai importantă clădire laică din oraș, în care a locuit și s-a stins din viață ultimul voievod al Transilvaniei și rege al Ungariei, Ioan Zápolya (1487-1540) și în care s-au desfășurat lucrările dietelor din anii 1547, 1550, 1552, 1556, 1557, 1657 și 1659, în cadrul cărora s-au luat hotărâri importante pentru Transilvania (la cea din anul 1659 adoptându-se prima stemă a Principatului Transilvaniei).
Ridicat în mai multe etape, începând cu ultimii ani ai secolului al XIV-lea, edificiul prezintă în alcătuirea sa coexistența unor elemente arhitecturale, de structură și decorative, specifice stilurilor gotic și renascentist.
Începând cu anul 1951, edificiul adăpostește colecțiile muzeului local redenumit, din anul 2001, Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]








