Programul Rabla Local: Ministerul Mediului va face mai multe schimbări, după ce marile orașe au refuzat să participe
Programul Rabla Local: Ministerul Mediului va face mai multe schimbări, după ce marile orașe au refuzat să participe
Ministrul Mediului reanalizează situația programului Rabla Local după ce reprezentanții municipiilor spun că bugetele locale nu permit un asemenea efort financiar. Este posibil ca autoritățile centrale să suporte, până la 80% din cheltuială, dar asta va însemna, un număr mai mic de rable trimise la fier vechi.
Ploieștiul a fost primul oraș care a anunțat public că nu intră în programul „Rabla Local”. Primarul Piteștiului a transmis același lucru, iar în Miercurea Ciuc – spune edilul șef – au prioritate energia și bursele pentru elevi. Primarii din marile orașe au respins și ei ideea participării la program în forma anunțată de Ministerul Mediului.
Emil Boc, primarul din Cluj Napoca: „Înainte era propunerea ca noi să avansăm toată suma și să o recuperăm la Sfântul Așteaptă. Nu putem, că bugetele noastre sunt oricum vitregite, încălzire, școli, cheltuieli cu contractele, prețurile la electricitate, nu avem bani să punem noi în locul Guvernului.”
Dominic Fritz, primarul din Timișoara: „Noi nu ne putem asuma o cheltuială de 1.500 de lei per rablă și nu ne putem asuma să plătim toată suma de trei mii de lei în avans că municipiu și să sperăm că o recuperăm de la AFM.”
Potrivit formei în care a fost publicat programul „Rabla Local”, în Monitorul Oficial proprietarii mașinilor mai vechi de 15 ani – care decid să le caseze – primesc trei mii de lei la Primărie. Apoi, autoritățile locale urmează să recupereze jumătate din sumă de la Administrația Fondului de Mediu.
Ministerul Mediului se gândeşte să modifice programul
Confruntat cu un val de refuzuri de a intra în program Ministerul Mediului se gândeşte să îl modifice.
Tanczos Bârnă, ministrul mediului, Apelor și Pădurilor: „Vom reanaliza inclusiv procentul de contribuție, aici s-a propus un procent de 75, 80 la sută, sunt de acord inclusiv cu acest lucru, doar să reușim să pornim un program care este comun, care implică și autoritatea locală.”
Pentru sesiunea din acest an, Administrația Fondului pentru mediu avea de dat 50 de milioane de lei, pentru a casa 33.000 de mașini din toată țara, inclusiv în comune. În realitate vor fi distruse probabil 20.000. Primarul Brașovului, care avea bani pentru 1000 de rable, se bucură că reducerea contribuției locale îi permite să scape de şi mai multe.
Allen Coliban, primarul din Brașov: „Noi vom putea să creștem numărul de beneficiari, numărul de autovehicule vechi pe care le scoatem din uz, de la aproximativ o mie, cât am alocarea bugetară, la 5 mii.”
Primăriile trebuie să se înscrie în program începând cu 23 septembrie, iar alocarea banilor se face pe principiul primul venit – primul servit.
O săptămână mai târziu, și proprietarii rablelor pot depune cereri pentru a obține prima de casare. Este bine să verifice înainte dacă în localitatea lor se dau aceste prime.
Sursa: stirileprotv.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








