Ziarul Unirea

Primarul Josan, jos peste un an!

Actualul primar din Aiud, Horaţiu Josan m-a atacat zilele trecute într-un text trimis ziarelor locale. Textul nu spune mare lucru cititorilor, dar „compensează” prin isteria limbajului. Abundă de ameninţări fizice şi aş putea spune că poate fi citit uşor într-o cheie psihiatrică. Dar nu spun, pentru că îmi este frică. Glumesc, desigur, dar mă întreb cum sunt primiţi la primărie oamenii care nu sunt de acord cu acest primar. Oare nu le este teamă să meargă acolo?
Pe principiul, cea mai bună apărare este atacul, Josan m-a făcut responsabil de toate eşecurile administraţiei lui. Că nu sunt locuri de muncă în Aiud, nu este vina lui, că îţi rupi maşina pe orice stradă principală sau secundară din Aiud, nu este vina lui, că nu s-a făcut nimic în oraş faţă de toate oraşele comparabile cu Aiudul, nu este vina lui, că este mai ineficient decât orice primar al unei comune din jurul Aiudului, nu este vina lui, că pierde finanţări, nu este vina lui. Domnul primar găseşte mereu alţi vinovaţi. Îl întreb atunci, dacă toate în judeţul acesta îi sunt potrivnice (râul, ramul…), astfel încât nu poate face nimic pentru Aiud, de ce mai stă la primărie? De ce l-ar mai vota cineva dacă el numai se plânge? Poate să prezinte dânsul vreo realizare de când este primar? A făcut cumva ceva?
Să îi amintesc cum stă treaba cu parcul industrial, dacă tot vrea să rupă acel parteneriat? Să îi reamintesc că terenul pus la bătaie de Primăria Aiud a fost evaluat de 15 de ori mai scump decât o suprafaţă similară la Blaj? E de prisos să spun ce se întâmplă la Blaj. Aş dori să le mai spun aiudenilor că proiectul cu care s-a prezentat domnul primar pentru realizarea acestui parc în parteneriat cu Consiliul Judeţean Alba era în valoare de 420 de miliarde de lei vechi (90 de miliarde urmau să fie daţi pe studii – care se pare că îi plac acestui domn), o aberaţie pentru bugetul oricărui judeţ din România, recunoscută ca atare şi de colegii de partid ai dânsului.
Îmi reproşează că a cheltuit 50.000 de lei din banii aiudenilor pe nişte studii de fezabilitate şi proiecte tehnice care de fapt nu erau necesare. Vezi doamne, noi, portocalii, cum îi place să ne numească, am ţinut secret de el faptul că nu era nevoie de acele proiecte tehnice motivându-şi astfel neputinţa de a depune studiile la timp deşi toţi primarii din judeţ au reuşit. Poate ne spune pe ce s-au cheltuit aceşti bani în condiţiile în care la Bucureşti s-a prezentat cu un studiu de fezabilitate pe drum pietruit la Gârbova de Jos – Gârboviţa – Gârbova de Sus (drum comunal), fiind singurul primar care nu a înţeles că programul naţional este pentru asfaltare şi nu pentru pietruire (suntem totuşi în 2011). Şi acest exemplu este tipic pentru atitudinea acestui primar care zici că este legat de mâini.
Sorin BUMB, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Din 15 mai, sălile de fitness vor funcționa cu o capacitate de cel mult 50%: Accesul, cu adeverința de vaccinare

Sălile de sport vor funcționa cu o capacitate de cel mult 50%, din 15 mai, iar pentru acces clienții ar… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

ironimut 29 martie 2011 at 8:01

Domnule Sorin Bumb, aveti dreptate la Aiud nu sa facut nimic bun de cind acest primatr ales de Romi din Aiudul 2 lau votat. Nu exista in zona Aiud mai slab priomar ca Josan ,nu imi inchipui cum a cistigat 3 mandate, nu au cetateni din zona unde munci. Uitativa la Mateica de la Teius cite a facut acel edil. Se pune intrebartea ca este la portocali,pai domnilor sunt primari e la Pnl de la PSD care au facut din putyini bani pe care iau avut , a u stiut sa-i dramuiasca. A distrus fosta IMA CE INVESTITOR A VENIT A FOST RESPINS, uitativa la comunele din zona Aiud exemplu Lopadea noua cum arata cite a
facut acel primar , A fost interesat sa faca ceva pentru comunitate si a reusit. Cite drumuiri a facut acest edil la Alba sa i se aprobe proecte a tot inmsistat si a reusit. Sunt oameni politici care vreau sa faca ceva pentru comunitatea locala dar acesta Josan chiar nimic nu a facut pentru Aiud. Daca nu te interesezi nu obti fonduri ca sa faci ceva, degeaba stai in birou la telefon cacio nimeni nu-ti baga in traista.Exemplu primarul de la Stremt este de la psd dar domnilor acesta se imtereseaza de orice si pleaca la judet sa poata rezolva ceva, chiar daca nu poate mare lucru incercarea conteaza.

primaru 29 martie 2011 at 8:03

Acest individnu poate fi numit ”primar” , iar aiudenii…ce sa zic…isi merita 100% soarta..au avutocazia sa il dea jos nu doar o data dar degeaba…ei bine atunci..sa il aleaga tot pe el ca doamne ce bine e in aiud! Rusine!

Gogu 29 martie 2011 at 8:47

Domnu Bumb draga toti pedelistii aveti cu capu daca credeti ca aveti vreo sansa la Aiud. Chiar daca muriti de ciuda pe Josan nu il dati voi jos. Josan si altii care sunt in opozitie or fi legati de maini ca la voi sunt banii dar voi aveti probleme la cap daca va ganditi ca va mai alege cineva. Poate aia la care le curge din gura de prosti. Si inca ceva: in loc sa tot scoti aberatii pe gura mai bine spune dumneata ce ai facut pentru Aiud si alte localitati din Alba ca nu a auzit nimeni pana acum. Daca erai asa destept ieseai cu o replica in care sa spui ce ai facut matale nu ce crezi ca nu a facut altul Josan sau oricare. Si nu mai da exemplu Blajul si alta localitate unde inca mai sunt pedelisti la putere. Ia spune ceva de Cugir sau Campeni sau Ocna Mures unde nu aveti primari.

vigilante 29 martie 2011 at 10:49

Exact..Josan fiind in opozitie cum ar putea sa castige proiecte cand mafia voastra portocalie distribuie doar catre portocalii lor. Asta dovedeste clar cat de mult sunteti interesati de problemele cetateanului… Daca aveti dovezi ca acele studii pentru proiecte au fost ultracostisitoare deschideti o ancheta. Ce vreti sa sugerati? Ca s-au deturnat fondurile aferente acestor studii? Asa pot spune si eu cum s-au castigat la Alba la alba proiecte tot de catre portocalii si firme aferente..evident au fost cei mai buni. Lasati-o balta cu campania electorala credeti ca cetatenii judetului mai pot fi dusi de nas? Cine cunoaste cat de cat ce s-a realizat in fiecare oras din judet si stie si coloratura administratiei locale isi face o parere clara: unde culoarea primarului e portocalie exista fonduri si se face ceva (chiar daca de fatada, ex pavari, „modernizari”, pietruiri de drumuri, montari de becuri, amenajari de parcuri ca cel dis Sebes plin de boscheti sau cel din Blaj „toaletat” si pavat). Unde exista un primar de alta culoare se pun indirect bete in roate tocmai in ideea de a nu se face ca sa putem arata noi portocaliii la alegeri ca ce incompetenti sunt astia din opozitie. Eu as invita expertii din Alba ca tot sunt priceputi in turism sa sprijine Aiudul in reabilitarea Cetatii Aiudului, nu de alta dar sa transformam orasul intr-unul turistic pt ca industria e fabuloasa dar lipseste cu desavarsire. Sau poate vine tanti nuti sa inaugureze o telegondola in Cugir, traseu Uzina Mecanica- Rau Mic in locul autobuzului local vechi de 30 ani..

Cristina 29 martie 2011 at 9:05

Se apropie campania electorala si ies toti din barlog. Cum adica Josan nu a facut nimic? Voi traiti pe alta planeta pe cuvant. Sorin Bumb s-a simtit amenintat fizic de articolul lui Josan???? Se gandeste ca oamenilor le este teama sa mearga la primarie???? As fi ras dar e prea de dimineata pentru glumele astea. Alo, domnule Bumb, primaria Aiudului nu e primaria Alba Iulia si primar nu e Hava multumim frumos!

alexandru 29 martie 2011 at 9:33

draga cristina transparenta mai mare si deschidere ca la primarului municipiului alba iulia nu gasesti nicaieri.nici macar la ghadafi in libia.orice cetatean e ascultat si consiliat in primaria alba.singura conditie e sa fie pdl-ist si sa aiba firma.toate proiectele urbanistice sunt facute cu acordul cetateniilor, de aceea o gramada de oameni s-au trezit cu cladiri in fata geamurilor, de aceea intre case au aparut blocuri, de aceea spatiile verzi s-au transformat in spatii comerciale.draga cristina: ” la alba iulia se lucreaza nu se trancaneste”.

alexandru 29 martie 2011 at 9:19

domnule bumb, primarul josan nua facut nimic pentru ca e in opozitie.nu sunt fonduri, nu face nimic.dumneata faci politica ieftina.cu ce a fost ajutat acest primar de catre consiliul judetean? il acuzati ca face studii de fezabilitate de miliarde? pai nu e obligat de lege sa le faca?consiliul judetean nu trebuia sa se implice si sa ajute primaria aiud cu consiliere in aceste domenii pe care le enumerati?suntem exact in 2011 si primarul hava pietruieste strazi in paclisa si barabant, oarda….pietruieste si nu asfalteaza….deci totuasi se poate.. cum spunea o reclama…sunteti renumiti pentru sicanele ce la faceti adversariilor politici, asa ca josan nu exagereaza cu nimic.in municipiul alba iulia milioanele de euro curg garla.de ce nu ati realizat proiecte adevarate si in localitati conduse de primari ai opozitiei?la sebes de ce nu ati finantat soseaua de centura, desi a fost subiect de campanie electorala a pdl-ului?de ce nu spuneti cetateniilor ca la aceasta ora nu exista nici macar proiectarea pe aceasta centura, deci 4 ani nu v-ati obosit sa faceti proiectarea macar?judetul e mort din punct de vedere economic domnule bumb, tot josan e de vina?ce mare proiect ati realizat la blaj? exista in realitate sau sta desenat pe o hartie?o sa aveti probleme reale la alegeri domnule bumb, si stiti foarte bine asta.sa le explicati si pensionarilor de ce platesc impozite si cass desi au cotizat o viata la aceste sisteme.

Ada 29 martie 2011 at 9:34

In primul rand, le multumesc celor care nu se lasa influentati de ceea ce scrie atat de agitat vicepresedintele CJ Alba, Sorin Bumb. De asemenea, eu l-as intreba pe acest domn, de care nu a auzit mai nimeni pana acum, cum a gestionat CJ Alba fondurile pentru calamitati in vara anului trecut? Adica, de ce Aiudul care a avut pagube uriase nu a primit nimic din banii trimisi de Guvern si de ce Hoparta, unde au fost cateva fantani inundate, a primit bani de nu a stiut primarul de acolo, evident portocaliu, ce sa faca cu ei?

HH 29 martie 2011 at 9:39

MARLANII PORTOCALII AU INCEPUT CAMPANIA ELECTORALA. FIECARE A PRIMIT SARCINA SA ATACE CATE UN LIBERAL ( DE PREFERINTA – CATI MAI SUNT). FAC ALERGIE LA LIBERALISM, AR VREA SA ACAPAREZE TOT, SA DEVINA PE LANGA PARTID-STAT SI PARTID UNIC ( SE REVENDICA SI DEMOCRAT SI LIBERAL, MAI NOU SI CRESTIN DEMOCRAT SI POPULAR, SI SOCIAL SI………IN FUNCTIE DE CE SE CERE )

HH 29 martie 2011 at 10:30

MARLANII PORTOCALII AU INCEPUT CAMPANIA ELECTORALA. BIROUL DE PROPAGANDA LUCREAZA DIN GREU, DOAR NU CREDETI CA BUMB A SCRIS ARTICOLUL.

alexandru 29 martie 2011 at 11:01

articolele astea propangandistice au efect asupra celor care citesc varianta scrisa a ziarului, nu cei care au acces la internet, schimba informatii etc.astazi pensionarii din aiud au putut citi cum primarul lor nu face nimic si pe deasupra mai si cheltuie banii pe analize si proiecte inutile.au ce dezbate la colt de strada. politicienii se adreseaza lor, si nu celor care au capacitate de gandire logica sau privire in spatiu aspura lucrurilor.astazi bumb, un ilustru necunoscut( pesonal nu stiu cine e si cu ce se ocupa) a a aprut la ziar. norma a fost facuta.binenteles nu a aparut cand se taiau salariile, cand se crestea tva, cand se impozitau pensiile, apare dupa razboi.daca cititi cu atentie presa locala a ultimelor zile veti observa o anomalie uriasa privind proiectele turistice propuse spre finantare de cons jud.: arieseni nu apare nicaieri, in schimb se finanteaza infrastructura turistica la zlatna si ocna mures.daca nici asta nu e politica pdlista atunci ce mai e?

aiudeanul 29 martie 2011 at 12:23

se apropie sfarsitul pentru josan ,si clica lui din primarie

costelus2011 29 martie 2011 at 12:57

…deci atunci sa-i dea Dumnezeu multa putere de munca domnului senator vice de senat inginer Peres ca a inceput campania agricola de primavara.

cl 29 martie 2011 at 13:03

daca tot i se pun acum bete in roate lui josan ca este in opozitie intreb cine i-a pus bete in roate cand era pnl la putere. cred ca incompetenta.

Aurelian 29 martie 2011 at 13:19

Nu trebuie sa il plangeti pe Josan, ca \are un plan B\, ca si fostul sef al Politiei Comunitare Alba-Iulia(daca nu i-a mers in politie, a trecut la parcari)! Si Josan a \facut legatura\, cu tiganii portughezi, si se va ocupa in continuare de salubritate!

anisoara 29 martie 2011 at 14:52

CAT TUPEU AU CEI DE LA pdl SA MAI SCOATA CAPUL SI SA MAI VORBEASCA…MAI TARE -I ENERVEAZA PE BIETII OAMENI!! ATI MAI FOST DE CURAND PRIN ALIMENTARI domnilor de la pdl ???STITI CAT MAI ESTE PAINEA? DAR ZAHARUL ? DAR ULEIUL?ATI INCEPUT CAMPANIA ELECTORALA , DEJA ATI INCEPUT SA VA RIDICATI POALELE IN CAP… DAR NU VA MAI VOTEAZA NICI DRACU!!! SA VA FIE RUSINE ATI FLAMANZIT OAMENII SI-I IMBOLNAVITI DE DEPRESIE!!!! FITI MACAR DEMNI SI TACETI!!!

bibicul 29 martie 2011 at 15:33

Nu zau! aiudeanule! ca prea le sti tu pe toate, zau asa!
Ei fi si tu portocaliu…dar de ciuda nu de politichie.
Ei , hai sa vezi si un al patrulea mandat la Josan.
Ce zici?
Ca la tine la shoferie nu trebuie prea multa scoala sa numeri pana la patru.

Ion 29 martie 2011 at 16:00

auziti-l ma si pe fecioarul lui Weski din Gimbas :))

IONELUS 29 martie 2011 at 17:54

Domnule Sorin bumb sunteti foarte elegant cu acest necioplit de primar care in raspunsul pe care v-i l-a dat a fost cat se poate de mirlan. Dar sa nu credeti ca articolul a fost scri de el fiindca el nu poate scrie un asemenea articol cu mintea lui de bibilica. Articolul a fost scris mai mult ca sigur de care de altfel ii scrie toate replicile din ziare. Ce a facut omul in 3 mandate :nimic, circulam tot pe drumuri proaste < a se vedea soseaua din CIUMBRUD pana in AIUDUL DE SUS , circulam pe trotuare de pe vremea lui DR. PETRU GROZA cat despre locurile de munca create de el nici nu poate fi vorba . S-a laudat in campania electorala ca o sa construiasca o punte peste vale in zona stadionului dar nici pana in ziua de azi nu a facut nimic , s-a laudat ca o sa faca un parc industrial in AIUD dar pana la ora actuala nimic, in 4 ani de guvernare liberala nu a creat nimic pentru aiudeni. Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici.

NECUNOSCUT 29 martie 2011 at 20:02

Banuiesc ca s-a dorit ca acest primar sa nu inteleaga sau mai bine zis cred ca cei de la consiliul judetean s-au bucurat ca nu a reusit sa faca proiectele bune, pentru ca nu este portocaliu daca era pdl sigur il ajutati .