Ziarul Unirea

Primarul din Aiud, Horațiu Josan, nu mai candidează pentru un nou mandat. Patru liberali se luptă în cursa internă

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Edilul Aiudului, Horațiu Josan, a anunțat marți într-o conferință de presă că nu mai candidează pentru un nou mandat. Acesta a precizat că în cursa internă din PNL Alba pentru candidatura la funcția de primar au rămas patru candidați.

Este vorba despre Alin Florea și Ștefan Rodean din partea vechiului PNL și Oana Badea și Aurel Fleșer din partea fostului PD-L.

ELIT

Horatiu JosanChiar astăzi, potrivit edilului Horațiu Josan, Biroul Permanent al vechiului PNL se întrunește pentru a decide pe care dintre cei doi candidați îi va susține în batălia finală din interiorul partidului.

“Nu mai candidez la funcția de primar și asta am mai spus-o și cu alte ocazii (…)

Am considerat că patru mandate de primar și două de consilier local, respectiv 24 de ani în administrația publică locală mi-au fost suficienți”, a spus Horațiu Josan.

 

Alin Florea are 34 de ani și este purtătorul de cuvânt al Primăriei Aiud, iar Ștefan Rodean este șeful Serviciului Public de Administrare al Patrimoniului Local al Consiliului Local Aiud.

 

Candidatul PNL pentru Primăria Aiud se va lupta cu candidatul PSD-ului, iar cel mai probabil acesta va fi Liviu Rusu.

 

În ceea ce privește planurile politice de viitor, Horațiu Josan a declarat că va candidat pe lista PNL pentru un post de consilier județean și de asemnea și-a depus candidatura în interiorul PNL pentru un loc pe lista de parlamentari, mai precis de deputați, considerând că poate astfel să pună în practică experiența bogată pe care a dobândit-o în administrație și politică. (B.P.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Campionul Cupei României la box din 2020 îl face „K.O” pe Nicu Paștiu : „a cules ceea ce au sădit alții”

Campionul Cupei României la box din 2020 îl face „K.O” pe Nicu Paștiu : „a cules ceea ce au sădit… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

Tetea 3 noiembrie 2015 at 14:15

Amin!….speram sa nu fie o gluma de 1 Noiembrie si nici o minciuna marca inregistrata Josan!….plecarea acestui domn de la carma Aiudului este cea mai buna veste din ultimi 25 de ani pt aiudenii normali la cap…despre candidatii propusi ,cei din fostul pdl pot fi o solutie ,alin florea este un agramat(nu este o jignire,ascultati doar un discurs al dansului) de mare clasa pe celalalt domn nu il cunosc dar facand parte din gasca Josan nu imi inspira mare incredere desi poate ma insel…iar despre dl. Rusu nici nu merita sa vb ,dansul neavand pueterea sa isi educe copilul ( un hot notoriu ,prins de politie…) cum ar putea sa conduca Aiudul….

Costel* 3 noiembrie 2015 at 14:56

Votati dragi aiudeni pe Oana Badea din Pagida City pentru ca este foarte performanta in distrugeri. Alaturi de cel mai destept in prostie ministru zis Funeriu a distrus invatamantul romanesc (rezultatele se vad si acum) pe plan local a desfintat clasele pentru romani de la scoala ungureasca din Rimetea iar acum copiii de romani din Rimetea trebuie sa se scoale mai dimineata ca sa invete la scoala de romani din Livezile. Asa ca dragi aiudeni bag sama ca aceasta doamna de Pagida va distruge deplin si definitiv cea ce a inceput cu succes Josan

contribuabil aiudean 3 noiembrie 2015 at 15:34

D-le Josan a-ti facut fericit un oras intreg, dealtfel si cateva sate aferente. Merita sa iesim in strada sa sarbatorim .Mai prost de asa cum a fost administat orasul in cele patru mandate, NU cred ca se poate.Cu respect …

asa da, asa nu 3 noiembrie 2015 at 19:11

Inchideti ochii repede! Josan a mai aruncat o fumigena! Se pare ca unii chiar cred ceea ce spune acest mincinos notoriu. Cica face sedinta pentru a stabili care va fi candidatul pe care il sustine PNL-ul. Lucrurile sunt clare d-le Josan, sondajul efectuat in Aiud a dat 5% candidatului dvs. dl. Stefan Rodean iar „doctor in istorie” dl. Alin Florea nici nu si-a depus la partid optiunea de a candida pentru fotoliul de primar. Ca de obicei bateti campii. Dar ce altceva sa faceti atata vreme cat nu-i puteti prosti pe sefii dvs, nu mai sunteti credibil. Posibil ca , pe lista, sa prindeti un loc de consilier judetean, nici vorba sa fiti pus pe un loc eligibil la parlamentare, nimeni nu risca sa piarda procente de dragul unui om detestat de catre alegatori. S-apoi ce sa duceti in parlament? „Experienta” de distrugator? Trebuie extins la scara nationala prapadul din Aiud?

fana 3 noiembrie 2015 at 19:21

NU VA LASATI PROSTITI,CANDIDATUL PNL PENTRU AIUD ESTE NIMENI ALTUL DECAT:NIMENI( SORIN BUMB)!!!!!!!!!

aiudean 5 noiembrie 2015 at 13:47

cine este sorin bumb ?

piparus 3 noiembrie 2015 at 19:38

Ti-s ochii tulburi, Josane, ceea ce denota o minte tulbure. Ai pierdut, baietelule, nu-ti poti pune om de-al tau la Primarie si, vai, ce vremuri grele te asteapta, multe vor afla aiudenii dar si diverse institutii care te tolereaza, deocamdata. Iti faci vant cu coada, mai mult in fata celor care te-au sprijinit, vechii liberali, caci nu mai ai ai nicio putere, toti zambesc cand te manifesti ca „experimentat om politic”. Pe cine crezi ca intereseaza sprijinul tau? Toti vor fugi ca dracul de tamaie.
PNL va desemna si sprijini pe Oana Badea candidat la functia de primar si nici nu se poate altfel pentru ca in sondajul facut printre aiudeni a luat mai mult decat Rusu+Fleser+Rodean la un loc. Mai aveti nevoie de explicatii d-le Josan pentru a pricepe ca lucrurile stau altfel decat le scorneste o minte tulbure?

piparus 3 noiembrie 2015 at 19:53

Costele, cauta altceva referitor la Oana Badea. Faptul ca a fost secretar de stat este o mandrie pentru aiudeni dar a fost si un sprijin, nimeni nu face publicitate ca a alocat fonduri pentru repararea tuturor scolilor din municiliul nostru. Daca a fost subalterna lui Funeriu nu inseamna ca a facut te miri ce matrapazlacuri, de altfel nu a fost citata niciodata la DNA.
Puteti explica de ce jigniti o persoana onorabila nascuta, crescuta, educata in Aiud si o localitate demna de respect care a rezistat izolarii si neglijentei unor edili incompetenti?
Stii ce spune folclorul romanesc? Spune asa: „Mandrulita cea barnace/ Neagra e da’ tare-mi place.”

aiudean 5 noiembrie 2015 at 13:49

o catelusa in calduri tot timpul !

fin observator 3 noiembrie 2015 at 20:08

CINE A SUMINAT ECONOMIA AIUDULUI…???
SUNT JALNICI?
CE-I INDSREPTATITI SA II VERIFICE PANA LA AL 7-LEA NEAM!
NICI UN STRAIN NU AR FI ADUS ACEST ,,MUNICIPIU” INTR-O STARE ATAT DE JALNICA…???!!!
RUSINE!

Bulă 3 noiembrie 2015 at 20:54

Tu esti un „fin observator”?
Mai repede un incult!

Rajid al Baclava 4 noiembrie 2015 at 12:01

poate ca trebuie sa se teama cei din Sebes si Blaj de concurenta- se poate ca dupa ce va pleaca ala, orasul sa fie la concurenta cu ele -bine, tot cu 20 de ani in urma, dar macar nu mai creste distanta ; la cati parlamentari dorm in sala, numai ala le mai lipseste in colectie. cu experienta lui in administratie, dupa cate se lauda, le inchide firma in 2-3 ani

Tandala 4 noiembrie 2015 at 15:01

Ce cauta vesnic perdanta pentru Aiud Oana Badea printre ce patru ?Ce calitati are acea femeie ?Nu a fost capabila sa-si administreze propria familie… cine poate crede ca e capabila sa administreze o comunitate ? Poate mai poate manipula doar comunitatea R… din care face parte.Poate o sustine Base….

Ofica S. 4 noiembrie 2015 at 15:47

Daca Aiudul se afla in situatia in care e, i se datoreaza acestui ponta victor viorel de Aiud, josan horatiu.
Da, de 24 de ani de cand esti sus, josane, nu ai facut altceva decat sa umilesti orasul asta si pe cei ce locuiesc acolo.
Ai de gand sa fii deputat? Sa-ti fie rusine!
Nu vrei decat un ciolan mai mare!
Nu-ti ajunge cat ai acumulat, furat, etc.!

Regele Momo 4 noiembrie 2015 at 16:31

deputat ? hm- pozitia 32 poate pe lista altfel se compromite si ce a mai ramas din ce e necompromis din partid- sau pe listele din dolj unde nu-l stie nimeni-doara cati nu au facut asa

aiudean 5 noiembrie 2015 at 13:47

cred ca glumesti ! rodeanu ? unde traiesti ? in aiud ?
cred ca esti cazut in cap !