Primăria Alba Iulia vrea să construiască un ansamblu de locuințe sociale în zona Talcioc. Pleșa: Va fi o comunitate care va avea inclusiv cabinet medical și post de poliție locală
Primăria Alba Iulia vrea să construiască un ansamblu de locuințe sociale în zona Talcioc. Pleșa: Va fi o comunitate care va avea inclusiv cabinet medical și post de poliție locală
50.000 de metri pătrați vor fi destinați construirii de locuințe sociale, în Alba Iulia. Fie prin fonduri europene, fie din bugetul local, anul viitor va începe construcția primelor două blocuri de locuințe sociale. Ansamblul, gândit în zona Talcioc, va fi construit ca și o mică comunitate, a declarat la Unirea FM viceprimarul municipiului Alba Iulia. Gabriel Pleșa.
”Acele 5 hectare sunt destinate construirii de locuințe sociale. Noi, la ora asta, am definitivat ce vrem să facem acolo. Suntem la faza atribuirii proiectării.
Ne dorim, anul viitor, pe fonduri europene, încercăm acest lucru prin două proiecte, sigur vom alocat resurse din bugetul local și vom începe construcția primelor două blocuri de locuințe sociale. Locuințele vor arăta foarte bine, cu 2 și 3 camere, bucătărie, baie, hol și cu terasă, va fi un cabinet medical acolo, va fi un post de poliție locală, loc de joacă pentru copii.
Este un proiect generos, pur și simplu va fi o comunitate care va avea inclusiv un magazin alimentar, vor avea tot ce își doresc pentru familiile lor. Așa ni-l dorim.
Nu ne mai dorim să facem blocuri și după aceea să se întâmple, în ani, ce s-a întâmplat cu blocul Turturica”, a declarat viceprimarul Gabriel Pleșa.
foto: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | Balastierele și exploatările de agregate minerale din Alba, tot mai aproape de legalitate: Încasări cu 2 milioane mai mari față de 2025, la bugetul județului
Balastierele și exploatările de agregate minerale din Alba, tot mai aproape de legalitate: Încasări cu 2 milioane mai mari față de 2025, la bugetul județului Încasările la bugetul județului Alba din redevențe de la balastierele și exploatările de agregate minerale au crescut cu 2 milioane de lei față de anul trecut. Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, […]
FOTO | Modernizarea străzilor din comuna Săsciori continuă: Investiție de peste 1,3 milioane de lei pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere
Modernizarea străzilor din comuna Săsciori continuă: Investiție de peste 1,3 milioane de lei pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere Primăria Comunei Săsciori a lansat, în 5 iunie 2026, procedura de achiziție pentru implementarea proiectului „Modernizare Străzi în Comuna Săsciori II, județul Alba”, o investiție care urmărește creșterea gradului de accesibilitate și siguranță rutieră pentru locuitorii comunei. Potrivit […]
Comunicat PSD Alba | Tineretul Social Democrat Alba și-a ales noua conducere. Mario Ștefănescu, noul președinte al organizației
Tineretul Social Democrat Alba și-a ales noua conducere. Mario Ștefănescu, noul președinte al organizației Tineretul Social Democrat (TSD) Alba și-a desemnat noua echipă de conducere în cadrul Conferinței Județene de Alegeri, eveniment la care au participat peste 150 de membri ai organizației din întreg județul, alături reprezentanți ai organizațiilor de tineret social-democrate din județele Sibiu, […]
