Ştirea zilei

Povestea unui albaiulian stabilit de peste 20 de ani în Cipru, vrea să se întoarcă definitiv acasă: „Când am ajuns aici, era ca în paradis! Dar știți cât am plătit curentul astă-vară?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Povestea unui albaiulian stabilit de peste 20 de ani în Cipru, vrea să se întoarcă definitiv acasă: „Când am ajuns aici, era ca în paradis! Dar știți cât am plătit curentul astă-vară?”

Albaiulianul Florin Jucan este unul dintre cei 30.000 de români din Cipru, locul în care formăm a treia cea mai mare comunitate de străini. Românul a povestit recent reporterilor de la Gazeta Sporturilor cum îi decurg zilele în insula care se află în topul destinațiilor turistice.

Florin lucrează în prezent la clubul de fotbal AEK Larnaca, echipă aflată pe locul 4 în primul eșalon al Ciprului.

Pe Florin Jucan îl poți întâlni la stadionul AEK Larnaca unde este magazioner sau omul bun la toate. La fel ca în multe alte țări europene, și în Cipru sunt mulți conaționali de-ai noștri. Cei mai mulți lucrează în construcții, agricultură și comerț.

„Când am ajuns aici, era ca în paradis”

„Am ajuns aici în iunie 2003 și am vrut să plec după câteva zile. Era prea cald pentru mine. Eu sunt din Alba Iulia, nu eram obișnuit cu asemenea temperaturi. Nu aveam nicio treabă cu fotbalul, nu știam nimic, dar mi-a zis o vecină de acest job și atât m-a bătut la cap că până la urmă am acceptat”, și-a început povestea bărbatul.

Citește și: FOTO| O tânără din Alba, trăiește la propriu visul american: Dintr-un orășel din județ, la director general în Miami și pe covorul roșu de la Festivalul de Film de la Cannes

Îi e dor de România și repetă de mai multe ori în timpul discuției că nu va mai sta mult timp în Cipru: „Când am ajuns aici, era ca în paradis. Totul era ieftin, era o diferență mare față de România. Acum totul e scump, salariile sunt mici, abia se descurcă oamenii. Mai stau un an sau doi și mă întorc acasă”.

Singurul motiv pentru care nu a făcut încă acest pas este contractul bun pe care îl are la AEK Larnaca: „Nu am un salariu mare, cam 1.200 de euro, dar am prime bune. Când ne-am calificat în Europa, am luat 12.000 de euro. În plus, clubul îmi plătește chiria, mașina și utilitățile. Dacă nu se întâmpla asta, nu mai rămâneam pentru că nu aveam cum să trăiesc. Chiriile sunt foarte mari, pentru o garsonieră trebuie să plătești cel puțin 500 de euro. Mâncarea e scumpă, nu mai zic de utilități. Fiind foarte cald, nu poți sta fără aer condiționat, iar curentul e foarte scump. Am plătit acum 200 de euro pentru ultimele două luni”.

Cipru și prețul energiei electrice

Prețul energiei electrice revine în orice discuție avută cu românii de aici. Și patronul român al unei mici taverne unde vinde mici și ciorbă de burtă se plânge de acest lucru: „Știți cât am plătit astă-vară? 650 de euro pentru două luni. Am două aparate de aer condiționat și m-a terminat căldura. Stau de 20 de ani în Cipru, dar niciodată nu a fost atât de cald”.

Iar românii de aici au toate motivele să se plângă. Cipru este țara din Europa unde prețul energiei electrice este printre cele mai ridicate. Conform Eurostat, în a doua parte a anului 2023, media în Cipru a fost de 0,36 euro per kWh, în timp ce în România a fost de 0,19 euro per kWh.

Românii se întorc acasă

Din cauza prețurilor, foarte mulți români se întorc acasă: „În pandemie au plecat mulți. Nu se mai merită să stai aici, lucrurile merg mai bine în România acum, nu mai e o diferență așa mare la salarii, iar prețurile sunt mai mici. Nici nu știu de ce ar mai veni cineva să locuiască aici. Poate doar datorită peisajelor, să vii să stai la plajă până în octombrie”, povestește Florin.

„Am schimbat 52 de antrenori în 21 de ani. Ei vin și pleacă, eu am rămas aici. Oamenii sunt mulțumiți de mine, iar șefii nu sunt ca în România, să te bată la cap. Dacă îți faci treaba, nu îi interesează cât stai la muncă, nu te controlează”
Florin Jucan, magazioner la AEK Larnaca


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult