Ziarul Unirea

Poliţiştilor li s-a ciupit serios din salariu

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Sindicaliştii din poliţie ameninţă cu proteste după ce au fost anunţaţi printr-un document al Direcţiei Financiare din cadrul M.A.I. şi semnat de ministrul Traian Igaş că le este redusă norma de hrană cu aproximativ 550 de lei. Ministrul de Interne Traian Igaş a dat miercuri un ordin prin care valoarea normei de hrană a scăzut de la 700 de lei la 150 de lei. Cu alte cuvinte, de la 1 iunie, poliţiştii vor avea un salariu mai mic. Sindicaliştii consideră că ordinul este ilegal, pentru că ar încălca prevederile contractului colectiv de muncă. Această tăiere reprezintă mai mult de o treime din salariul poliţiştilor, în funcţie de gradul şi vechimea lor. Întrunit în şedinţă extraordinară, joi 2 iunie, Biroul Executiv Central al SNPPC a hotărât organizarea unui protest public, pe o perioadă nedeterminată, zilnic, inclusiv sâmbăta şi duminica, între orele 10.00-18.00, în faţa sediului M.A.I. de luni, 6 iunie 2011.
Ministrul Traian Igaş a declarat că restructurarea M.A.I. trebuie făcută neapărat, întrucât în caz contrar există riscul să nu mai poată fi plătite în integralitate salariile celor angajaţi în structurile ministerului.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Al patrulea val COVID-19 în România, anunțat de Ministerul Sănătății: „E importantă în primul rând vaccinarea”

Ioana Mihăilă este de părere că România se va confrunta cu al patrulea val al pandemiei: „Ce ne dorim este… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

ana 4 iunie 2011 at 0:26

Nu le plangeti de mila, ca isi scot ei „parleala” insutit de la borfasi!

Ciprian 4 iunie 2011 at 1:40

Mi se pare normal. Mama este bugetara. Nu primeste nici bani de haine nici bani de mancare. De ce politia ar primi 700 de lei/luna nu pot sa inteleg.Cu ce sunt ei mai presus de restul cetatenilor? Sa nu mai vorbim de faptul ca au un comportament care lasa foarte mult de dorit.

Horea 4 iunie 2011 at 12:01

De ce nu spui mai clar: un COMPORTAMENT de miliţieni!

st. 4 iunie 2011 at 7:35

Norma de hrana 700 ron pt politisti. Pai, atit am eu salariul de bugetar.
Rusine statului roman.

Horea 4 iunie 2011 at 11:58

Ruasine nu statului (ca parca statul sunte … noi!) ci celor care pana acum au permis asa ceva:NORMA de HRANA!
Asta-i cred o ramasita comunista cand cei din MILITIE si ARMATA erau mai presus decat noi, muritori de rand.
Rusine!

Marius 5 iunie 2011 at 12:42

Păi si acum tot mai … presus, sunt!
Doar de aceea se revolta.

nelu 4 iunie 2011 at 9:22

Foarte bine auzi la ei 700 norma de hrana ,dar noi care lucram la privat nu primim decat salariul ,bine a facut ca le -a taiat si asa sunt grasi ca porci, mai slbesc si ei sa poata fugi dupa infractori

Costel 4 iunie 2011 at 13:28

Ma bucur si ma stramb de ras de aceasta mare realizare Basesciana prin unealta Igas.Baietii au fost singurii care au avut curaj sa cante la poarta Cotrocenilor renumitul cantec populr *iesi afara* iar cum marele *zeus* cum este cel mai competent roman a realizat doua mari probleme:
-Prima , aluat politistilor banii…si
-A doua, a asmutit poporul inpotriva fortelor de ordine…
-Mai poate fi si a treia …atunci cand poporul se va satura de acest nivel de trai si se va ducl la Cotroceni s-al vada pe dumnelui …ma gandesc ca tecerea va fi libera.

Observator 4 iunie 2011 at 15:51

Costele!
Învaţă mai întai să te exprimi si să scrii CORECT si abia apoi expuneti parerile!

Nici o hrana,fara prime de excelenta,de merit... 4 iunie 2011 at 14:01

Auzi drace ca astia au prima de excelenta cu 50 % din salar in plus……,cu prima de merit cu 20 %….parca se bat cu talibanii afgani si irachieni.D-le Boc fara astfel de favoruri ca nu mai tine…..toti sa fim egali nu favorizati pe unii !!!!

reddnex 4 iunie 2011 at 23:56

nu poti compara un militar cu un civil…..sunt care au facut liceul militar 4 ani plus o academie militara 4 ani……..nu-i poti compara cu cei ce taie o chitanta pe la primarie sau un vanzator la magazin….asa ca……daca nu lucrezi in sistem nu stii ce e acolo……..

pacat ca e plin de nepotisme si acest sistem……

Didi Spania 5 iunie 2011 at 0:46

Reddnex Tie t-i se pare normal ca un Militian care a facut un curs de 6 luni,pe urma a terminat liceul la seral,a ajuns Sef de Post ,si acuma iasa la pensie la 45 de ani????Ce a facut Militianul respectiv,,,, inafara de Burta?Nu vreau sa generalizez situatia dar in momentul de fata eu cred ca mai mult de 50% nu-si merita nici minimul pe economie.

Marius 5 iunie 2011 at 7:34

Oameni buni aceasta reducere nu ii afecteaza numai pe politisti ci si pe ceilalti din MAI. Personal imi pare rau de pompieri care raman cu niste salarii foarte mici. Din tot ministerul doar in acestia am incredere. Pana la urma nu pompierii nu iau spaga, ajung primii la accidente…salveaza vieti intr-un cuvant. Sunt sigur ca politistii „vor completa” la salariu si va fi a dracului de rau mai ales ca s-au obisnuit cu bani multi in buzunare. O vreme ar trebui sa circulam cu autobuzul.

silviu 5 iunie 2011 at 14:48

Sunt si oameni profesionisti in politie care au invatat si muncit zeci de ani sa ajunga acolo . Din pacate noi civilii avem tangenta cu serviciile periferice care lasa cel mai mult de dorit atit profesional cit si comportamental .
Ca sa fie mentinuta ordinea avem nevoie de aceasta institutie dar din pacate nimeni nu a avut curaj sa o restructureze asa incit sa devina mai eficienta in 20 de ani. Personal nu sunt de acord cu pensionarea la 40-45 de ani dar e nevoie de alternative pentru oamenii care vor iesii din sistem la aceasta virsta , pentru ca nu vad un politist la 70 de ani fugind dupa infractori , tar salariile actuale nu sunt foarte mari ; le consider mici in multe alte sectoare .