Ştirea zilei

Polițist din Alba condamnat la amendă penală după ce și-a agresat și amenințat cu moartea fosta soție, tot polițistă

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițist din Alba condamnat la amendă penală după ce și-a agresat și amenințat cu moartea fosta soție, tot polițistă

După ce şi-a ameninţat cu moartea şi şi-a agresat fosta soţie, un agent de poliție din Baia de Arieș, județul Alba, a fost condamnat la amendă penală de către magistrații Judecătoriei Câmpeni.

Incidentul a avut loc în aprilie 2018, iar o primă decizie în dosarul penal a fost pronunţată pe 11 februarie 2022, la Judecătoria Câmpeni. La momentul respectiv, agentul V. B. se afla în plin proces de divorţ cu soţia, care este şi ea poliţistă.

În 12 aprilie 2018, expertul tehnic judiciar numit de către instanţă pentru a efectua o expertiză tehnică în dosar s-a prezentat la domiciliul părţilor în vederea efectuării unei evaluări a bunurilor comune. Inspecţia bunurilor s-a derulat în prezenţa celor doi soţi.

”Expertul, după vizualizarea bunurilor, a solicitat acte privind valoarea bunurilor. Persoana vătămată s-a îndreptat spre unul din dulapurile unde cunoştea că se află înscrisurile care puteau lămuri valoarea bunurilor, moment în care inculpatul a devenit agresiv verbal şi fizic, aducându-i injurii şi prinzând-o cu mâinile sale de braţe, strângând-o şi împingând-o pentru a nu se apropia de dulap. Inculpatul a continuat să adreseze injurii persoanei vătămate şi a ameninţat că o va omorî dacă vor continua activităţile de evaluare”, se precizează în rechizitoriul procurorilor.

Femeia a sunat la 112, un echipaj de poliţie prezentându-se la adresă.

Poliţistul a respins acuzaţiile şi a declarat că nu a atins-o pe femeie. Declaraţia martorului, respectiv a evaluatorului, a fost însă clară şi a dovedit vinovăţia acestuia. În consecinţă, poliţistul a fost condamnat să plătească o amendă penală în valoare de 6.400 de lei, pentru ambele infracţiuni. Aplicarea pedepsei a fost, însă, amânată pe un termen de supraveghere de 2 ani. Dacă în acest timp poliţistul nu mai săvârşeşte nicio faptă penală, pedeapsa i se anulează. De asemenea, acesta poate să îşi păstreze locul de muncă în poliţie. Hotărârea poate fi contestată la Curtea de Apel Alba Iulia.

Agentul de la Poliţia oraşului Baia de Arieş a fost sancţionat anul trecut cu diminuarea salariului funcţiei de bază cu 20% pe o perioadă de trei luni, fiind găsit vinovat de „comportare necorespunzătoare în serviciu, familie sau în societate, care aduce atingere onoarei, probităţii profesionale a poliţistului sau prestigiului instituţiei”.

Poliţistul a mai fost acuzat de şefii săi că ”a creat o imagine negativă Poliţiei Române, în general, dar şi Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, în special”.

Agentul a fost amendat cu 1.000 de lei în septembrie 2019 pentru că nu avea asigurare auto. Ulterior, a mai primit o amendă din partea colegilor de la serviciul rutier după ce a fost surprins la volan cu permisul de conducere expirat. De asemenea, în iunie 2020 a mai fost sancţionat pentru faptul că a lăsat în libertate şi fără supraveghere mai multe animale aflate în proprietatea sa.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult