Ziarul Unirea

Polițist din Aiud anchetat pentru corupție în urma unui flagrant

Ofițerii Direcției Generale Anticorupție Alba au prins în flagrant, în noaptea de vineri spre sâmbătă, un polițist din Aiud, în timp ce primea mită pentru a nu întocmi un proces verbal de contravenție unui șofer.

Polițistul este angajat la serviciul rutier al Poliției Aiud și a fost prins în timp ce primea de la un șofer suma de 250 de lei pentru a nu scrie un proces verbal de contravenție. Șoferul respectiv fusese identificat pe radar de către echipajul de poliție conducând cu viteză mare, fără centură de siguranță, iar aplicarea tuturor măsurilor legale ar fi dus la suspendarea permisului, deoarece persoana în cauză avea deja 11 puncte de penalizare. Polițistul i-a cerut suma de 250 de lei și i-a promis că nu îi va face procesul verbal de contravenție și va scăpa fără suspendarea permisului de conducere. În noaptea de vineri spre sâmbătă, procurorii și ofițerii DGA au procedat la organizarea flagrantului, polițistul fiind prins cu banii, marcați în prealabil, asupra lui.

ELIT

UPDATE: Potrivit reprezentanților Serviciului Județean Anticorupție Alba, cauza a fost înregistrată la Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba ca urmare a sesizării din oficiu cu privire la faptul că, la data de 30.01.2013, agentul de poliţie a mai solicitat şi primit suma de 150 lei de la un lucrător din cadrul D.G.A. cu ocazia efectuării unui test de integritate, în acelaşi scop de a nu dispune măsurile legale cu ocazia constatării abaterilor contravenţionale săvârşite.

Cu ocazia constatării infracţiunii flagrante şi a cercetărilor efectuate ulterior a fost găsită suma primită de agentul de poliţie şi au fost ridicate mai multe procese verbale întocmite de acesta în perioada 2010-2013, care aveau menţiunea anulat sau care nu au fost predate persoanelor contraveniente (toate cele trei exemplare), urmând a se efectua verificări cu privire la modul de implementare şi trimiterea lor în debit.

La data de 27.09.2013 a fost dispusă începerea urmăririi penale faţă de agentul de poliţie sub aspectul săvârşirii infracţiunii de luare de mită prev. de art. 254 alin. 1 Cod Penal rap. la art. 6 şi 7 alin. 1 din Legea 78/2000, fiind dispusă cercetarea învinuitului în stare de libertate. În cauză urmează a fi continuate cercetările pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale”, precizează SJA Alba.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Cum arată noile trenuri care vor circula între Cluj-Napoca și Alba Iulia. Au fost aduse din Germania

În aproximativ 3 luni, primele șase automotoare diesel second-hand cumpărate din Germania de compania privată Transferoviar urmează să circule pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOLIU în media din România. Jurnalistul Florin Condurățeanu a MURIT, în urma unui stop cardio-respirator

Jurnalistul Florin Condurăţeanu s-a stins din viaţă. Acesta a suferit un şoc cardio respirator în cursul acestei zile. Doliu uriaş… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| O furtună a DISTRUS tot ce a întâlnit în Moscova. Imagini apocaliptice din capitala Rusiei

Vremea instabilă a făcut ravagii în capitala Rusiei. O ploaie torenţială însoţită de rafale puternice de vânt s-a abătut luni… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Bărbatul care a fost testat POZITIV cu COVID-19 de 42 de ori și internat de 7. A fost bolnav timp de 10 luni

Un cetățean britanic s-a infectat cu coronavirus la începutul primului val din UK, în 2020. Dar, în timp ce majoritatea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| ICOANA Sfinții Petru şi Pavel–COLECȚIA MNUAI, LAZ, SEC–XIX (pictor Ilie Poenaru)

Despre Sfântul Petru se ştie că îl însoţeşte des pe Dumnezeu în drumurile sale pe pământ şi că ţine Cheile… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Coaliţia ar putea amâna înscrierea Roşiei Montane în UNESCO. Cioloş: „Premierul Cîţu ţine foarte mult la această retragere”

Tema ”Roşia Montană pe lista UNESCO” va fi discutată luni după-amiază în coaliţia de guvernare. Dacian Cioloş lasă să se… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Voluntarii ASCOR Alba Iulia, MISIUNE filantropică, în satul din Alba declarat „Muzeu Viu”

ASCOR Alba Iulia, alături de câteva familii cu suflet mare, au organizat o acțiune social-filantropică având ca scop întrajutorarea mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

ioan viorel 30 septembrie 2013 at 15:51

nu trebuie sa dea nume, o fi cel din imagine !!!???

adrian 30 septembrie 2013 at 15:53

Asa este! Vrem numele!Daca nu este Puia,sper sa fie si el cat mai curand descoperit.Nu de altceva,dar este cel mai corupt!

Aiudean 30 septembrie 2013 at 19:28

E ori Puia ori Pacurar!

romică 30 septembrie 2013 at 21:38

nu-i unu gras ce face tot timpul scandal la sintetic?

Radu Ioan 30 septembrie 2013 at 22:05

Cred ca este ilea pt. sta tot timpul la ciupeala da de a fraerii pe cineva. Politisti corupti la temnita cu ei .

Aiudean 30 septembrie 2013 at 22:27

Ala gras e mif.Si ala e un spagar.

careva 30 septembrie 2013 at 23:06

Nu`i nici unu, nici altu, distrusiilor! de cate ori v-ati pus voi in situatia sa va ia permisu, sau amenda, sa sariti cu hai sefu so rezolvam altfel ??? nu mai comentati aiurea!

Anonim 1 octombrie 2013 at 0:44

Pana nu invatati sa scrieti corect, nu mai lasati niciun comment! Sunteti departe de adevar! Nici nu ar trebui sa mai aveti dreptul la replica in scris. Ar trebui sa vi se ia doar o declaratie orala. Se trezesc si analfabetii sa comenteze…

un aiudean 1 octombrie 2013 at 13:54

Pacat……..de ce nu au facut flagrant cand agentii de politie au alimentat masina politiei pe banii lor!!!??? (pt. a se deplasa in interes de serviciu)
Sau flagrant la cei ce cara tigari si alcool cu rucsacu de ani de zile ,inca linistiti!!
Dar poate traim in Romania si asta le ocupa tot timpul,nuuu….!!???

cl 1 octombrie 2013 at 16:14

tov plotoner poate se compenseze pedeapsa cu bonurile de benzina. vezi ca latrina 3 dauneaza grav logicii, adica vrei sa scuzam un militian care ia spaga pentru ca se face contrabanda cu tigari. esti tare bai garcea.

Gica 1 octombrie 2013 at 19:24

Pentru ca prostia nu doare iar in cazul tau nici macar nu ustura,ramai sa „studiezi” labe1.Cum „latrina” nu-ti foloseste(talamb,talamb da’ esti si fudul) ramai,fraere (sic!),cu privitu’.Tu nu esti mai multi,fraere(sic!).Asa cum esti,esti doar tu.De felu’ tau fraer (sic!),agramat,talamb,privitor labe1 si nu numa’.Adica doar tu, ba „cl”.Inchei prin ati recomanda sa te speli.Macar pe fata.Restul….Si fi atent labe1!..2 dauneaza,fraere(sic!).

aiudean 2 1 octombrie 2013 at 21:42

dupa parul de pe piept si felul in care te exprimi ar trebui sa te cenzureze . sic ! auzi la el : „fraere ” ha ha ha !!!

Gica 2 octombrie 2013 at 8:26

Asa-i ba,rebutule genetic.Asa-i.”Telectualule”frustrat ia zi,tu te speli vreodata?Fraere(sic!).Reprezinti tot ce poate fi had,mizer si ….rau,in viata.Cum te suporti,ratatule?Da’ hai sictir in .,,,,tii!

un pensionar 1 octombrie 2013 at 17:13

e pai acu sint toti suparati de rutieristii de la aiud, dar cand vin sefii ai mari de la judet la chiolhane si sprituri la aiud ,cine sponsorizeaza

aiudean 2 1 octombrie 2013 at 21:35

Este Marele Militian Copil de la serviciul circulatie Aiud !!!

DC 2 octombrie 2013 at 16:46

Auzi …… ,,aiudean 2” …… ai verificat daca ,,Gica” are par pe piept?Eu zic sa il cauti pentru verificare ca poate il inteapa parul de pe piept de se exprima prost …… poate il ajuti … hihihi

aiudean 2 2 octombrie 2013 at 18:19

un fraier in viata acest gica.daca as fi in locul lui as investi intr-un pistol ! sic „fraere”. auzi la el exprimare de om cu 8 clase. tuvam gura de milogi ! la munca bah !!!

DC 2 octombrie 2013 at 18:39

Un pistol sa te impuste pe tine eventual ca esti un copiator de opt clase………se pare ca ii copiezi cuvintele ………. mai mult de atat nu poti duce ,,aiudean 2”. Mai treci pe la dr. Sonea poate i se face mila de tine si te ajuta.

Gica 2 octombrie 2013 at 18:42

Ratatule!Adica ba…2.Esti o loaza talamba.Daca aveai 10 „clasi”(sic! incultule)ai fi inteles ceva.Da’ nu.Ramai,in mod clar o mizerie umana.Revin cu trimiterea directa,adica hai sictir in ……tii,fraere(sic!).P.S.Agramatule.Trimiterea celeilalte loaze,adica(daca scriu „recte”,poate bagi mana-n..,ect) cu verificarea parului de pe piept,e fraereala(sic!).Iar ganditul ca scrierea altminteri,ba…nimeni 2,iti este complet straina.Da ia mai mars in …..tii!

aiudean 2 3 octombrie 2013 at 19:18

DC mars la cusca ca nu ti-am dat cuvantul !Iar tu mai Gica esti asa mic ca nici macar nu meriti atentia nimanui. Mic,mic,mic! Sa revenim la discutie. Era vorba despre un om care a mai luat mita de la un ofiter sub acoperire in ianuarie 2013 si care acum si-a reconfirmat statul de spagar. Atat ! Iar cei pot combate acestea intr-o discutie cat de cat inteligibila sa comenteze pe aceasta pagina. Iliteratii si analfabetii(stiu ei care 🙂 )sa-si conserve energia atat de necesara pentru respiratie. Doar atat fac ! Hai sictir !!!

Gica 4 octombrie 2013 at 12:55

Idiotule.Tu te citesti?Cand,mai dejectie umana,esti consecvent?Cand faci pe ciumetele sau acum cand vrei sa traduci ce scrie in articol?Fraere(sic!),care esti tu fraer(suc!),cand scri(i)ingaaa….ingaaaa,nu vorbesti,ba incultule mizer,ba!Cum sa scri(i) ingaaa-ule frustrat,unuia sa taca,in situatia in care el t-i sa adresat in scris.Doamne,cat de incult si infect poti fi.Da’ si papagal frustrat pe deasupra ca repeti(obsesiv,chiar) multe din cuvintele folosite de mine.Hai sictir,esti fraer(sic!)…..dar cea cu rebutule genetic esti un frustrat?Da!Da!Da zici tu.Vezi p’asta nu o sti(i),fraere(sic!).Da’ tot mai buna-i aia cu hai sictir in ……tii!!

aiudean 2 4 octombrie 2013 at 14:13

Ti-a luat mult mai Gica sa gasesti cuvintele respective? Un pic cam mult pentru tine acest efort intelectual! Deci am reusit totusi sa trezesc analfabetul si ciobanul din tine, nu?Fu..te-n gura de cacat ordinar ,scursura a societatii ,”Fraere care esti tu”. Aceste invective ti le-as adresa si eu dar nu pot merge atat de jos ,la nivelul tau. Asa ca revin si spun iarasi ca esti atat de mic incat nu contezi. Mic,mic,mic. Daca cuvintele de mai sus sunt prea grele pentru tine ,exista dex online. Sau ma sacrific eu pentru tine ca sa te educ analfabetule si iliteratule! Hai sictir !!!

Gica 4 octombrie 2013 at 22:24

Mizerie umana.Adica, ba fraere(sic!).Esti un biet cocalar jegos.Cu o spoiala de cultura(dex-ul fraiere se studiaza nu se ia de pe net…da’ cu-n neuron si ala naclait,n-ai de unde stii)frustrat(esti atat de incult ca nici sa injuri nu stii),papagal(repeti obsesiv iar incheierea o plagiezi „telectualule”) si in mod sigur esti un ratat in viata.Da fraere(sic!).Ma ocup de idioti.Te tine sa ne cunoastem,”telectualule” injurator?A?Da’ fac pariu 1 la 10 ca esti tot ceea ce-am scris mai sus.Hai, fi barbat(nu numa’ cand mergi la latrina,ca tu nici de buda nu ai habar)si hai sa ne si cunoastem.Te ajut sa……ajungi in centru Aiudului si….ne cunoastem.Eu „mic”(obsesivule.De 3 ori sa repeti un cuvant..Asa un „telectual” ca tine?)tu,pe de alta parte, un …..at adevarat.Hai,ce zici?…….Eu zic ca nu accepti si esti un las.Deci hai sictir in …….tii,lasule!

aiudean 2 4 octombrie 2013 at 22:39

Imi cer scuze ! Mari. Imi cer scuze ca ti-am dat atat de multa importanta. Imi cer scuze ca am vorbit cu un cacat! Nu meriti nici macar timpul pierdut care l-am risipit scriind aceste cuvinte ! Repetand obsesiv iti spun ca esti micccccccccccccccccccccccccc!
Atat de mic incat nici nu meriti sa respiri! Oameni ca tine trag tara asta in spate. Oameni care au o opinie sub protectia anonimatului.
O opinie a iobagului. Sper ca stii ce este un „iobag”. Daca nu, uita-te in oglinda. Asa ca in loc sa te agiti sub efectul frustrarii mai bine respira adanc si accepta-ti statutul de lacheu!
Cu respect , Un domn !

Gica 5 octombrie 2013 at 7:46

Eram sigur ca nu gresesc.Esti un las.Meriti scarba si sictirul meu.Mars in …da mati, lasule.P.S.Daca vreodata vrei sa ne cunoastem lasule, anunta-ma.Sunt „de gasit” pana si de un flegmon ca tine.Pana atunci roaga-te sa nu-ti aflu id-ul.Roaga-te.Chiar ai mare nevoie.Scarba si lehamitea mea sa fie cu tine, flegom uman.

aiudean 2 5 octombrie 2013 at 22:10

ZERO !!!

Gica 6 octombrie 2013 at 13:00

Hai sictir,flegmoane!