Ziarul Unirea

Patriotism de ocazie, politicieni de umplutură

Constat că în lupta murdară din interiorul USL, numită competiţie internă pentru candidaturi, numele meu este folosit, mai nou, într-un context în care sunt acuzat de lipsă de patriotism.
Autoproclamatul candidat al USL la tot felul de funcţii publice, Ioan Dîrzu, a ajuns să creadă că dacă strigă prin ziare cu ocazia unor evenimente nefericite sau dacă depune o coroană de flori cu ocazia Zilei Naţionale este mare patriot al acestui neam.
Eu cred că patriotismul nu se strigă în gura mare ci se dovedeşte. Se dovedeşte prin acţiuni menite să promoveze cultura şi identitatea acestor locuri şi a acestui popor, prin acţiuni menite să-i pună în valoare istoria. Iar asta nu înseamnă să depui coroane de flori, din obligaţie, la evenimente consacrate. Înseamnă să munceşti zi de zi, aşa cum eu şi colegii mei din echipa Consiliului Judeţean Alba am făcut-o în ultimii ani, organizând evenimente dedicate special păstrării, promovării şi punerii în valoare a patrimoniului, tradiţiilor, istoriei şi identităţii acestor locuri.
Cultură pentru cultură – manifestare concurs pentru promovarea tradiţiilor din judeţul Alba, Târgul de la Găina – o emblemă a acestui judeţ care şi-a găsit un nou suflu în ultimii ani, Festivalul Cetăţilor Dacice – dedicat promovării istoriei strămoşilor noştri, Reţeaua de expoziţii etnografice – destinată punerii în valoare şi păstrării valorilor culturale ale satelor, programul „Să vedem, să ştim, să ne distrăm” – prin care mii de copii din judeţul Alba vizitează Muzeul Unirii, Cetatea şi Catedrala Încoronării, realizarea busturilor marilor poeţi Grigore Vieru şi Adrian Păunescu la Alba Iulia şi a plăcii comemorative a lui Grigore Vieru de la Chişinău, sprijinirea realizării busturilor lui Avram Iancu de la Vidra şi al lui Horea de la Fericet, parteneriatele cu Academia Română şi Uniunea Scriitorilor, sprijinirea procesului de restaurare a monumentelor istorice şi a bisericilor monument din judeţ, precum şi sprijinul constant acordat societăţilor patriotice „Astra” şi „Avram Iancu” sunt doar câteva exemple din această muncă.
Patriotismul nu se face cu strigături prin ziare, menite să îi arate pe unii mai îndârjiţi decât sunt, ci se face cu muncă şi dăruire. În ceea ce priveşte părerile domnului Dîrzu şi poziţiile lui publice, ele nu contează nici măcar în interiorul grupului din care crede că face parte.
Ion DUMITREL, preşedintele Consiliului Judeţean Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO| Porumbeii călători ai județului Alba, pregătiți de competiții. „Fiecare porumbel are un chip-senzor pe picior”

Cosma Alexandru, un columbofil din județul Alba, pasionat de porumbeii născuți și crescuți pentru competiții, povestește despre hobby-ul său. Acesta… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

alexandru 22 martie 2011 at 8:44

lasa dumitrele ca tu si partidul tau ati donat ardealul la unguri ca sa ramaneti la ciolan.si se vede clar ciolanul cand esti la guvernare-ati primit fonduri cu nemiluita pentru tot ce a vrut inima voastra portocalie.nu e cazul sa dai declaratii de patriotism. mai bine dadeai de pomana banii pentru acest articol.nu e cazul sa iti amintesc ca conduci unul din cele mai sarace judete din tara, si mai ales cel mai sarac din transilvania( suntem o insula de faliti inconjurati de judete prospere), dar probabil nu e vina ta sau a celor care ne conduc, poate e horoscopul de vina.iar domnului darzu , mare patriot ii amintesc ca a contribuit la decizia albalact de a vinde singura ferma de vaci pe care o aveau in tara, in conditiile in care marele patriot darzu( actionar si prieten cu patronul firmei de lactate) importa cantitati enorme de lapte din ungaria, contribuind astfel la dezvolatera agriculturii romane..subiect pe care il abordeaza deseori prin presa.pe scurt: amandoi meritati sa dispareti din viata publica a judetului.

ardeleanu 22 martie 2011 at 9:14

Adevăraţii oameni de cultură , nu cei nostalgici ai vechiului regim (gen Vadim sau Mărgineanu I. ) sunt dea dreptul impresionaţi de investiţiile din domeniul culturii , ştiinţei sau educaţiei şi sportului ce se derulează chiar şi în aceste vremuri de criză în judeţul nostru . Nu am crezut vreodată că o să fiu apărătorul lui Dumitrel , Boc sau Băsescu dar am puterea să recunosc acum că ei sunt ceea ce se cheamă nişte persoane atipice , plini de curaj , care efectiv se sacrifică pentru reformarea societăţii , gândindu-se nu la borcanul cu miere , cum vede Atanasiu să fii la putere , ci la viitorul copiilor noştri . Cinste lor , pentru eforturile pe toate planurile . Omul de rând , ca şi marii oameni de caracter ai naţiei ,nu apreciază isteria din presă ci sunt de partea reformiştilor . Minciuna…, are picioare scurte .

dolfi 22 martie 2011 at 9:22

bun pentru micile realizari toata stima! dar in rest? am fost la fiecare festival si sindrofie dintr-asta populara sa vad si eu cum e. Un pic de teatru acolo, cam jalnic si ala si in rest bâlci in toata regula. Nu mi-a marit patronul salarul si nici nu au aparut asa dintr-odata locuri de munca mai bune. Repet pana o sa inteleaga cineva: nu ne-am nascut turisti! lasati dracu joaca asta de-a cantonul elvetian si luati masuri favorabile investitorilor, sau daca nu, transformati universitatea in bordel ca e mai profitabil. Este gresita ideea voastra a parvenitilior ca noi cetatenii nu vrem sa muncim! Vrem sa muncim, dar vrem sa avem de unde alege! Sa nu-v-aud ca industria polueaza si d-aia ati distrus-o ca poluarea de la Sebes spune contrariul!
Pe plan local treaba e varza!

vigilante 22 martie 2011 at 9:38

Eee..din nou atacuri reciproce dovada ca politicienii nostri nu o sa se maturizeze. Asteptam cu „interes” raspunsul lui Darzu..

Gogu 22 martie 2011 at 9:46

Ai facut mai Dumitrele pe banii NOSTRII!!!! N-ai facut-o pe bani tai. Asa ca nu te lauda, caci oricine daca avea acces la pusculita facea cat ai facut tu. De ce ai pretentia ca opozitia fara fonduri, fara posibilitatile voastre sa faca mai mult decat cei de la putere?
Iar gargara ieftina? Cat ai muncit tu zile si nopti sa faci bustul lui Paunescu? ca asa ziceai mai sus, ai fi si tu multilateral dezvoltat. Uiti ca ai ajuns sus printr-o conjuctura super favorabila, si acum te crezi emanatul maselor?

cl 22 martie 2011 at 10:04

corect ca a facut pe banii nostri dar si cei din opozitie au fost la putere si ce a facut tot pe banii nostri

Gogu 22 martie 2011 at 11:33

PAi festivalul de pe Muntele Gaina a fost reinfiintat de exprefectul Rus, pe vremea caruia erau si celebrele lupte intre tulnicarese, in nici un caz de Dumitrel. Dar saracu’ pe vremea aia nu era plimbat de Hava prin munti ca era mana moarta si n-avea de unde sa stie. Si alte manifestari obscure sau de acelasi celebritate ca „Festivalul Cetăţilor Dacice” au facut si ceilalti in toate comunele cu primari de aceeasi culoare ca a lor. Hai sa fim seriosi, daca cu asta se lauda actualul, deabea astept sa-i dau un vot de blam.
PRoblema mea e ca n-am alternativa…. si o sa trebuiasca sa aleg dintre nul si zero.

cl 22 martie 2011 at 12:48

festivalul de la gaina a fost si in epoca de aur asa ca nu a trebuit reinfiintat. iar despre ce a facut dumitrel in judet cred ca ar fi bine sa mai circuli sa vezi cel putin drumurile cum arata fata de cum au aratat.

Gogu 22 martie 2011 at 14:11

Cele de la Rametea, cele facute cu Newamport? Unde s-a licitat una si s-a decontat alta?
Drumurile din Apuseni? Unde iti rupi masina cum treci de Zlatna?
Drumurile, de dupa Blaj spre Copsa? Care cica se vor face candva? Drumurile de la intrarea si iesirea din Alba? Care sunt praf, dupa iarna?
Eu fac 5000 de km pe luna, cred ca ar trebui sa mai circuli tu, in loc sa faci propaganda de la servici.
Cat despre festivalul de la Gaina, el a pomenit in articol de el nu eu.
Sau musiu Dumitrel ce are in fisa postului, de-l lauzi atat? Mie sincer nu mi s-a parut sa faca nimik deosebit, chiar nimik

carcotasul 22 martie 2011 at 13:41

Scuza-ma ca te intreb, dar nu e datoria lui Dumitrel de salariat sa se ocupe de drumuri daca e presedintele CJ? Vorbesti de parca el ar fi pus acolo sa frece menta si asa – pentru ca e el baiat bun – ne-a facut niste drumuri (unele cu foarte mare intarziere). Ce a facut, a facut ca salariat, nu ne-a dat nimic de pomana Dumitrel. A facut pentru ca aia era treaba lui. Or, nu mi se pare normal sa te lauzi ca ai facut si ai dres, atata timp cat ti-ai facut doar datoria la serviciu.

Ioan 22 martie 2011 at 15:04

Domnilor , Ionica e ” garantat Vanghelie” . Nu te poti astepta de la el decat la posturi contra cost si femei la interviuri. Un barbat care utilizeaza forta fizica impotriva unei femei, nu cred ca merita vreo referire. Lasati-l ……la cat poate el

Albaiuleanu 23 martie 2011 at 1:23

Depinde cum vrei so iei un om care este managerul unei companii de succes, care a terminat medicina veterinara si are si doctorat in aceasta, nu poti sa-l compari cu vanghelie, el nu traieste din politica ca si altzi, romania a ajuns asa datorita oamenilor care doar vb si nu fac nimik pt comunitatea unde se afla asa ca lasati comentarile acide si documentativa

corina 22 martie 2011 at 15:25

Ai dreptate Ioane, sa-l lasam cu acriturile lui pe acesta, care este marele tocanar al pesedeilor.

Ovi 22 martie 2011 at 16:57

Bun domnule Dumitrel, dar cu judetul cum ramane? Investitiile, locurile de munca, perspectivele de dezvoltare, ca de busturi si de festivitati cu potential electoral la momentul potrivit tot avem parte. Nu inseamna ca nu e bine ca se organizeaza ceva si pe plan spiritual, dar totusi e foarte putin pentru un judet codas la capitolul economic. Ce planuri de dezvoltare penru judet aveti? Cum veti atrage investitii serioase? Cum vreti sa va luptati cu celelalte judete, pentru a nu mai fi subiect de bancuri pentru Transilvania?

ironimut 22 martie 2011 at 18:10

Domnule Dirzu vreau sa-ti aminmtesc ca atit timp ciot ai fost sef la DVS ALBA ,nu ai facut nimic bun . VOI psd-ul at-i golit sacul cu bani iar pd-l a dus greul. CE ATI FACUT CIT ATI FOST VOI LA GUVERNARE, ati furat acuma va bateti cu pumnul in piept cine sunteti voi. Felicitari domnule Dumitrel nu-i lua in seama.. Cu cine vrei sa iesi la rampa cu Popa Eugen care nu stie vorbi cu cetateni acestia sunt consilieri vostri de la Usd, cu acestia vreti sa cistigati alegerile. Ciocu mic si stai in banca ta caci mai mult cistigi. Vezi Dirzule ca se face o ferma de vaci la Girbova de Sebes,vezi nu poti sa fi asociat la concernul german , poate au nevoie de tineca sa-i initiezi

Albaiuleanu 23 martie 2011 at 1:30

se vede ca esti tare prost informat, ca si sef la DSV ALBA in mandatul din 2000-2004 in alba iuliea erau f multe abatoare si carmangeri mici, mijloci, odata cu venirea revolutiei portocali sa schimbat si directorul dsv si dintr-o data majoritatea or dat faliment, dar din ce cauza oare stiti, deoarece sa pompat bani multi la pd ca sa fie pus director dl beres pe care la pus firma elit, misiunea lui era pt inceput inchiderea concurentei. dupa care acoperirea neregulilor mari care sau facut si intereselor mari pe care f multa lume din alba le stie, importuri masive de carne expirata din alte tari etc. In mandatul dl Dirzu la dsv a fost si modernizata institutia, si apropo ferma de vaci de la garbova e un concern olandez asa ca mai informeazate si nu vb prosti in nestiinta

cl 22 martie 2011 at 19:22

pt Gogu. nu pot sa te contrazic si sunt convins ca faci 5000 km pe Luna. pot sa-ti dau multe exemple de drumuri reabilitate si cred ca le si stii dar nu vrei sa le vezi. iar in ceea ce priveste propaganda de la servici sa stai linistit ca nu ma platesti tu.

Gogu 22 martie 2011 at 19:32

Spune-le, nu folosi limbajul de tabla al sefului tau. Fapte nu vorbe, dar e greu….
Cat despre salariul tau, nu-l platesc eu ci contributiile mele si a altora din mediul privat, pt ca eu n-as fi putut angaja un pupincurist, fara caracter si fara performante.