Patriarhul Daniel: Ne cerem iertare dacă unele cuvinte ale noastre au fost insuficient de lămuritoare sau au fost răstălmăcite

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a afirmat, într-un Cuvânt părintesc și prietenesc pentru tineri: „Ne cerem iertare dacă unele cuvinte ale noastre au fost insuficient de lămuritoare sau au fost răstălmăcite”.

„În aceste momente de mare durere pentru moartea multor tineri nevinovați la Clubul Colectiv din București, pentru familiile îndoliate care își plâng pe cei dragi ai lor, și pentru cei răniți care se află în spitale, dar și în vreme de mare frământare socială, vă adresăm cuvânt părintesc de mângâiere și de prețuire, de pace și binecuvântare.

ELIT

Ne cerem iertare dacă unele cuvinte ale noastre au fost insuficient de lămuritoare sau au fost răstălmăcite”, arată patriarhul BOR, în textul transmis joi AGERPRES de Biroul de presă al Patriarhiei Române.

Patriarhul Daniel afirmă că Biserica Ortodoxă Română înțelege că tinerii de azi doresc „nu numai socializare și comuniune între ei, ci și să fie ascultați și încurajați în aspirațiile lor”.

„Biserica noastră îi iubește pe toți tinerii, pe cei care vin la biserică și pe cei care nu vin la biserică, deoarece ei sunt darul lui Dumnezeu pentru familie și pentru societate. Până acum, Biserica, împreună cu tinerii din parohii, a organizat multe programe spirituale, culturale și social-filantropice.

ADEZIUNE PLUS

Acum însă dorim să exprimăm mai multă afecțiune și înțelegere pentru toți tinerii din societate, respectând libertatea, demnitatea și aspirațiile lor. Biserica este acum alături de tineri înțelegând dorința lor de înnoire spirituală și morală a societății românești și se roagă pentru prezentul și viitorul poporului român, spre a trăi în pace și unitate”, mai arată patriarhul Daniel, în cuvântul părintesc și prietenesc pentru tineri, scrie Agerpres. 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Peste 7 milioane de lei, INVESTIȚI în Alba pentru modernizarea sistemului de distribuție a gazelor naturale, în 2020

Alimentarea cu gaze naturale în condiții de siguranță și racordarea de noi consumatori la sistemul de distribuție a gazelor naturale… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

pilu 5 noiembrie 2015 at 21:20

Tarziu securist batran. Vad ca te dai lovit in aripa si vrei sa te retragi. Ordinul se executa fara comentarii. Pensie lunga !

titi 5 noiembrie 2015 at 22:35

Esti tare frate,priceput la toate,combati strasnic!

vano 5 noiembrie 2015 at 21:39

In manastire,popo..si 10 ani..malc…

cui sa ceri iertare, daniele? 5 noiembrie 2015 at 22:00

iertare sa ii ceri lui Dumnezeu. Daca L-ai fi ascultat, te-ai fi purtat altfel. Si tu, nevolnice Daniel, si ceata de lingusitori si profitori care te inconjoara.
Ai adus biserica ortodoxa in cea mai grava criza de credibilitate, ai compromis autoritatea preoteasca, te-ai inchinat banului si nu te-ai inchinat in fata celor in suferinta
Acum, Dumnezeu isi intoarce fata de la tine……

Phœbe 6 noiembrie 2015 at 0:11

ha ha
va cerem iertare ca ne-ati rastalmacit cuvintele.

adica noi nu suntem vinovati, ci voi. ne cerem iertare, asa, din obisnuința lingvistica a celor doua fețe pe care le purtam.

ss 6 noiembrie 2015 at 4:57

Ce iubesti pop-o? Hai in Sebes sa iti spuna oamenii ce parere au despre opulenta afisata de oamenii tai!

ortodoxia !!!-afacere pe banii nostrii 6 noiembrie 2015 at 8:43

Iertarea e doar pe buze , in realitate popilor NU LE PASA DE OAMENI . DOAR BANII . PONTA SI PATRIARHUL AU DISTRUS ROMANIA. DOI CORUPTI CARE TREBUIE SA PLECE .
APROPO, ACEST DANIEL PRIMESTE 3000 EURO SALAR , AL DOILEA DUPA PRESEDINTE . DE CE ? PT CE?
SA IESIM CU TOTI SA STRIGAM : STOP SALARIZARII PREOTILOR .
DE CE SA PLATIM DIN BANII NOSTRI ZECI DE MII DE POPI???
LA LUCRU SI SLUJBELE SA LE FACA GRATIS . CUI NU-I CONVINE SA -SI SCHIMBE MESERIA … CURATENIE IN POPOR VREM !

STOP LA MANIPULAREA BOR 6 noiembrie 2015 at 8:46

INTRADEVAR ,HAIDETI CU TOTI SA NE RIDICAM VOCILE:

STOP SALARIZARII PREOTILOR DIN BUGETUL STATULUI .

realist 6 noiembrie 2015 at 16:09

In alte state/U S A / DE EXpredicatorii, pastorii, popii in cursul saptamanii fac munca ptr care au calificare, brutar, croitor, functionar etc , in schimb de sarbatori tin predici, si SANT RETRIBUITI DE COLECTIV DACA ACTIVITATEA LUI ESTE ACCEPTATA, nu sant salarizati din buget si platesc impozite ca si restul populatiei, In Ro, B O R S R L nu plateste impozit desi are o activitate de invidiat din p d v economic , detine peste 300000 ha de padure agentii de turism hoteluri , fabrici de prelucrarea lemnului etc , Este o nesimtire grozava ca au scutire atunci cand noi, salariatii din salarul minim pe economie trebuie sa platim C A S, IMPOZIT ETC , O adunatura de derbedei care profita de mentalitatea dominanta de nivel sec 18.

T.B. 6 noiembrie 2015 at 16:10

Peste o sută de preoti si călugări de la biserici si mânăstiri din toate protoieriile, sectoarele Capitalei si județul Ilfov s-au așezat la rând, ieri dimineată, cuminti și tăcuti, ca să doneze sânge, la Centrul de Transfuzie Sanguină Bucuresti.”E o activitate mai veche a Patriarhiei, făcută la initiativa Preafericitului Părinte Daniel, sub coordonarea părintelui Ciprian Grădinaru, de la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului. In ultimele trei luni, s-au donat mii de litri de sânge!”,a declarat pt Ev.Z.preotul Costel Burlacu, protoiereu al Sectorului 6, care slujeste la biserica Sfântul Ioan Rusul – Brâncusi .

pokii la lucru ...i-am tinut destul in spate 7 noiembrie 2015 at 13:44

sute si mii de oameni fac la fel …. doneaza sange …si cei cu asta … pokii au facut-o trimisi de altii si de ochii lumii …. cata manipulare …oricum nu -i vina voastra , ci a oamenilor care mai au incredere in voi … Luati exemplu de la Monseniourul ROBU , ala da crestin nu patrirahul nostru ( sau fostul nostru ) pentru ca de zi incolo sute de mii de oameni , se vor orienta spre alte Biserici ,care sunt cu adevarat BISERICI nu club de afaceristi boristi.

cineva nu ceva 6 noiembrie 2015 at 19:07

Țineți cont că toate postările potrivnice BOR sunt emise de secte, care primesc finanțări fără număr din SUA și Anglia ,haine pt. săraci,în loc să le împartă și-au deschis second handuri în folos personal, prosperă de la an la an, dețin benzinării ,magazine,dar nu plătesc impozit căci s-au înregistrat ca societate non-profit, ONG.HA!HA! 32 de secte în România= 32 ONG-uri
Mergeți la second, faceți-le averi să se plimbe prin străinătate,să/și facă firme(parcă la pocăiți nu le plac banii?!…..)Cine nu vrea Catedrală ,ci doar spital înseamnă că e f.f. bolnav, are nevoie de Îngrijiri…,recunoaște că nu are suflet…Catedrala Mântuirii e doar împlinirea proiectului lui Carol I, dar…dar…de la cine să aștepți cultură?????

@cineva nu vrea. 7 noiembrie 2015 at 13:03

Auzi mai labagiule, eu nu sunt pocait. Sunt botezat ortodox (nu m-a intrebat nimeni daca vreau, pentru ca aveam vreo 6 saptamani cand am fost botezat). Daca sunt botezat ortodox asta nu inseamna ca sunt si tampit si ca trebuie sa accept toate hotiile si abuzurile unei biserici care se crede inca in Evul Mediu. Hai sa facem in felul urmator: Biserica sa nu mai prineasca niciun leu de la stat pentru sa suntem un stat laic. Biserica sa se finanteze strict din donatii BENEVOLE. Biserica sa nu aiba dreptul sa infiinteze societati comerciale sau daca le infiinteaza sa plateasca TVA, impozit etc. exact ca orice alta firma, altfel inseamna ca face concurenta neloiala. Sunt curios atunci daca o sa mai apara biserici ca ciupercile dupa ploaie in timp ce noi avem doar 25 de paturi speciale pentru arsi in spitalele din Bucuresti. Nu cred ca Iisus a spus ca popii nu pot predica decat in haine cusute cu fir de aur care costa cat salariul meu pentru un an. Nu cred ca Iisus a spus sa construim mosntruozitati de catedrale (parca a spus sa daramam templele). Nu cred ca a spus sa ne inchinam la niste icoane picate de pictori oarecare si nici sa pupam oase de mort (parca era vorba ca din tarana ne-am nascut, in tarana ne intoarcem). Obiceiul ala cu ”moastele” mi se pare preluat de la barbarii din negura istoriei.

iasa pokii la atac ....vai de voi BOR 7 noiembrie 2015 at 13:55

celalate culte nu sunt platiti din banii nostrii . e treaba lor cum se descurca . Daca aduc bani din afara ,cinste lor . Sa faca si boriti asa .Eu pot sa le cer socoteala (fiind ortodox) fiindca le platim din banii nostrii ,pt ce ? de ce ????
nu avem treaba cu altii , noi ne uitam in ograda noastra voi pokii v-ati batut joc de noi , aveti firme din greu , mertane scumpe , salarii mari … Voi incercati sa indreptati mizeria spre altii , insa ei sunt exemple vii pentru voi pokii care nu munciti si asteptati sa va platim noi din taxele si impozitele noastre … Rusine ! Luati exemplu de la Monseniorul ( sectant?) Robu !
Cine nu e ca voi e sectant ? Cine va credeti voi ? Sunteti mai pacatosi ca si noi enoriasii de rand … Mai rai decat politicienii …!

pt. realist 6 noiembrie 2015 at 19:30

Da, la voi la pocăiți recidiviștii ,epavele alcoolului ,mașinile de făcut copii sunt pastori, adică recunoști că e o ceată de inculți și pomanagii….

pilu 6 noiembrie 2015 at 21:25

Va recomnad sa cititi articolul lui Sabin Gherman de pe Citynews.

popii hoti din grecia s-au crezut in Romania- surpriza : AREST 7 noiembrie 2015 at 14:03

pomanagiii sunt cei care stau cu mana intinsa si primesc salariu de la stat ( sunt 32,000 ) si un patriarh cu 120 milioane salar/luna NET

Apropo, ce se mai aude de prefericitii parinti ( care sunt sarutati pe mana drepata cu care au furat in Grecia OSEMINTELE ????)
Daca s-au intors pe la vreo parohie , m-as duce sa le intreb daca ar fi dispusi sa intre in politica . Astia au o gargara frate , de -i baga in jeb pe toti … Au o vrajala de te indoaie , vezi daniel cum isi cere iertare , dar fata lui tradeaza ura si viclenie , dar el totusi …find mogul de presa stie ce inseamna manipularea maselor …. a citit ceva scris de vre-un consilier sarman care -i spala picioarele ….