Obiectivul USL Alba – câştigarea alegerilor locale şi parlamentare

USL vine cu propuneri pentru oameni, în timp ce PDL îi sfidează

Conducerea Uniunii Social Liberale Alba, PSD-PNL-PC, întrunită marţi, 10 ianuarie 2012, a stabilit că obiectivul electoral pentru anul 2012 al alianţei este câştigarea, la nivelul judeţului, atât a alegerilor locale, cât şi a celor parlamentare. Obiectivul este realizabil deoarece soluţiile şi propunerile USL sunt formulate pentru oameni şi în interesul lor, la orice nivel de decizie, în timp ce PDL se scufundă într-un dezinteres şi într-o sfidare continuă a oamenilor, mai ales în privinţa creări de locuri de muncă, a susţinerii unui nivel de venit decent şi a menţinerii unor servicii sociale la limita bunului simţ. Liderii alianţei au stabilit ca strategie la nivel de judeţ pentru atingerea acestui obiectiv candidatura sub siglă comună USL – PSD, PNL, PC – la nivelul tuturor alegerilor: candidaturi comune pentru primării, liste comune pentru consiliile locale şi judeţene, candidaturi comune pentru Parlament. Ca prim termen pentru stabilirea candidaturilor pentru oraşele şi municipiile din judeţ a fost fixată data de 9 februarie 2012.
Copreşedinţii USL Alba (PSD, PNL, PC):
Ioan Dîrzu, preşedinte PSD Alba
Teodor Atanasiu, preşedinte PNL Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

32 Comentarii

HH 11 ianuarie 2012 at 21:23

HAITA PORTOCALIE TREBUIE INLATURATA CU ORICE PRET, A SILUIT ROMANIA CUM NU A MAI FACUT-O NIMENI DUPA CEAUSESCU, IAR USL ESTE SINGURA FORTA POLITICA AUTENTICA DE OPOZITIE SI ESTE OBLIGATA SA O INLATURE !
USL ARE NEVOIE DE MULTA MUNCA, SERIOZITATE, INTELIGENTA CA SA CASTIGE SI APOI CONSECVENTA SI ASPRIME PENTRU A PEDEPSI PE FIECARE JAVRA DIN HAITA PORTOCALIE !

adrian 11 ianuarie 2012 at 21:46

cred ca faceti c…ca pe voi cu slata voastra de flamanzi ai opozitiei Cu laptarul darzu si eutanasiu grecoteiul ,nu va apuca vara impreuna

ionica 11 ianuarie 2012 at 22:35

Adrian!vorbesti foarte urit despre pasarici calatoare!in loc sa te oferi ca sponsorizezi USL cu ‘pampersi’tu spui ca mai bine sa faca pe… dumnealor!fii mai uman si ureaza-le sa cistige tot ce vor ei!sa aiba bunastare si masa plina de prune uscate!ai dreptate referitor la faptul ca sint doar o „gasca”adunata de pe te miri unde,chitita sa fure cind or ajunge(Doamne fereste)la putere.
dar stai linistit,DL.”LAPTE PRAF”a facut cam demult telemea din PSD(a si vindut-o)iar seful „pnl”e prea interesat de afacerea cu „polipicultura”incit e mai tot timpul in dificultati de exprimare!a mai ramas doar unul de la un partid dse asutocar,”PC”care este si el interesat mai mult de……caprioare,cerbi si…… povcesti romantice de adormit copii!cam asa arata USL Alba,ce vrea sa cistige alegerile viitoare in Alba Iulia si judet.dar o sa vedem ce va fi!si sint in stare sa pariez ca nici unul din USL-ul de Alba, nu va mai avea curajul sa candideze la alegerile comasate!foc de paie si gargara cu iz de smintina falsa!iar daca USL,dispare(si asta mai mult ca sigur)o sa vedem o cutiuta de …ZU………..ZU……….HOP,ca va fi brand electoral!sa auzim de bine,circarilor!

Diagnostic 12 ianuarie 2012 at 15:23

Asa arata comentariul unui AUROLAC portocaliu-Ionica Farafrica !

alex 11 ianuarie 2012 at 23:18

Sa speram, fiindca asta ne-a mai ramas, ca USL va invinge. Ceea ce s-a intamplat in ultimii 4 ani in Romania este o tragedie. SMURD, ultimul exemplu de lucru distrus de PDL, pe langa invatamant, cultura, asistenta sociala si nu in ultimul rand speranta. PDL a distrus speranta, si in special speranta tineretului, caruia in prezent ii este aproape imposibil sa puna pe picioare o afacere profitabila pe cai legale, ii este foarte greu sa-si obtina un loc de munca decent remunerat fara a fi nevoit sa dea spagi si sa se loveasca de miile de incompetenti numiti politic, a caror munca tot el va trebui sa o faca…in continuare nu cred ca mai are rost sa spun ceva, faptele vorbesc de la sine.

Doru 12 ianuarie 2012 at 6:58

TOTI AVETI DREPTATE ! DAR CE NE GARANTEAZA CA, ACESTI „VIITORI”, CONDUCATORI , (DIN 1990 SI PINA AZI), VOR FI DIFERITI ??MAI OAMENI BUNI, DE CE NU INCERCAM CEVA NOU ??ASTIA SINT LA CONDUCERE TOTI:PDL, PDSR,PSD, FSN, PNL DIN ’90 SI PINA AZI!CE AU FACUT DIFERIT???? SAU L-ATI UITAT PE ILIESCU??? CE CREDETI CA PONTA SI ANTONESCU, VOR CONDUCE?? NU DRAGILOR !ILIESCU SI NASTASE !!DAR ORICUM DE GUNOAIELE ACTUALE TREBUIE SA NE SCAPAM !!CUM??NUMAI DUMNEZEU STIE !!

gigi 12 ianuarie 2012 at 8:09

o sa fie mai buni profesorii de cat elevii?

doru 12 ianuarie 2012 at 8:26

A crede ca prostul cel fudul -adica Antonescu -(potrivit prof Djuvara)si Ponta C Gargara vor face ceva din tara ,e o utopie N-au cum cei doi imaturi politic sa duca tara spre bine Poate in prapastie Sa zicem merci ca e stabilitate ,nu nenorociri precum in tarile vestice unde se strica pe zi ce trece branzaria .Treziti-va fratilor!

Corect 12 ianuarie 2012 at 16:21

Da, DORULE, e destul de greu de crezut ca Antonescu si Ponta vor mai face ceva din tara asta… Dupa ce Base si portocalii lui au dus-o de rapa, e greu sa mai poti face ceva… Pai in ce prapastie sa o mai duca, Dorule, cand noi suntem deja acolo…? La ora actuala, dupa „o indelungata suferinta” provocata de o cumplita boala, cancerul portocaliu, suntem cei mai saraci din UE, gradul de saracie ajungand la aproape 50%… Cei mai prapaditi…Corect? Corect!

Corect 12 ianuarie 2012 at 16:23

Am uitat sa te intreb: Doru vine cumva de la Dorin ?

Totaiai 12 ianuarie 2012 at 16:59

Hai ca asta-i tare de tot, dorule :”Sa zicem merci ca e stabilitate, nu nenorociri precum in tarile vestice, unde se strica pe zi ce trece branzaria” !!! Asta-i mortala ! Vai de capul lor, am ajuns sa-i plangem pe „vestici”, acolo unde se castiga 2000-3000 euro pe luna(si mai mult), in comparatie cu noi, care castigam 200-300 euro, unii, dar cei mai multi sunt la minim, 130 euro net/luna…Cat de usor pati ajunge penibil… De dragul „eternei stabilitati portocali” ne facem probleme despre „branzaria vesticilor” (culmea !)si ne multumim sa mancam branza …de pe penteleu…!Tot aia-i ?!!

cl 12 ianuarie 2012 at 8:36

saracu darzu ii tot la stadiul de desemnare a candidatilor.

alexandru 12 ianuarie 2012 at 8:53

parca atanasiu si potor au fost desemnati candidati. acum nu mai inteleg nimic.dar pentru linistea lui darzu numesc cativa oameni care vort castiga in dauna uls alba: dumitrel, ponoran, hava, olar, peres, negrut, mugurel. si mai este primarul de blaj al carui nume imi scapa.in consecinta usl-ului ii ramane: ciugud, eternul cugir si campeni si maxim doua pozitii parlamentare exigibile.prestatia usl locala este absolut penibila, in afara de invazia retelelor de socializare a italianului cu capitala europeana, absolut nimeni nu misca nimic.si oricum teatrul ala ieftin din toamna cu canidaturile va fi penalizat de alegatori.partea buna e ca am scapat de potor la alegeri.s-a retras. si de atanasiu care prefera loc de parlamentar.baieti realisti.

ela 12 ianuarie 2012 at 11:57

Norocul albaiulienilor şi a românilor în special, e că sunt puţini care „gândesc” ca tine.

Costel* 12 ianuarie 2012 at 12:45

Te apreciez domnule Alexandru pentru corecta gandire … dispare Hava dispare tata de unde sugeti si cum dumneavoastra altceva nu stiti este mare pacat sa ajungeti muritor de foame.

corina 12 ianuarie 2012 at 9:47

Desemnarea candidatilor domnule CL nu ii face dirzu, ci organizatiile locale, acestea ii desemneaza pe cei mai vrednici candidati, cunoscuti si respectati in comunitatea respectiva, care doresc si lupta sa-i inlature pe actualii pedelisti, unii dintre ei fosti membri PSD, ajunji notorii pe vremea guvernarii PSD. ASa ca mai invata politica domnule CL Semneaza membru actual UNPR.

cl 12 ianuarie 2012 at 10:58

draga corina, avand in vedere democratia din usl, sa stii ca desemnarile se fac de la bucuresti. iar invatatul politici cred ca ar trebui recomandat pentru domnul darzu avand in vedere ce rezultate a avut si o sa aiba in aceasta treaba.

Piticul Atomic 12 ianuarie 2012 at 12:18

Nu mai spune Corina, „organizatiile locale desemneaza pe cei mai vrednici candidati, cunoscuti si respectati de comunitatea respectiva”, te-ai pus pe demagogie, nu gluma! Cum desemneaza organizatiile locale candidatii, unde intr-un partid se fac alegeri primare(daca ai auzit de asemenea alegeri)? Desigur ca in toate statuturile partidelor se specifica, „membrii au dreptul de a alege si de a fi alesi”! Cine „alege” candidatii Corina, unde se depun candidaturi, si unde se tin alegeri primare? Candidatii sunt numiti „cum vor muschii” lui Eutanasiu si a lui Darzu, RESTUL MEMBRILOR AU DREPTUL SA PLATEASCA COTIZATIA, CARE CA SI LA PCR, este singura legatura intre partid si membrii! Chiar il vezi pe Simedru, Florin Roman, Mihai Nicusor, Simone Albanii, sa isi depuna candidaturile, si sa poata castiga niste alegeri primare in interiorul PNL? AI O PARERE FOARTE BUNA DE ACESTE SPECIMENTE!

simi 12 ianuarie 2012 at 10:12

cu dirzu si atanasiu pdl va bate pas de difilare,si ca sa nu mai aiba emotii baietii astia is pot lua concediu in preasma alegerilor nu de alta dar sa nusi piarda timpu degaba

ela 12 ianuarie 2012 at 12:02

Parcă asistăm la marşul terorii. Mie mi-ar plăcea să îşi ia concediu. Sunt liberi să o facă de pe acum. Ce ar fi dacă le-ai propune asta în mod direct?

Costel* 12 ianuarie 2012 at 15:05

@ simi PDL-ul va bate pas de defilare prin fata institutiilor pe care le-au condus dupa ce vor fi scosi deplin si definitiv din … *ciolanul portocaliu*.

Alex 12 ianuarie 2012 at 10:46

VOTAM PARTIDUL POPORULUI ,NU CU CIOCOI USL ,ATI FOST DESTUL LA GUVERNARE ,CE A FACUT ATANASIU PENTRU JUDET CAT A FOST MINISTRU ,NIMIC ,VOI PSD SI PNL ATI DISTRUS FABRICILE SI MINELE DIN JUDET ,MAI VREI SA MAI VA VOTAM HOTILOR ,NOI POPORUL VOTAM CU PARTIDUL POPORULUI ,NU CU CIOCOI USL.

Oare ? 12 ianuarie 2012 at 12:24

Cate familii au pensiile impozitate, salariile taiate, vor plati consultatiile medicale si au parinti, frati sau copii la munca in strainatate, oare cu cine credeti ca vor mai vota ?

alex 12 ianuarie 2012 at 17:33

Oricine ce ar vota, greseala cea mai mare pe care ar putea-o face ar fi sa voteze partidul poporului. Cu un asemenea om la conducere, care din punctul meu de vedere este mai periculos decat Basescu, Romania are cele mai mari sanse sa intre in faliment. Cand o sa poata explica Dan Diaconescu metodele prin care si-a facut averea, cum nu a luat el spaga de la oamenii pe care ii santaja cu probe reale sau fictive… Eu nu pot avea incredere intr-un om care traieste pentru a minti o tara intreaga si a o amagi, n-ai cum sa te dai corect si sa te pretinzi ca fiind cel care descopera neregulile din tara asta iar tu sa acumulezi in cativa ani milioane si milioane de euro dintr-o televiziune care aproape nu vinde publicitate…

ANI 12 ianuarie 2012 at 17:50

Voi toti sustinatorii cancerului portocaliu nu va faceti prea mari iluzii ca daca stai de vorba cu 10 cetatenii despre actuala putere 9 ii condamna si injura spunind ca n-o sa-i mai voteze mai bine-si taie degetele jos de la mina, asa ca ce parere aveti ?

titisour6o 12 ianuarie 2012 at 18:50

O sa vezi o singura mana taiata si noua care-l ajuta pe prost sa puna sampila cu mana cealalta. Pe urma strigati in gura mare ca PDL-ul fura alegerile IAR VOI VA AUTOMUTILATI:

Jurj Daniela 12 ianuarie 2012 at 22:31

Doresc sa te corectez in privinta Cigudului.
PSD-ul o sa piarda alegerile, datorita lui Damian…

Costel* 13 ianuarie 2012 at 10:03

Nu este nici o problema PSD-ul o sa va propuna pe dumneavoastra pentru functia de primar de Ciugud dumneavoastra avad vechime PSD-ista in contra partida atunci cu independentul Damian si ute asa PSD-ul promoveaza si sexul frumos.

Jurj Daniela 14 ianuarie 2012 at 12:07

:))), N-ar fii o idee rea…!
Dar de ce dezinformati, ca Damian e psd-ist nu cred ca va fii vreodata independent, nu cred ca isi va trada bunul lui prieten, Jidveian si draga lui prietena Mihaela Mih-Dehelean..

marton 13 ianuarie 2012 at 1:29

am inteles ca la Ocna Mures, usl defileaza cu taranistul edil de 70 de ani. iata un prim oras in care va pierde. si asa pdl primeste un ajutor fara sa fi visat.

Jurj Daniela 14 ianuarie 2012 at 12:12

:))N-ar fii o idee rea…!
Dar de ce dezinformati, ca Damian e psd-ist si nu cred ca va fii vreodata independent. Nu cred ca i-ar trada pe prietenul lui Jidveian si pe draga lui prietena Mihaela Mih-Dehelean…

Costel* 14 ianuarie 2012 at 16:57

Foaie verde de cicoare tot ce scri mata e floare si fiindca esti si frumoasa ai perspective mari sa ajungi in viitor un fel de doamna Udrea … pacat ca nu esti si … Elena …