Neculai Vrabie, ultimul veteran de război din Alba Iulia, a plecat să lupte în armata cerului: Avea 99 de ani și a luptat în cel de al Doilea Război Mondial
Neculai Vrabie, ultimul veteran de război din Alba Iulia, a plecat să lupte în armata cerului: Avea 99 de ani și a luptat în cel de al Doilea Război Mondial
Neculai Vrabie, ultimul veteran de război din Alba Iulia, a plecat vineri, 28 martie 2025, să lupte în armata cerului. Avea 99 de ani și a luptat în cel de al Doilea Război Mondial.
În județul Alba mai trăiesc doar doi veterani de război, Gheorghe Tamaș și Eleazar Dumitraș, din Daia Română, respectiv Roșia Montană.
Citește și: Mesaje de condoleanțe

”Ultimii eroi din județul Alba, participanți în cel de al Doilea Război Mondial, ne părăsesc încet, tot câte unul, lăsându-ne profund întristați. Astăzi a plecat dintre noi și veteranul de război Neculai Vrabie, ultimul veteran din Alba Iulia, la vârsta de 99 de ani.
Ne exprimăm recunoștința și respectul pentru faptele sale de arme și ne rugăm ca Dumnezeu să-l ierte și să-i odihnească sufletul alături de camarazii săi de lupte în Oastea cerească!
În județul Alba mai sunt în viață doar doi veterani de război, Gheorghe Tamaș din Daia Română, în etate de 102 ani, și Eleazar Dumitraș, 98 de ani, din Roșia Montană”, au transmis reprezentanții Cercului Militar Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un oraș din Alba pregătește reguli stricte pentru proprietarii de câini: Sterilizarea și microciparea, prioritare. Amenzi de până la 2.500 de lei pentru contravenienți
Un oraș din Alba pregătește reguli stricte pentru proprietarii de câini: Sterilizarea și microciparea, prioritare. Amenzi de până la 2.500 de lei pentru contravenienți Primăria Cugir pregătește unul dintre cele mai stricte regulamente locale privind deținerea câinilor, într-o încercare de a reduce numărul animalelor fără stăpân, de a limita abandonul și de a crește responsabilitatea […]
VIDEO EXCLUSIV | Antrenorul aiudean Bogdan Andone: „FC Argeș a fost proiectul care m-a convins”. Tehnicianul a vorbit și despre refuzul FCSB, academia care îi poartă numele și promovarea ratată de Unirea Alba Iulia
Antrenorul aiudean Bogdan Andone: „FC Argeș a fost proiectul care m-a convins”. Tehnicianul a vorbit și despre refuzul FCSB, „nu corespundem ca idei de fotbal și principii de joc”, academia care îi poartă numele și promovarea ratată de Unirea Alba Iulia Bogdan Andone, antrenorul originar din Aiud, prezent la Micești, cu prilejul ultimei etape din […]
Agropec Dionis, traderul de cereale din Alba, cifră de afaceri de aproape 300 milioane lei în 2025, de 2,5 ori decât în 2024
Agropec Dionis, traderul de cereale din Alba, cifră de afaceri de aproape 300 milioane lei în 2025, de 2,5 ori decât în 2024 Traderul de cereale Agropec Dionis, controlat de antreprenorul Nagy Dionisie din Alba, a trecut pe profit în 2025, cu afaceri de peste 296 milioane lei. Agropec Dionis este controlată de antreprenorul Nagy […]
